Autor Wątek: Orks, Orks, Orks!  (Przeczytany 36651 razy)

Offline Kanadianka

• vel Karolcia
  • Użytkownicy
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #150 dnia: Styczeń 19, 2008, 08:17:10 pm »
Chyba nie do końca się zrozumieliśmy- ja nie twierdzę, że orks to głuche stworzenia. Pieśni elfickie są dla mnie jedynie skrajnym anty przykładem twórczości orczej (choćby ze względu na różnice temperamentu/tempa życia obu ras). Orkowie są jak dla mnie dosyć dzicy i takie winny być także ich pieśni. Pasowałyby mi tu klimaty afrykańskich plemion i ich "tańce" z całym swoim niecywilizowanym urokiem :)
Stój Katarzyno!...

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
« Odpowiedź #151 dnia: Styczeń 21, 2008, 01:12:39 pm »
Jeżeli chcesz zobaczyć prawdziwe tańce i pieśni wojowników obejrzyj Maoryskie Haka:
(W wersji artystycznej)
http://www.youtube.com/watch?v=c-lrE2JcO44&feature=related
(W wersji wykonywanej przez wojowników)
http://www.youtube.com/watch?v=tdMCAV6Yd0Y&feature=related
(I ich wodza)
http://www.youtube.com/watch?v=kd0kDxP04eI&feature=related
(oczywiście najlepiej to wygląda jak przeciwnicy nie ustępują pola)
http://www.youtube.com/watch?v=sIcFt7WpwxA

Przyznam, że nigdy nie widziałem bardziej obelżywego wyzwania  >:D
W ogóle Haka i Maorysi to bardzo ciekawy temat, ale to już raczej nie na orcze3 forum (choć kultura nieco pokrewna)

Oczywiście Zulusi też nie mają się czego wstydzić ale imho nie ma tej dynamiki i tego wyzwania co u Maorysów :)
http://www.youtube.com/watch?v=xpZB-m0jak8

I aby dodać jeszcze kolorytu taniec wojenny Irokezów:
http://www.youtube.com/watch?v=LEl-yJQvXaE

Jak widać jest to zupełnie inne podejście do tematu :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2008, 02:48:18 pm wysłana przez Hakken »
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline PanciaUla

• Kapitan HSS Charyzma
  • Grupa Scenariuszowa
  • Użytkownicy
  • Liga AntyMisiowa/exGTS
« Odpowiedź #152 dnia: Styczeń 21, 2008, 03:08:48 pm »
W pierwszym linku genialny jest ten psychopatyczny wyraz twarzy laski z tyłu. Jednak jeśli chodzi o upodobania muzyczne to chyba jednak jestem elfem;)... w każdym razie jeśli chodzi o etno klimaty:D
Archeolog, kostiumograf, rysownik, kapitan i DJ.

http://spiraldancestudio.deviantart.com/

Offline Hakken

• Użytkownicy
« Odpowiedź #153 dnia: Styczeń 21, 2008, 03:59:29 pm »
Wyraz twarzy w Haka jest ogólnie bardzo ważny. W niektórych plemionach kobiety, które były dobre w pukana (sztuce wywracania oczami tak by widać było tylko białka), uczestniczyły w  wojennych Haka razem z mężczyznami niosąc broń i osłaniając ich flanki podczas tańca.
Specjalnie dla Uli Haka w wykonaniu kobiet:
http://www.youtube.com/watch?v=DeG6G9uz8_I

Offline Hakken

• Użytkownicy
« Odpowiedź #154 dnia: Styczeń 21, 2008, 04:14:34 pm »
Zatem koniecznie musisz zatańczyć Haka :D
(Sorry za podtrzymanie offtopu ;)
Swoją drogą w ramach bębnów ogniska i kręgu walki może by coś zatańczyć jeszcze? Ja tam naprzykład chetnie bym się Haka nauczył ;) Jacyś jeszcze chętni?

Offline KozioU!

• 3XGTS
  • Użytkownicy
  • Bo mogę!
« Odpowiedź #155 dnia: Styczeń 21, 2008, 04:32:52 pm »
Możemy napisać nasze Orcze Haka (na melodię "Orczego Ła!")

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #156 dnia: Styczeń 22, 2008, 11:58:37 am »
mod koval on
wydzielono temat:
temat kto umie ruszać uszami i oczami i w których kierunkach, oraz "autopromocja bestii"
jest w Hyde PArku o tutaj
mod koval off

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #157 dnia: Styczeń 24, 2008, 12:28:11 am »
Swoją drogą, wyobraźcie sobie któreś orcze plemię na Orkonie, które całe wyuczyłoby się fonetycznie (na pewno da się to gdzieś wygrzebać) tekstu Haka i wyćwiczyłoby układ tak, żeby móc to całą zgrają zademonstrować wrogom przed bitwą. Efekt mógłby być ciekawy. :D
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline KozioU!

• 3XGTS
  • Użytkownicy
  • Bo mogę!
« Odpowiedź #158 dnia: Styczeń 24, 2008, 09:51:07 am »
No właśnie do tego zmierzam. Ale zamiast uczyć się cudzych, proponuję napisać własną.

A tak na marginesie "haka" to każdy tradycyjny układ taneczno-wokalny mieszkańców Polinezji. To co mamy na myśli mówiąc haka - czyli pieśń wojenną, wykonywaną przed bitwą i mającą na celu złamanie morale przeciwnika - Maorysi nazywają "haka peruperu".

Jakby kogoś to interesowało, to z wygrzebaniem tekstu też nie ma problemu. Najsłynniejsze haka - "Ka Mate" (tu w wykonaniu "All Blacks": http://www.youtube.com/watch?v=DGwGBTG4TkA) leci tak: (tłumaczenie w nawiasach)

Ka mate! ka mate! Ka ora! ka ora!
(Ja umieram! Ja umieram! Ja żyję! Ja żyję!)
Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!
(Ja umieram! Ja umieram! Ja żyję! Ja żyję!)
T?nei te tangata p?huruhuru.
(Tam na górze stoi kudłaty człowiek)
N?na nei i tiki mai, whakawhiti te r?
(który może spowodować wschód słońca)
A, hupane! A, kaupane!
(Jeden krok w górę! Drugi krok w górę!)
A, hupane! A, kaupane!
(Jeden krok w górę! Drugi krok w górę!)
Whiti te ra!
(Słońce wzeszło!)
H?!
(Hej!)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2008, 09:59:06 am wysłana przez KozioU! »

Offline Dźwiedź

• Grupa Scenariuszowa
  • Użytkownicy
  • Niedźwiedź mający święty spokój...
« Odpowiedź #159 dnia: Styczeń 24, 2008, 11:05:15 am »
Jak widać pieśń wojenna nie musi mieć w tekście czegokolwiek związanego z tematem - a tekst nie musi być sensowny. Istotne pytanie - w jakim języku powinien być tekst? Może wokaliza?
Bo z rytmem chyba nie będzie wielkiego problemu.
Autobiografia Tytuł: Chichoczący niedźwiedź Podtytuł: Ja - Bydle.

Offline Hakken

• Użytkownicy
« Odpowiedź #160 dnia: Styczeń 24, 2008, 11:19:03 am »
Jak widać pieśń wojenna nie musi mieć w tekście czegokolwiek związanego z tematem - a tekst nie musi być sensowny.

Mylisz się ta pieśń jest bardzo związana z tematem a tekst jest sensowny. Problem leży w tym, że aby go zrozumieć trzeba poznać historię jego powstania. Cytując za Wikipedią:

Jest to typowa haka peruperu. Słowa tej haki bez znajomości kontekstu historycznego i kulturowego są kompletnie niezrozumiałe, żeby nie powiedzieć infantylne. Nawiązuje ona do wydarzenia jakie miało miejsce miejsce w czasie "wojen muszkietowych": wódz jednego z klanów "Ng?ti Toa", nazywający się Te Rauparaha uciekał samotnie przez góry przed ścigającymi go wojownikami innego wodza ("kudłaty człowiek" - w rozumieniu "przerażający człowiek" - Maorysi są z natury skąpo owłosieni i gęsto owłosieni ludzie wzbudzali u nich niepokój, może i obrzydzenie), który dysponował duża przewagą militarną ("może powodować wschód słońca"). Te Rauparaha doskonale wiedział, że w przypadku pojmania czeka go natychmiastowa śmierć ("ka mate!" - ja umrę!) ale wierzył że zdoła ocaleć ("ka ora!" - ja żyje! w znaczeniu "jednak jeszcze żyję!" ). Po udanej ucieczce ("słońce wzeszło"), która stała się głośna wśród Maorysów, haka ta była prawdopodobnie śpiewana przez społeczeństwo "Ng?ti Toa" przez wrogami, jako zapowiedź swojej niezniszczalności.

A co do języka w jakim można by to śpiewać to pytanie trudne... Można spróbować po polsku, ale może nie wyjść dobrze, angielski odpada a wtedy to już nie wiem... Może maoryski ;)

Offline KozioU!

• 3XGTS
  • Użytkownicy
  • Bo mogę!
« Odpowiedź #161 dnia: Styczeń 24, 2008, 11:50:00 am »
Napiszemy coś Sławku! Można w zasadzie zrezygnować w języka na rzecz okrzyków i zawodzeń.

Offline Cin

• goblini rasorg
  • Użytkownicy
  • Queen of Hearts
« Odpowiedź #162 dnia: Styczeń 24, 2008, 01:08:48 pm »
Zawodzenie i krzyki będą dobre, ale można byłoby dodać do nich jakieś 4 słowa w innym języku- najlepiej te z samego haka, bo same krzyki to będzie za mało.
NIGDY!!

Nie wiadomo kto, nie wiadomo po co...

Kto dzisiaj zrobi mi dzień?

Offline Hakken

• Użytkownicy
« Odpowiedź #163 dnia: Styczeń 24, 2008, 01:17:54 pm »
Spoko, spoko, jest już plan, ułożymy Haka peruperu ja się patrzy :D Tylko musi być więcej ochotników do tańca bo na dwóch to słabo wyjdzie. No panowie i panie co się tak garną do grania orkasami, deklarować się, ale już!

Tak z innej beczki to trzeba by jeszcze jakieś fajne reguły pojedynków wymyślić aby się zabawa przez całą trzydniówkę nie znudziła. No i zaplanować obóz - namioty, może ktoś ma pomysł na coś ala słup totemiczny itp bajery, które niewielkim kosztem stworzyły by wypasiony klimat.

No i jeszcze konkurs bez przegranych co będziemy pożerać przy ognisku (odmawiam ludziny z powodó o których już pisałem wcześniej ;> )
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2008, 01:29:38 pm wysłana przez Hakken »

Offline Magda

• Użytkownicy
« Odpowiedź #164 dnia: Styczeń 24, 2008, 01:20:22 pm »
Lekki offtop:
Jak Hakken wrzucił sobie haka do podpisu to ja też mogę. Ciekawe, czy ktoś zgadnie co to dokładnie jest ;D...
Tak, piszę się na haka, obóz, granie, pracę i w ogóle wszystko. Na forum mało udzielam się bo muszę zarobić na strój i piwo :P.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2008, 01:22:01 pm wysłana przez Magda »
Between two evils, I always pick the one I never tried before. - Mae West