Autor Wątek: Kolory modów i zachowania na forum  (Przeczytany 42616 razy)

Offline KOVAL

• Użytkownicy
Odp: Kolory modów i zachowania na forum
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 28, 2008, 11:01:41 am »
pytanie: "chcecie byśmy was za mordę wzięli? naprawdę chcecie?" było wyrazem mojego szczerego zadziwienia
bo nie podejrzewałem ze ktokolwiek więcej niż jakieś odosobnione przypadki chciałby takiego programowego twardego moderowania
- innymi słowy, ja wcale nie jestem zwolennikiem wprowadzania czegoś takiego 
wbrew temu o co się mnie oskarża (albo mi się wydaje że tak jest)
modowanie nie jest mi potrzebne do zaspokajania poczucia władzy czy czegoś w tym stylu
i naprawdę zależy mi na tym żeby forum działało jak najlepiej
i żeby zarówno userzy czuli sie dobrze, jak i zachować przejrzystość i czytelność informacji

dlatego też ma prośbę
Cytat: uelfik
Tak naprawdę myślę, że wszyscy chcą po prostu by moderatorzy moderowali:
- kulturalnie
- konsekwentnie
sprecyzuj jak dokładnie miałoby to wyglądać
bo jak rozumiem teraz tak nie jest
(mówię to serio)

BTW: w kwestii porównań w zeszłym rokiem - skład modów zmienił sie nieznacznie
a i podejście do modowania IMO również niewiele jeśli w ogóle
ale dość zabawnie jest czytać że w zeszłym roku byłem taki ultra-fajny ale teraz już nie jestem

EDIT: tak się spytam:
to może osoby które tak chętnie poddają nas krytyce i uczą jak powinno się to robić
spróbowały by napisać te "jasne, klarowne, logiczne, itepe" zasady
albo (jak napisała Zsa-Zsa) zostały modami na powiedzmy 2 tygodnie?
i to nie jest żadna ironia z mojej strony
tylko naprawdę chciałbym się dowiedzieć jak powinno wyglądać modowanie żeby wszyscy byli zadowoleni
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2008, 11:16:24 am wysłana przez KOVAL »

Offline Dźwiedź

• Grupa Scenariuszowa
  • Użytkownicy
  • Niedźwiedź mający święty spokój...
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 28, 2008, 11:40:49 am »
A ja jestem zwolennikiem twardego modowania przez jakiś czas przynajmniej. W dzisiejszych realiach mamy w prawie każdym topicu pół tony offtopów i tematy robią się całkowicie nieprzejrzyste. Rozumiem że niektórzy lubią luźne fora i offtopy ale ze stwierdzeniem że informacyjna rola forum jest drugorzędna nie zgodzę się całkowicie. Dla mniej jest ona pierwszorzędna. Co do osobistych wjazdów to nadal nie rozumiem dlaczego ostra reakcja - najlepiej jeżeli się da w zarodku a jeżeli nie to z opcją piły mechanicznej ma byc zła. Półśrodki zawsze są najgorsze bo że coś przechodzi.
To w ramach usprawniania mam propozycję pośrednią, jeżeli uważacie zamordyzm na forum (czyli przestrzganie podstawowych reguł dyskusji na forum) - za coś tak strasznego.
Dzielimy sobie działy na twarde i miękie - oznaczamy kolorami - jak dla mnie do "koloru czerwonego" kwalifikują się dwa działy - Dla nowych i Orkon Gra Główna. I przynajmniej tam moderatorka powinna byc ostra do bardzo ostrej ponieważ są to właśnie działy informacyjne.

BTW: UPRZEJMA PROŚBA - tutaj a nie we właściwym topicu bo akurat tam nie chce robic zamieszania - czy mógłbym (właściwie moglibyśmy) poprosic (ponownie) osoby mające doświadczenie nie koniecznie duże natomiast ilośc entuzjazmu ogromną o nie udzielanie odpowiedzi nowym graczomo ponieważ mogą ich wprowadzac w błąd - DZIĘKUJĘ
Autobiografia Tytuł: Chichoczący niedźwiedź Podtytuł: Ja - Bydle.

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 28, 2008, 11:54:30 am »
to może osoby które tak chętnie poddają nas krytyce i uczą jak powinno się to robić
spróbowały by napisać te "jasne, klarowne, logiczne, itepe" zasady
(...)
tylko naprawdę chciałbym się dowiedzieć jak powinno wyglądać modowanie żeby wszyscy byli zadowoleni

Chodziło mi o to, że dopasuję się do zasad, które ustalicie w swoim moderskim gronie, skoro jak sam napisałeś, nie kierujecie się naszymi propozycjami i "nie chcecie być pouczani".

Obawiam się, że niema moderatorki, która każdemu by odpowiadała ;)

Ja pragnę mieć tylko czyste i jasne topiki z których będzie można wyłowić potrzebne informacje.
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 28, 2008, 12:07:28 pm »
Proszę Kłysie... doprawdy można to było załatwić na privie... ale ta wyrafinowana forma to kamyczek do woreczka Jerzego... taki powiedzmy zielony...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 28, 2008, 12:20:58 pm »
AP, nie jesteś pierwszy i nie ostatni, więc może nie lepiej było na priva? Poza tym, po co się ujawniasz? :D
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #95 dnia: Kwiecień 28, 2008, 12:28:14 pm »
Chodziło mi o to, że dopasuję się do zasad, które ustalicie w swoim moderskim gronie, skoro jak sam napisałeś, nie kierujecie się naszymi propozycjami i "nie chcecie być pouczani".
niezupełnie - kwestia że "będzie po naszemu" dotyczyła wyłącznie "groźby/propozycji" wprowadzenia twardego modowania

nie przeszkadza mi bycie pouczanym, dopóki są to rady konstruktywne 
ale nie kiedy jest to pouczanie kompletnie niekonstruktywne opierające się na marudzeniu że tak źle a tak też niedobrze

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #96 dnia: Kwiecień 28, 2008, 12:56:54 pm »
Do jednego z postów Jerzego: Kłys nie jest rzecznikiem GTSu, na forum, podobnie jak pozostali, przedstawia jedynie swoje zdanie. Szefem naszej grupy jest Szaman, więc to jego słowa są najbardziej zobowiązujące.

Dziękuję Aniu za tę wiadomość. Bardzo mnie to cieszy, bo to znaczy, że mogę go swobodnie ignorować.  :)

W kwestii moderowania, kulturalnego i konsekwentnego:
- kulturalnie: czasami wystarczy zwykłe słówko "proszę" przy moderatorskim komentarzu, czasami złagodzenie sformułowań, żeby brzmiały na mniej autorytarne. Nie powinno być docinków, wycieczek osobistych, itp. Warto też przed interwencją - cięciem, czy wydzieleniem off-topiku - zawsze poinformować, że coś takiego jest planowane.
- konsekwentnie: jasne reguły co i kiedy jest moderowane, przenoszone czy wycinane, równe traktowanie wszystkich użytkowników, bez kolesiostwa. Moderatorzy świecą przykładem i nie stawiają się ponad regułami.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Marcin

• Elfi Ras-Org
  • Użytkownicy
  • LOK'TAR!!!
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 28, 2008, 12:59:36 pm »
To co teraz napiszę, można uznać za całkowity off-top, więc jeśli ktoś z modów tak uważa, niech to usunie.

Zajrzałem tu sobie na chwilkę i od mojej ostatniej wizyty pojawiły się cztery nowe strony w tym wątku (Brawa dla Zsa-Zsy, która jako jedyna zauważyła, że wątek ten wyszedł od kolorów używanych przez moderatorów... :D).
Wypowiadający się w nim jego uczestnicy (moi przyjaciele i znajomi), dalej tak samo bredzą radośnie, nie wnosząc właściwie niczego konstruktywnego :) Odbieram to jako potwierdzenie teorii, że są już tak uzależnieni od kawy, corridy, ulicznych wyścigów samochodowych i polowania z kukri na bezdomnych, że spędzają swój wolny czas podnosząc sobie nawzajem ciśnienie i adrenalinę w tej jakże bezowocnej dyskusji :)  Jako że żyjemy w wolnym kraju, pozostaje mi życzyć im dalszej dobrej zabawy :)

Wszystkich serdecznie pozdrawiam :)
"Did you think we hired you to fight in a tourney? Shall I bring you a nice iced milk and a bowl of raspberries? No? Then get on your fucking horse."

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 28, 2008, 01:21:53 pm »
owszem Marcinie - spostrzeżenie trafne - ale jestem ciekaw ile topików (dajmy na to w ciągu ostatnich 2 miesięcy ) liczących ponad 1 stronę dotyczyło rzeczywiście tego od czego się zaczęły - no, chyba że były radykalnie cięte i modowane

Jezy: co rozumiesz przez "jasne reguły co i kiedy jest moderowane, przenoszone czy wycinane"?
- jak zdefiniujesz granice off-topu albo od którego epitetu zaczyna się wycieczka personalna?
to jest IMO podstawowy problem i powiem szczerze, że ja nie znam na to odpowiedzi a bardzo chciałbym poznać

i BTW - ja osobiście bardzo nie lubię takich zastrzeżeń: "napiszę tu cośtam co bedzie OT-em albo czymśtam i najwyżej mnie zmodujcie" - to taki wytrych który oznacza "teraz świadomie i celowo złamię zasady netykiety i dobrego wychowania albo regulamin forum, ale napisze taki wstęp i jestem czysty" ;)
ale Marcinie nie odnoś tego za bardzo do siebie bo to dość powszechna praktyka - tylko tym razem akurat Ty mi przypomniałeś :)

Offline uelfik

• Lord of FLAME!
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #99 dnia: Kwiecień 28, 2008, 01:56:42 pm »
dlatego też ma prośbę
Cytat: uelfik
Tak naprawdę myślę, że wszyscy chcą po prostu by moderatorzy moderowali:
- kulturalnie
- konsekwentnie
sprecyzuj jak dokładnie miałoby to wyglądać
bo jak rozumiem teraz tak nie jest
(mówię to serio)

Czym w moim rozumieniu jest "kulturalna moderacja" ? To oznacza, że "kolor" moderatora widzę tylko w wypadku:

1 - edycji czyjegoś posta, którego treść łamie zasady regulaminu (np. "wyedytowano - mod Koval - powód: x ")
2 - informacji o "ostrzeżeniu". (np. "uelfik, regulamin punkt 3.3.2.4 - "nie używamy wulgaryzmów" - drugie ostrzeżenie")

Tyle. Nie potrzebuję natomiast koloru moderatorów w wypadku:

1 - ogólnych refleksji na temat tego gdzie zmierza topic (np. [mod on] Przestańcie offtopować albo część dyskusji wyleci[mod off]). Lepiej normalnie, na czarno napisać: trzymajcie się proszę tematu. W ostateczności rzeczywiście wydzielać offtop (widocznie ludzie chcą o nim rozmawiać), gdy umiera można go zwyczajnie po jakimś czasie (ustalonym w regulaminie) wyrzucić. Ewentualnie przenieść treść offtopu do tematu "offtopic".
2 - harcowania w cudzych postach (np. "tu nikt mnie nie zmoderuj" /mod on "a założysz sie"/ "hej, to ja to moderuję/hyhyhy/" i tego typu bzdury)

Uważam też, że moderatorzy powinni używać jednego koloru. Koloru czerwonego, a przy każdej interwencji podpisywać się nickiem. Ogólnie pełen profesjonalizm przy modowaniu, a same interwencje krótkie i merytoryczne.

Czym jest konsekwencja w moderowaniu chyba tłumaczyć nie muszę.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2008, 02:04:27 pm wysłana przez uelfik »
"Red drops stain satin so white..
..the way I sign my name"

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 28, 2008, 02:19:15 pm »
Uelfik trafił w sedno. Ja tylko zachowałbym dwa kolory moderowania (bez zawłaszczania odcieni) na różne okoliczności: zielony na uwagi porządkowe w rodzaju "trzymajcie się proszę tematu" (po prostu po to, żeby były lepiej widoczne i troszkę bardziej oficjalne) i czerwony na ostrzeżenia z grubszej rury.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Rafałsz

• Szyderca
  • Użytkownicy
  • Czołem!
    • Kompania Czarnej Dłoni
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 28, 2008, 02:25:14 pm »
Można by jeszcze dodać jakąś trójstopniową skalę "powagi" tematu. Jak temat jest bardzo poważny, to każde najdrobniejsze offy do piachu, a jak temat luźny, to swoboda większa. Wtedy mogłoby być i merytorycznie i swobodnie, ale w oddzielnych wątkach.

Odnosząc się do propozycji Kovala również popieram wprowadzenie eksperymentalnego zamordyzmu z bezlitosnym i przejrzystym modowaniem.

Pozdrawiam!
R.
Graliśmy uczciwie, ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem - wygrał lepszy.
Graliśmy uczciwie... 71:5

Offline Marcin

• Elfi Ras-Org
  • Użytkownicy
  • LOK'TAR!!!
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 28, 2008, 02:26:58 pm »
i BTW - ja osobiście bardzo nie lubię takich zastrzeżeń: "napiszę tu cośtam co bedzie OT-em albo czymśtam i najwyżej mnie zmodujcie" - to taki wytrych który oznacza "teraz świadomie i celowo złamię zasady netykiety i dobrego wychowania albo regulamin forum, ale napisze taki wstęp i jestem czysty" ;)
ale Marcinie nie odnoś tego za bardzo do siebie bo to dość powszechna praktyka - tylko tym razem akurat Ty mi przypomniałeś :)

Nie, nie odnoszę :) To była drwina a nie dopominanie się o moderację, bo uważam, że mój post był w temacie i nie łamał forumowej etykiety - wygłaszałem swoją opinię o celowości i owocności tego tematu ;)

Pozdrawiam :)
"Did you think we hired you to fight in a tourney? Shall I bring you a nice iced milk and a bowl of raspberries? No? Then get on your fucking horse."

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 28, 2008, 02:29:10 pm »
Ja tylko zachowałbym dwa kolory moderowania (bez zawłaszczania odcieni)

Stanowczo z "zawłaszczaniem" odcieni. Szczególnie zielonego - nie będę się zastanawiała, czy to seledynowy, czy zgniłozielony - każdy zielony dla moderatorów. A ja jeszcze jestem kobietą i łatwiej mi przychodzi rozróżnianie odcieni ;) Ale jeśli nie ma od czego odróżniać, to zielony jest zielony i dla moderatorów.

Zielony dla moderatorów!!!
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.

Offline uelfik

• Lord of FLAME!
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 28, 2008, 02:35:43 pm »
Szczerze? Nie widzę powodu dla którego użytkownicy w ogóle powinni pisać "na kolorowo" ? Umówmy się.. i tak robi się to tylko "dla jaj". W niczym to nie pomaga.. niczego nie ułatwia.

Wobec powyższego jestem za zasadą:

- Użytkownicy na czarno
- Modzi na czerwono.

PS: nie podoba mi się pomysł stopniowania powagi i kolorów bo to kolejny niejasny punkt, a chyba próbujemy iść w innym kierunku.
"Red drops stain satin so white..
..the way I sign my name"