Autor Wątek: Orks, Orks, Orks!  (Przeczytany 39556 razy)

Offline KOVAL

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2987
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #75 dnia: Sierpień 24, 2007, 11:49:37 am »
nie wywalam tych postów tylko dlatego że ten topik pozostawiłem na wyłączność Kłysowi

Cytat: Adrian
Moderatorze! Zgodnie z opisem, Hyde Park to miejsce na sprawy nijak nie związane ani z Orkonem, ani z życiem forum - tymczasem to w jakiś tam sposób z Orkonem związane było. Mniej więcej w takim stopniu, co linki do ilustracji umieszczane w wątku "moda w świecie Orkonu". Po prostu tym razem ilustracje dotyczyły ras, a nie strojów.
Być może miejscem na nie powinien być inny wątek, ale z pewnością nie Hyde Park. "Orks, Orks, Orks!" jest po prostu jedynym wątkiem dotyczącym tej rasy... a zakładanie nowego dla dwóch linków chyba mijałoby się z celem.
Użytkowniku! zgodnie z wolą Ras-Orga - założyciela tego wątku, wyrażoną w pierwszym poście, ten topik ma zawierać posty o konkretnej treści
równie dobrze (a nawet lepiej) można było te linki wrzucić do topiku "Popularność Ras" bo on już dawno pojechał w offtopy i dotyczy rozmaitych rzeczy o wszelkich rasach nawet tych spoza orkonowego świata

Offline Adrian

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 464
 • Cogito, ergo doleo.
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 24, 2007, 03:18:24 pm »
Proponuję wydzielić w dziale świat wątek zatytułowany np. "Wizja świata: Ilustracje", przenieść doń sporne posty i sprawa z głowy. Niniejszą wypowiedź można później usunąć, bo kompletnie nic nie wnosi.
Welcome to the Internet, where men are men, women are men, and 13 year old girls are FBI agents.

Offline Dźwiedź

 • Grupa Scenariuszowa
 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2207
 • Niedźwiedź mający święty spokój...
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 24, 2007, 04:38:51 pm »
Ok - wydzielone zostanie
Autobiografia Tytuł: Chichoczący niedźwiedź Podtytuł: Ja - Bydle.

Offline heniek

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 1
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #78 dnia: Sierpień 27, 2007, 03:16:04 pm »
W kwestii pomysłów różnych na orczą rasę, w tym kolor skóry, zróżnicowanie klanów, geografię i równouprawnienie płci, to ja swoje przedstawiłem tutaj:

http://www.orkon.org/swiat/rasy/orkowie/orkowie/wiellkichstepow
(zostało to opublikowane na stronie jeszcze przed tegorocznym Orkonem, ale może ktoś przegapił)

Chętnie podyskutuję o zawartych tam koncepcjach, o tym jak ja je rozumiem i o tym jak chcieli by je widzieć inni. Przychylam się do idei stworzenia ciekawej, charakterystycznej rasy, innej od ludzi, elfów i krasnoludów. Rasy dumnych wojowników, którym ciężkie warunki życia wpoiły twarde zasady. Rasy nie głupiej, ale o innym systemie wartości, przez co właśnie wydającej się innym humanoidalnym prymitywnymi brutalami.
Żeby jednak dyskusja była produktywna to proponuję nie pisać: "pomysł X mi się nie podoba" ale raczej "pomysł X zamienił bym na Y, a Z w ogóle wywalił bo Q". Bo fajnie by było gdyby te Y dało się potem zebrać i na przyszły rok mieć rozbudowany opis.

Orki uber alles!

pozdr
hellmut

PS. tak późno się włączyłem, bo byłem wyjechałem.

Offline Hakken

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2403
 • Maverick, inspektor śledczy
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 07, 2008, 02:02:33 pm »
No cóż nie było mnie niestety na forum jak ta dyskusja się toczyła, a szkoda...
Na początek mam kilka uwag (wszystkie te obyczaje były już wielokrotnie zatwierdzane przez różnych orgów, więc nie widzę powodu aby je zmieniać):
1. Orki były i są koczownicze za wyjątkiem kilku miejsc (góry na zachodzie chanatu, gdzie są kopalnie i kuźnie, okolice przełęczy umarłych i od niedawna Duscard no i oczywiście zapewne nieistniejące już Miasto Namiotów, które było centrum władzy Chanatu)
2. Orki przede wszystkim są ludem pasterskim żyjącym z wypasu bydła (wielki głód z początków chanatu spowodowany był głównie zarazą bydła). Nie przeszkadza im to w byciu wojownikami, ale wojaczka wbrew pozorom nie jest ich głównym zajęciem. Orki są kulturą pierwotną o wierzeniach animistycznych, przechodzących w chtoniczne (oznacza to, że dla większości orków zwierzęce totemy Wielkich Plemion są chwalebną, acz mocno archaiczną tradycją). Nie znaczy to że są głupi i nie rozumieją zawiłości handlu i polityki, czemu nie raz już dały wyraz. Po prostu są również gatunkistami i uważają swoją kulturę i wierzenia za najlepsze, więc nie mają powodu by zmieniać ich tak by bardziej podobały się ludziom i im podobnym.
3. U Orków nie ma równouprawnienia. Z drugiej strony nie ma również szowinizmu. Fakt, że to głównie mężczyźni są wojownikami i wodzami, ale wynika to nawet nie tylko z ich fizycznej siły a raczej z wrodzonego pragmatyzmu. Otóż synów zawsze może być więcej. Szybko się rodzą, szybko rosną i jeszcze szybciej umierają. To kobiety w dużej mierze są nośnikiem kultury i jako cenniejsze rzadziej się narażają. Z tego też powodu dużo częściej to właśnie stare orczyce są pielęgnowane przez szczep niż orkowie. Samiec, który spowalnia plemię jest zostawiany, samicą, która wychowała połowę szczepu się ochrania. Oczywiście jej własny honor nakazuje jej odejść w step jeżeli swoim istnieniem naraża resztę na głód i śmierć, ale w przeciwieństwie do samców nie musi tego robić.
4. Kwestia szamanów wygląda tak jak przedstawił ją Adrian. Szamanów się nie wybiera, oni są wybierani przez duch i mają tylko dwa wybory: oszaleć i umrzeć lub poznać ich ścieżki. Nie mniej szamanów zarówno się boi jak i podziwia. Każdy potencjalny trip szamański może przynieść szczepowi bądź plemieniu zagładę, więc lepiej z takim żyć dobrze, jednakże mało kto go zaprasza na gwiazdkę do stołu ;) Szamani mieszkają najczęściej poza granicami obozów by zmniejszyć ryzyko jakie ze sobą niosą.
5. Orcze rzemiosło jest w większości proste i nie umywa się do wyrobów bardziej zaawansowanych cywilizacyjnie państw, ale metalurgię opanowali w stopniu zaskakująco wysokim (jest to uzasadnione fabularnie, ale nie chcę o tym wrzeszczeć na forum otwartym bo i po co, niech orkasy też mają swoje rasowe sekrety  ;) ).  Być może nie jest to stal tak dobra jak krasnoludzka czy elfia (swoją drogą jakoś nikt się nie dopytuje jak to się stało, że te zwiewne leśne stworzenia są tak świetnymi kowalami ;) ) ale wciąż jest to stal a nie żelazo i może swobodnie konkurować nawet z dziełami cesarskich kowali.
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline AnKa

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2164
 • Komisarz Zębowej Policji
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 07, 2008, 02:23:05 pm »
Takie przekonanie wzięło się głównie stąd, że Marcin - orkonowy kowal - artysta od ładnych paru lat wyrabia bardzo efektowną (i efektywną) broń dla elfów  :D
A mówiąc poważnie, to elfia metalurgia jest naprawdę dobra (i piękna), ale najlepsza jest ta krasnoludzka.
"You cannot imagine, what we have seen with our eyes..."

Offline Hakken

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2403
 • Maverick, inspektor śledczy
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 07, 2008, 02:29:27 pm »
Jako, że sprawa dotyczy czego innego, zacznę od nowego postu.

Nieoficjalnie dowiedziałem się, że tegoroczna gra główna prawdopodobnie będzie odbywała się na terenach należących do orków, lub bardzo blisko nich. Dlatego dobrze by zmobilizować jakąś większą ilość graczy by zagrali orkami i gobosami. Przydało by się kilka różnych ekip no i  orczy obóz (mysliwski bądź kopalnia) stanowiący niejako centrum życia i zaplecze graczy grających orkami.
Prawdopodobnie gra będzie miała miejsce na terytoriach orków północnych, czyli tych, którzy w porozumieniu z elfami z TnW osiedlali się w okolicach Przełęczy Umarłych i Cienistego Lasu w latach 1150 - 1160 (czyli są tam już od prawie 80 lat, czyli około 4 - 5 pokoleń). Ich kultura jest nieco inna niż tych żyjących na stepie. Zostanie ona niebawem opisana (jak tylko wszystkie czynniki akceptacyjne się zgodzą czyli ja - Cin - akceptacja orgów) i zamieszczona na stronie.
W tym roku wracam do korzeni.
Orkz, orkz, orkz!
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline Hakken

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2403
 • Maverick, inspektor śledczy
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 07, 2008, 02:34:11 pm »
Takie przekonanie wzięło się głównie stąd, że Marcin - orkonowy kowal - artysta od ładnych paru lat wyrabia bardzo efektowną (i efektywną) broń dla elfów  :D
A mówiąc poważnie, to elfia metalurgia jest naprawdę dobra (i piękna), ale najlepsza jest ta krasnoludzka.

Ależ nie podważam tego i nie staram się tego zagadnienia specjalnie drążyć. Nie chcę tylko by poraz kolejny jacyś "spece" wytykali czemu to akurat orki nie mogą się znać na metalurgii. Otóż znają się i potwierdziło to kilka gier głównych oraz ich orgów. Przyjmijmy proszę choć raz coś za pewnik.
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline AnKa

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2164
 • Komisarz Zębowej Policji
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 07, 2008, 02:37:41 pm »
Ale ja wcale z tobą nie polemizowałam. Nie zaprzeczam, że orki na broni i metalurgii się znają. Może nie tak dobrze jak krasnoludy, ale radzą sobie  :)
"You cannot imagine, what we have seen with our eyes..."

Offline Dźwiedź

 • Grupa Scenariuszowa
 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2207
 • Niedźwiedź mający święty spokój...
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 07, 2008, 02:52:36 pm »
Ej moment - przecieki to my... kurcze blade... >:(

Wszystkich miło- i niemiłośników orków jeszcze raz odsyłam do kalendarium, w szczególności kalendarium chanatu (i poniekąd TnW) - jest wreszcie całe kalendarium i trochę się namieszało w świecie. Jeżeli są jakies pytania (hope so) to będę tu na nie odpowiadał - na tyle na ile publiczny i jawny będzie charakter odpowiedzi.

Co do metalurgii -  z tego co wiem to nikt jeszcze konwertora nie wynalazł -więc co do kwestii poziomu to nie tyle rasowa prawdopodobnie kwestia co raczej ośrodka metalurgicznego czy wręcz pojedyńczego kowala, bo to od niego i trików które zna zależy sama jakość wyjściowa surowca. Nie każdy krasnolud będzie umiał wykuć cokolwiek sensownego i nie każdy, nawet dobry kowal będzie umiał obchodzić się z surowcem o dużym stopniu zanieczyszczenia.
Autobiografia Tytuł: Chichoczący niedźwiedź Podtytuł: Ja - Bydle.

Offline Schamann

 • były
 • Moderator Globalny
 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 1849
 • Bubo bubo
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 07, 2008, 03:03:51 pm »
cytując ogłoszenie z 19 listopada "przecieki co do kalendarium" :

"GG będzie toczyć się w innym miejscu świata orkonowego - konkretnie na niezbyt przyjaznych terenach u zachodniego podnóża Gór Algor, na wysokości Przełęczy Umarłych, nieopodal Terrain, nieopodal Taur-Nu-Wath, w okolicach, gdzie przed kilkudziesięciu laty za zgodą Elfów osiedliło się parę orczych plemion."

Tak - teren GG będzie terenem zajmowanym przez orki na codzień. niekoniecznie zamieszkanym - bo to dzika okolica i zaludnienie nieszczególnie gęste. Ale to do ustalenia.

Gracze zainteresowani graniem orkasami proszeni sa o przeczytanie opisów różnorakich a zwłaszcza społeczeństwa orczego - koniecznie - nawet jeśli mieszkaja na północy, to nie minęło jeszcze tyle pokoleń żeby nie pamiętano o tym jak to kiedyś na stepie było. Równiez prosimy o przeczytanie kalendarium Chanatu. Tu swojego kolege przedmówcę pozwolę sobie delikatnie poprawić, bo co do kalendarium TnW to nie zalecam (chociaz nie zabraniam) w 100% na nim polegać - tam jest napisane co elfy wiedzą, a to nie wszystko. Gracze zgłaszający (odpowiednio wczesnie) postacie orków spod Przełęczy Umarłych będa dodatkowo oddzielnie informowani o settingu

edit: żem się nieprecyzyjnie był wyraził
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2008, 03:08:20 pm wysłana przez Schamann »
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline Hakken

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2403
 • Maverick, inspektor śledczy
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 07, 2008, 03:21:50 pm »
Jak zatem widać plotka okazała się przestarzała i powszechnie wiadoma.
Zatem Wojownicy i Szamani, Łowcy i Truciciele jak to mawiają na stepach: let ałer pałer kombain!
Zróbmy coś fajnego o czym będzie się opowiadać na kolejnych orkonach :)
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline Dźwiedź

 • Grupa Scenariuszowa
 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2207
 • Niedźwiedź mający święty spokój...
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 07, 2008, 03:23:13 pm »
Co do kalendarium TnW - chodziło mi tylko o to że jest tam kawałek dotyczący ściśle orków, w sumie mogliśmy to powtórzyć w Chanacie ale jakoś się nam niedźwiedziowi zapomniało....
Autobiografia Tytuł: Chichoczący niedźwiedź Podtytuł: Ja - Bydle.

Offline Hakken

 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2403
 • Maverick, inspektor śledczy
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 07, 2008, 03:38:59 pm »
Pozwolę więc sobie zacytować go tu na forum dotyczącym orków:

1217

Deszcz meteorytów, który nawiedził kontynent, szczęśliwie ominął Las Okryty Cieniem. Największe głazy spadały na wschód i południowy wschód od Taur-Nu-Wath.


1218

Grupa awanturników z Wolnego Miasta okrada stare elfie grobowce sprzed czasów Armageddonu w pobliżu Przełęczy Umarłych. W kilka miesięcy później, uwolnione duchy zaczynają atakować podróżnych i terroryzować okolicę.

1219

Szaman wioski Orków mieszkających w pobliżu Przełęczy Umarłych przyzywa orcze duchy przodków żeby poradzić sobie z upiorami. Dochodzi do bitwy pomiędzy duchami przy przełęczy, na styku Krainy Umarłych i świata materialnego. Przez trzy dni i trzy noce nad okolicą szaleje magiczna burza - niebo przybiera barwę czerwieni, a na ziemię spada deszcz ognia i kamieni. Na parę miesięcy udaje się zaprowadzić spokój. Niestety tylko na parę miesięcy.

1220

W pobliżu Przełęczy Umarłych pojawia się dużo więcej niż dotychczas potworów. Okolica staje się wyjątkowo niebezpieczna. Potwory docierają nawet do granicy samego lasu.

Jednocześnie chyba nie pomylę się zbytnio kiedy powiem, że niewielki kontyngent orków północnych brał zapewne udział w krwawych wojnach z cesarstwem a zwłaszcza w ostatnich wydarzeniach, gdzie orki ramię w ramię z elfami z wrodzoną sobie ochotą uczestniczyły w krwawych rzeziach ludzkich osiedli :)
Naturalnie kontyngent był zbyt znikomy jak na skalę wojny by o nim wspominać w annałach, ale myślę, że nie jeden ork z północy może poszczycić się blizną z pod Sudmar :D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2008, 04:29:59 pm wysłana przez Hakken »
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline Dźwiedź

 • Grupa Scenariuszowa
 • Użytkownicy
 • Wiadomości: 2207
 • Niedźwiedź mający święty spokój...
Odp: Orks, Orks, Orks!
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 07, 2008, 04:10:41 pm »
Btw: Orczy najemnicy brali całkiem spory udział w wojnie w wojskach na żołdzie krasnoludów.
Autobiografia Tytuł: Chichoczący niedźwiedź Podtytuł: Ja - Bydle.