Forum orkonowe

Orkon - sprawy ogólne => Archive Sprawy Ogólne => A Ochrona => Wątek zaczęty przez: anathema w Sierpnia 25, 2008, 06:32:56 pm

Tytuł: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: anathema w Sierpnia 25, 2008, 06:32:56 pm
Szanowni zgromadzeni!
Na Hardkonie będąc, zobaczyłam nowe, twórcze wykorzystanie potencjału młodych ludzi, którzy chcą coś zrobić dla konwentu, w zamian za darmowy wjazd i inne.
Otóż nie marnowali swej energii za mocno bezsensowne, nudne, pochłaniające czas i nie przynoszące realnych korzyści ( na konwentach rzadko kradną i nie jest to do ochronienia), nie siedzieli na jednym z 56 wejść do obozu, sprawdzając plakietki i umierając ze zmęczenia i nudów na warcie 2- 6 rano.
Grupa ta służyła do: sprzątania obozu, budowania lokacji, noszenia ciężkich rzeczy, pomocy w rozbijaniu namiotów, noszeniu toreb, i byciu z ogólną pomocą.
Zajmowało to zdecydowanie mniej czasu niż 24 h wart a jednocześnie czyniło ich przydatnymi, oraz sprawiało że czuli sie przydatni.
Zapytuję zatem: czemu by nie wprowadzić- nie bójmy  się tego słowa- ZMIAN! i nie przekształcić zgoła bezsensownego siedzenia na dyżurach w nienormowany i owocny czas pracy orkorpsów?
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: apollyon w Sierpnia 25, 2008, 06:35:51 pm
A czy mogli pić w trakcie tej pomocy??
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: anathema w Sierpnia 25, 2008, 07:03:50 pm
nigdy nie widziałam żeby któryś z nich był nietrzeżwy jak cos robił
działa to tak samo jak robienie "za kontrybucje" tylko że nie marnuje się ani czasu ani pieniędzy
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: apollyon w Sierpnia 25, 2008, 07:44:03 pm
Nietrzeźwy w rozumieniu ustawy czy nietrzeźwy w rozumieniu potocznym, normalnym czy kwalifikowanym??

Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: KOVAL w Sierpnia 26, 2008, 09:37:26 am
(...)
Grupa ta służyła do: sprzątania obozu, budowania lokacji, noszenia ciężkich rzeczy, pomocy w rozbijaniu namiotów, noszeniu toreb, i byciu z ogólną pomocą.
(...)
Zapytuję zatem: czemu by nie wprowadzić- nie bójmy  się tego słowa- ZMIAN! i nie przekształcić zgoła bezsensownego siedzenia na dyżurach w nienormowany i owocny czas pracy orkorpsów?
mi osobiście niespecjalnie podoba się idea aż takiego przekwalifikowania ochrony
IMO Orkonowa Ochrona dobrze spełnia swoją funkcję i takie przekwalifikowanie mogłoby nie wyjść na dobre

sądzę jednak ze chyba dobrym pomysłem (do rozważenia) byłoby utworzenie takiej ekipy równolegle - jako osobną "kontrybucję"
w jakimś osobnym systemem dyżurów
i podległych orgom do spraw organizacyjnych
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Aliena w Sierpnia 26, 2008, 10:36:10 am
A ja nie rozumiem, po co maja byc wydelegowani specjalni ludzie do pomocy w noszeniu toreb i rozbijaniu namiotow.

Jak ktos takiej pomocy potrzebuje to prosi znajomych. Jak nie ma znajomych, bo przyjechal pierwszy raz na orkon, to prosi innych orkonowiczow. A jak przyjdzie taki czas, ze nikt nie bedzie chcial na orkonie pomoc innemu orkonowiczowi, gdy ten bedzie pomocy potrzebowac, to chyba trzeba bedzie zrezygnowac z organizowania Orkonu.

Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: anathema w Sierpnia 26, 2008, 12:13:09 pm
chodzi tylko o to że to czym teraz się zajmuje ochrona jest bez sensu, marnuje sie w sumie ich czas i pieniądze konwentu
no bo realnie- sprawdzają plakietki i co poza tym? gniją na nocnych wartach
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Vistim w Sierpnia 26, 2008, 01:24:41 pm
... ale kiedyś mogą się przydać. Jak już ktoś słusznie zauważył, ochrona jest od tego, by siedzieć i się nudzić, czekając, aż coś się wydarzy. Do tego dochodzą modlitwy, by się nie wydarzyło. To, że teraz nie był potrzebna, nie oznacza, że np. za rok/dwa lata nie okaże się przydatna. Chociaż nikt z nas tego by nie chciał...
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: KOVAL w Sierpnia 26, 2008, 01:38:52 pm
tak jak powiedziano - ochrona jest w pierwszej kolejności "żeby była" i niech tak zostanie

a BTW nie zapominajmy że ochrona też spełnia defacto cała masę "pobocznych" funkcji,
bez których życie na konwencie byłoby trudniejsze,
takich jak:
- wiedzenie gdzie jest jakiś Org,
- biuro rzeczy znalezionych
- wiedzenie kto ma dyżur samochodowy i gdzie może być
- bieżąca informacja na temat aktualnych wydarzeń w obozowisku
- udzielanie informacji przybyłym w środku nocy uczestnikom o aktualnościach, topografii obozu i innych ciekawostkach
(a propos: dziękuję teraz bo wcześniej zapomniałem) 

Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: JeRzy w Sierpnia 26, 2008, 02:04:07 pm
Na Polconach poza regularną ochroną konwentową jest coś takiego jak "gżdacze" - ochotnicy spośród uczestników, którzy deklarują pomoc przy wszystkim, przy czym akurat w danym momencie będzie ona potrzebna. Taki gżdacz dostaje specjalny, dostępny tylko w ten sposób T-shirt (jest to wyróżnienie) i po prostu jest dyspozycyjny: czy trzeba zająć się gościem, kogoś gdzieś zaprowadzić, coś przenieść, gdzieś posprzątać, etc. - gżdacz pomoże.

Wygląda na to, że opisany przez Anathemę Hardkorps jest właśnie czymś w podobnym stylu. Jeśli tak, to z obserwacji wiem, że dobrze się to sprawdza.
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Kędzior w Sierpnia 26, 2008, 02:39:59 pm
Ja podzielam stanie Kovala, i nie mam wiele więcej do dodania.

Na dodatek są wprowadzane małe, pseudo-kosmetyczne zmiany. Mamy nadzieję, że dzięki nim, więcej konwentowiczów zobaczy, że ochrona jest potrzebna i przydatna.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: JeRzy w Sierpnia 26, 2008, 02:50:06 pm
Ochrona jest potrzebna bezdyskusyjnie - można się tylko cieszyć, że panuje spokój i mieć nadzieję, że tak pozostanie. Przypomnę, że regularna ochrona pojawiła się na terenówkach po tym, jak na Gladionie w Mirowie w nocy ktoś przeszedł się po polu namiotowym i zgarnął wszystko, co mu się nawinęło pod rękę. Traf chciał, że w moim przypadku, była to większość wszystkiego, co miałem zabrane na wyjazd, inni potracili buty, gitarę, kuchenkę turystyczną...
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Sekta w Sierpnia 26, 2008, 03:20:03 pm
Znacie moje zdanie na temat ochrony....
Co do pomocy to Marysia chyba dobrze się wypowiedziała...
Co do lokacji to przecież zgłaszają sie ludzie... mają swoje punkty za to....więc to nic nowego...

Mod Kędzior On// Sekta, błagam... Patrz czasem na to co napisałeś... Czy zamiast trzech kropek masz trzy slashe czy przecinki, czy pisownia jest poprawna (Chociaż mniej więcej), czy masz literówki... To nie takie trudne, naprawde. //Mod Kędzior Off
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Dźwiedź w Sierpnia 26, 2008, 04:51:20 pm
chcecie pomysły to macie

1.Skracamy wachty do 2 godzin chyba że ktoś chce dłużej - 2 godziny spowodują że a) ochrona nie zdąży się znudzić, b) nie będzie aż takiego dramatu z wyrwaniem sobie tego czasu.

2. Oprócz normalnej ochrony powołujemy "ochronę pomocniczą" - gośc który się zgłasza i jest klepnięty primo ma odsiedzieć w ciągu dziennych wacht przed GG powiedzmy 6 godzin na bramce - np. z "normalnym" ochroniarzem i dostaje za to 1PP (jeżeli oczywiście wszystko będzie ok). No jak starczy koszulek to nawet koszulkę może dostać. Jestem prawie pewien że znajdzie się całkiem sporo osób które będą w stanie poświęcić w sumie nie aż tak dużo czasu, w nie aż tak upierdliwy sposób a odciąża istotnie klasyczną ochronę.
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: apollyon w Sierpnia 26, 2008, 05:25:28 pm
no... ja chętnie... ale szef ochrony miałby wówczas straszny bałagan...
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: telefax w Sierpnia 26, 2008, 06:42:28 pm
Dzwiedziu:

ad1: czasami najwiekszym problemem jest wlasnie samo "wyrwanie" a nie ilosc czasu, nie robi wiekszej roznicy czy na 6h larpie wyrwiesz z niego 2h, 4h czy 6h. to raz.
dwa, ze nocne warty po 2h potrafia strasznie skopac zyciorys, skoro beda krotsze, bedzie ich wiecej a ja osobiscie wole raz zarwac noc np do 6tej rano niz dwa razy, raz do 2giej i raz do 6tej.
oczywiscie az prosi sie o dyskusje "komu co bardziej pasuje". na szczescie sporo osob, ktore probowaly by wziasc udzial w tej dyskusji nie ma pojecia o wartach, byciu na warcie, zmianie warty itd itp wiec czesc wypowiedzi bedzie mozna zgrabnie przemilczec

ad2: moim zdanie to zbedne mnozenie problemow, zerknijcie punkt pierwszy postu Berserkera o zarowkach i tak zrobcie, znajdzcie jednego konretnego czlowieka, ktory zrobi Wam projekt ochrono/obslugo/sprzataczy, wg tego czego spodziewacie sie po takiej formacji a potem go przyjmijcie / zmiencie.

Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: KURA w Sierpnia 26, 2008, 10:28:31 pm
Z pewną dozą nieśmiałości, ale jeśli to nikomu nie przeszkadza to chciałam sie podzielić takim małym doświadczeniem z wacht (więc czegos podobnego do wart):

Przez tydzień funkcjonowaliśmy w systemie wacht 4 godzinnych. Ponieważ były tylko 4 wachty (co prawda po 8 osób), pilnowanie statku wypadało co 8,8 i 12 godzin. I choć 4 godziny od północy potrafią być szalenie nudne (i do tego zimne), to jednak dawało się spokojnie to przeżyć i o 12 do 16 stanąć na kolejną. Mam niejasne przeczucie, że za tym cudem przytomności umysłu stał nie czas wart, ale ich rozłożenie w dobie.

Od godziny 12 co 4 godziny.

Na warcie od 0.00 do 4.00 rano można stać z rozpędu po dniu zabawy na konwencie (nie ukrywajmy, że czasami do tej 3-4 siedziało się przy ognisku, albo pod wiatą). Ale na wartę 2-6 (tak jak było w tym roku) ciężko wygospodarować czas na sen. Położysz się o 23, to zrywanie się po trzech godzinach jest dla organizmu koszmarne. Ale o 6 rano już też dobrze nie dośpisz, bo o 9 upał, lub hałas wygania z namiotu.

Stąd więc moja propozycja, żeby nie skracać wart, a przesunąc je o te 2 godziny.
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Bestia w Sierpnia 26, 2008, 10:43:01 pm
Widzisz warty są ustawione tak aby obstawić najgorętsze godziny, które zwyczajowo uspokajają się po 2 w nocy i stąd zmniejszenie ochraniaczy na bramce po tej godzinie.

Osobiście jeżeli kiedyś będę ochraniaczem to twój plan będzie wporzo, myślę że będę również domagał się masaży, ciepłej kawy donoszonej do stanowiska no i koniecznie wygodnego fotela aby ból pleców nie mógł rozproszyć mojej uwagi, podczas obserwacji terenu i picia kawy jednocześnie.

Btw. ochrona ma się nudzić. Jeżeli ochrona się nie nudzi to znaczy że jest do d..y i nad niczym nie panuje.
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Mirko w Sierpnia 27, 2008, 12:54:02 am
Witam,

Ja osobiście jestem zdania, że 99% konwentowiczów poproszona o pomoc udzieli jej w miarę swych możliwości. Nie ważne czy jest to misiek, organizator czy ochraniacz ;). Wyobrażam sobie sytuację, gdy przyjeżdżam na orkon i podbiega do mnie komitet powitalny biorąc torby i rozbijając namiot, abym się nie przemęczał  ;D Masakra...

Działajmy w imię zasady: "Pomagaj, a i Tobie pomożemy" i wszystko będzie ok.  O0

Pozdrawiam,
Mirko
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Sekta w Sierpnia 27, 2008, 10:28:50 am
kiedyś były warty w systemie zaproponowanym przez Kure.....i warta od 4-8 rano okazała się mega męcząca (4-5lat temu)...była straszna :) ...nie chce mi się pisać dlaczego... uwierzcie... tak było.. :o

ad2 krótkie warty są bardzo upierdliwe.. zarówno dla orga jak i dla wartowników...trza bardzo pilnowac czasu po pierwsze (by się nie spóźnić), rozpisanie sensownego grafiku-zgroza; więcej ludzi musi zrezygnować z larpów.. itp...odradzam
ad3. ktoś narzeka że sie nudzi na warcie, świetnie- niech zgłosi to przełożonemu i zaraz się przestanie nudzić (druga sprawa- jak ktos chce to sam sobie wymysli pozyteczne zajęcia- niektórzy potrafili-np. sprzątanie stanowiska ochrony, zrobienie podestu, wykopanie dołu itp itd..)
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Kędzior w Sierpnia 27, 2008, 01:13:41 pm
Oki. Więc tak:

Sekta - Masz rację. Jak ktoś się nudzi, niech zgłosi się do przełożonego, coś się szybko znajdzie.

Ale Sekta, napisz dokładniej dlaczego warta 4-8 była aż tak straszna, bo brzmi to jakby był jakiś konkretny powód... I chcielibyśmy usłyszeć. Możesz na PW...

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: anathema w Sierpnia 27, 2008, 05:04:25 pm
czyli jak zwykle
implementacja cudzych, świeżych pomysłów umarła pod naporem skostniałej większości
dalej warty będą sie nudzić, skrycie modląc się by coś sie jednak zdarzyło (prawie wszyscy, mirko :D)
mnie to w sumie nie dotyczy, bo przygodę z ochroną skończyłam od czasu L,
parcie na zmiany tez mi minęło

Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: KURA w Sierpnia 27, 2008, 05:21:18 pm
Osobiście jeżeli kiedyś będę ochraniaczem to twój plan będzie wporzo, myślę że będę również domagał się masaży, ciepłej kawy donoszonej do stanowiska no i koniecznie wygodnego fotela aby ból pleców nie mógł rozproszyć mojej uwagi, podczas obserwacji terenu i picia kawy jednocześnie.

Ciepła kawa w termosie, to podstawa każdej dobrej wachty! Znaczy się warty :)
Tytuł: Odp: Hardkorps
Wiadomość wysłana przez: Kędzior w Sierpnia 28, 2008, 02:10:11 am
A więc, jakoże ta część forum ma być przydatna i użyteczna -  Ja na "Hardkorps" nie będzie. Ochrona jest od głównie nudzenia się. Ochrona ma więcej do roboty niż się zdaje, a za rok będzie jeszcze troszkę. Jak ktoś chce ekipę do sprzątania i takich tam, to nie na forum ochrony, bo tutaj jest to Off-Top.

Niniejszym zamykam temat. Jeżeli ktoś chce go obudzić, proszę o wiadomość na priva, ale powód winien być konkretny.