Forum orkonowe

Orkon - sprawy ogólne => Archive Sprawy Ogólne => A Rekwizyty => Wątek zaczęty przez: No Name w Kwietnia 29, 2008, 08:54:43 pm

Tytuł: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: No Name w Kwietnia 29, 2008, 08:54:43 pm
Witam wszystkich!  8)

Mam pytanko co do bezpiecznej broni. Czy jest dopuszczalna nieco mniejsza ilość otuliny na płazie miecza? Otóż ja i kilku kolegów zrobiliśmy już kilka mieczy, jednak otulina którą kupiliśmy miała jedynie 6mm. Obecnie ostrze mojego miecza ma ponad 1,5 cm, jednak na środku płazu miecza jest jej jedynie 6mm. Miecz jest przetestowany w boju i żadnej krzywdy nikomu nie zrobił. Czy ma on szansę na przejście „atestu”?
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Sekta w Kwietnia 29, 2008, 10:53:32 pm
w zeszłym roku takie testowanie zaczynało się od "wymacania paluchami" czy czuje sie pod otuliną plastikową rurę..:) później uderzano na zmianę płazem i ostrzem w siebie i ciebie :) i mierzono " ból".. to tak ogólnie wyglądało.. :o
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Thorgrim w Kwietnia 29, 2008, 11:20:34 pm
Taaak i dopuszczano broń arcycienką, gdzie na płazach nawet tych 6mm nie było ;). Nawiasem mówiąc jestem za tym żeby dopuszczano :).
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Emilia w Kwietnia 30, 2008, 12:43:40 am
cóż...niestety mało ważne jest czy koś jest za czy przeciw. czynnikiem ostatecznie decydującym są testy na samym orkonie.
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Thorgrim w Kwietnia 30, 2008, 09:49:09 am
No tak. Chciałem tylko zaznaczyć, że mnie to nie przeszkadza, że dopuszczano taką broń żeby mnie nie oskarżono o zarzucanie czegoś osobom testującym :P.

Tylko, że gość pytał o grubość warstwy na płazach. Widziałem tak cieniutkie miecze, że 6mm na płazie wydaje się być grubością wystarczającą i to jeszcze z zapasem.
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Szymon w Maja 05, 2008, 04:53:16 pm
Rurkę zastępując prętem z włókna węglowego (wcale dużo drożej od PCV nie kosztuje) można osiągnąć cieńszy miecz przy zachowaniu grubości otuliny, ale o tym gdzieś już było na tym forum tylko gdzie??
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Vistim w Maja 05, 2008, 08:17:51 pm
Pytanie prawie w temacie: robił ktoś/widział miecz, w którym za rdzeń służy ertalon?
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Sekta w Maja 05, 2008, 08:45:07 pm
ulala.... a toś chłopie wystrzelił...a co to takiego jest? gdzieś o tym słyszał? ciekawe..
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Neo w Maja 05, 2008, 09:03:49 pm
A ja wiem co to jest i szczerze, wątpię by ktoś pozwolił na zrobienie z tego rdzenia do bezpiecznej broni. Owy Ertalon (można na Allegro znaleźć) jest tworzywem sztucznym, bardzo twardym i wytrzymałym- robi sie z tego ponoć super wytrzymałe Kije treningowe o wadze drewna.

http://www.allegro.pl/item357292056_niezniszczalny_kij_do_treningow_czyli_ertalon_.html

Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Vistim w Maja 05, 2008, 09:54:41 pm
Miałem to w ręce i jest lżejsze od drewna, a przynajmniej od dębiny  >:D
Miecz, który trzymałem na oko ważył ~0,5 kg, czyli w okolicach wagi bezpieczniaka z PCV. A materiał rzeczywiście jest niezniszczalny... próbowałem tym bić w metalowe słupki, wyginać, skakać itd. Nic. (Cała akcja na pewny konwencie, gość twierdził, że jak coś takiego złamiemy, to da nam dwa w prezencie ^^)
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: No Name w Maja 05, 2008, 10:36:27 pm
Ten ertalon to zbyt hardcorowy jest jak dla mnie :) zresztą te kije wcale nie wyglądają na cieńsze od PCV, a nie sądzę że znajdzie się kozak na larpie co roztrzaska rurę PCV do ciepłej wody (no nie?).
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał gdzie można kupić i za ile, te pręty z włókna węglowego.  ???
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Neo w Maja 05, 2008, 10:38:04 pm
Nie chodzi o wagę takiego miecza(choc i to w granicach rozsądku), ale to to jak bardzo boli uderzenie czymś takim po owinięciu otuliną, bo może sie okazać ze działa jak pałka policyjna, czyli nieciekawie. Na pewno sie nie złamie, jak rury z PCV ale swoją mase posiada...
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Marcin w Maja 05, 2008, 11:10:32 pm
gdzie można kupić i za ile, te pręty z włókna węglowego.

W sklepach modelarskich albo na allegro ośmio-mm pręt to ok 50 złotych. Miałem taki miecz na zeszłym orkonie. Działał bez zarzutu, ale to dość drogi wydatek.

Polecam pręty z włókna szklanego tej samej grubości - wydatek ok 8-10 złotych na allegro.

Zrobiłem takie miecze na zeszłoroczny Allenstern i sprawowały sie dobrze, nie było do nich zastrzeżeń, chociaż fakt, że nie tłukłem nimi bez opamiętania. Liczę że na Orkonie też przejdą - orgowie nigdy nie mieli uwag co do broni mojej produkcji a robię ją już od siedmiu lat  8) 8) 8)

Odradzam pręty z włókna węglowego puste w środku - takie jak są w wędkach - łatwo pękają w starciu z PCVką.
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Vistim w Maja 06, 2008, 02:33:33 pm
Popytałem i znalazłem!

Miecz zrobiony z rurki ertalonowej + otulina (niecałe 1 cm na płazie), wygląda na cieńszy niż większość z PCV jakie widziałem. Rurka ertalonowa o grubości 1,5 cm. Uderzenie ponoć boli trochę bardziej niż PCV - ertalon jest całkowicie sztywny.
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: krassus w Maja 06, 2008, 03:44:01 pm
I tu jest pies pogrzebany. Sztywnośc broni na ertalonie będzie jej wadą. 1cm otuliny to nawet na pcv jest mało, a ertalonowa rurka ma sporo większą masę czyli również większy pęd. Dodatkowo ertalon lepiej przekazuje siłę niż pcv, włókno szklane czy węglowe - które się odkształcają (sprężyście).

Stosowaliśmy głównie rurki pcv do zimnej wody. Są lekkie, chociaż długa broń (140cm) może po pewnym czasie się połamac. To jednak jest najmniejsze zmartwienie. Odkształcają się troszkę bardziej niż pręty z włókna szklanego i to trochę przeszkadza. Jeśli chodzi o estetykę - przy odrobinie zapału otulinowe ostrze na pcv też będzie płaskie i zachwyci oglądających.

Po wszystkich jednak doświadczeniach z produkcją (dosyc masową) broni dla całej Kompanii - włókno szklane to najlepszy póki co materiał. Cena, sztywnośc w stosunku do sprężystości, masa (umiarkowana), grubośc pręta nie przekracza 12mm (zwykle 8-10)...

Żeby było "on topic": 1cm otuliny na płazie to wg mnie absolutne minimum, przy założeniu 2,5-3 cm na "ostrzach". Lepiej 1,5 cm zrobic - wytrzymalsze to to, estetyka nie spadnie drastycznie i łatwiej o atest ;)
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Grey w Maja 15, 2008, 10:07:14 pm
To że coś jest na płazie nie znaczy, że się tym nie oberwie. Ja mam na ten przykład taką dziwną technikę, że mimowolnie po sparowaniu mojego miecza uderzającego 'ostrzem' odbijam nadgarstkiem tak, że uderzam płazem. To jeden z powodów, dla których na razie odłożyłem treningi pcvką z kompanią, bo muszę zrobić miecz, który uwzględnia ten mój brzydki nawyk i ma otulinę rozłożoną bardziej równomiernie.

Ale nawet jeśli ktoś nie ma takich zachowań, to zawsze przywalić może płacem i warto, aby było tam na tyle dużo otuliny, by było to wciąż nie uderzenie ogłuszające. A mówiąc o dopuszczaniu mieczy pamiętajmy panowie - twardziele o jednym. Was może nie ruszać walenie ciężką pcvą z małą ilością otuliny, ale tymi pecevałami naparzacie też dziewczyny, które ważą dajmy na to 55 - 60 kilo. To tak, jakby te pcvy dla was ważyły o wiele więcej. Więc nie myślcie co wy dacie radę znieść bez łez w oczach, ale o słabszych od siebie, którzy te razy będą przyjmować.
Tytuł: Odp: Grubość otuliny na płazie
Wiadomość wysłana przez: Thorgrim w Maja 16, 2008, 08:15:38 am
Do te pory wszystkie otuliniaki robiłem z jednym centymetrem na płazach, a jako że powierzchnia jest duża to jest to wystarczająca grubość. Zresztą na Orkonie nie było żadnych uwag :)

Na Twoim miejscu Grey nie robiłbym miecza uwzględniającego nawyk, tylko postarałbym się pozbyć ten brzydki nawyk. ;)