Autor Wątek: Kolory modów i zachowania na forum  (Przeczytany 43816 razy)

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
Odp: Kolory modów i zachowania na forum
« Odpowiedź #120 dnia: Czerwiec 16, 2008, 01:20:00 am »
A tak oto wygląda idący z samej góry przykład na kulturę moderowania - gdyby ktoś miał wątpliwości:
http://forum.orkon.org/index.php?topic=1495.msg39826#new

Mod Schamann on/ najwyraźniej nie rozumieja też tego dzieci, że to temat o broni orkonowej a nie Hyde Park. Następny post nie trzymający sie tematu zostanie usunięty./Mod Schamann off

Co jeszcze ciekawsze, moja uwaga, że występujący oficjalnie i podpierający się swoją funkcją moderator powinien unikać przytyków i złośliwostek, została wycięta bez wzmianki o interwencji.

Stronę wcześniej pisałem tutaj:
W kwestii moderowania, kulturalnego i konsekwentnego:
- kulturalnie: czasami wystarczy zwykłe słówko "proszę" przy moderatorskim komentarzu, czasami złagodzenie sformułowań, żeby brzmiały na mniej autorytarne. Nie powinno być docinków, wycieczek osobistych, itp. Warto też przed interwencją - cięciem, czy wydzieleniem off-topiku - zawsze poinformować, że coś takiego jest planowane.
- konsekwentnie: jasne reguły co i kiedy jest moderowane, przenoszone czy wycinane, równe traktowanie wszystkich użytkowników, bez kolesiostwa. Moderatorzy świecą przykładem i nie stawiają się ponad regułami.

A później jest wielkie zdziwienie, czemu ktoś narzeka na styl moderacji.

Są ludzie, którzy nie dorastają do LARP-ów bez fragowania. Są ludzie, którzy nie dorastają do powstrzymania się od off-topów. I są ludzie, którzy nie dorośli do moderowania.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #121 dnia: Czerwiec 16, 2008, 01:32:51 am »
Jerzy- a potem się dziw, że ludzie mają zastrzeżenia (oględnie mówiąc) do ciebie...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #122 dnia: Czerwiec 16, 2008, 01:56:19 am »
Masz racje Jerzy - to ja usunąłem Twój nie w temacie post po tym jak zapowiedziałem że takie posty będa usuwane. Nie było moją intencją kneblowanie Cię bynajmniej - co zresztą możesz łatwo stwierdzić po tym, że nikt nie odbiera Ci swobody wypowiedzi w tym wątku. Usunąłem go bez adnotacji w nadziei że w drodze niepisanej gentlemen's agreement ja nie będę Cię musiał piętnować a Ty przejdziesz do porządku nad tym że zdarzył Ci się offtop i zostałeś łagodnie, bez cięcia czy interwencji, za niego upomniany. Mój błąd - przyznaję się do niego, zbyt pochopnie założyłem, że upomniany użytkownik będzie chciał sprawę załatwić polubownie.

Za ten błąd zaniechania Cię przepraszam - adnotacja o usunięciu Twojego posta juz została zamieszczona

http://forum.orkon.org/index.php?topic=1495.0

w temacie posta, którego Twoim zdaniem tak krzywdząco skomentowałem, mogę tylko zgodzić się z Twoim stwierdzeniem, że : "Są ludzie, którzy nie dorastają do powstrzymania się od off-topów" i  od siebie dodam że post który Twom zdaniem spotkał się z moją szykaną, moim zdaniem niesłusznie i nieuzasadnienie obrażał nowych graczy, którzy tylko próbowali się dowiedzieć jakie są zasady robienia i dopuszczania broni i absolutnie nie potrzebowali szydertwa pod ich adresem.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2008, 02:05:55 am wysłana przez Schamann »
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #123 dnia: Czerwiec 16, 2008, 09:40:28 am »
Miło, że raczyłeś zamieścić informację o wycięciu mojego posta. Szkoda tylko, że sytuacja Cię niczego nie nauczyła. Jak zauważyłeś, przyznałem się do skłonności do off-topów - Ty, au contraire, udajesz, że nie masz problemu. Nie chodzi o to, że mnie skomentowałeś krzywdząco (nota bene: nie czuję się skrzywdzony, miałeś rację), ale że wypowiadając się jako moderator - człowiek, który ma tonować nastroje na forum - powinieneś w ogóle powstrzymać się od wycieczek osobistych. Kwestia zasad i dawania przykładu, jak należy się zachowywać. Właśnie o to między innymi była tutaj jakiś czas temu kłótnia: że moderatorzy, wymagając pewnych zachowań od innych, stawiają siebie ponad regułami.

I teraz pytanie: czy uważasz, że jako moderator masz prawo do wyzłośliwiania się na osobach, które moderujesz? Bo ja uważam, że na wszelkie docinki możesz sobie pozwolić co najwyżej do momentu, kiedy powołujesz się na swoją funkcję i sięgasz po zielony kolor. Zgodzisz się ze mną, że popełniłeś błąd w sztuce, czy uważasz, że Twoje zachowanie było OK?

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
« Odpowiedź #124 dnia: Czerwiec 16, 2008, 09:45:37 am »
Jerzy, błagam, przestań. Czy zauważyłeś, żeby któraś z osób, które pojechały offtopowo po topiku o przedstawianiu się, a zostały wycięte bez słowa wyjaśnienia, kiedy pisały dalej po ostrzeżeniu Emilii, ma jakieś pretensje?
Jerzy, jątrzysz, nie wiem, po co i dlaczego. Daj spokój - Schamann naprawdę ma więcej na głowie, jeśli chodzi o Orkon, niż kłócenie się z użytkownikami na temat moderacji. Przeprosił Cię, choć moim skromnym zdaniem wcale nie musiał - więc może Ty też już przestań?
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #125 dnia: Czerwiec 16, 2008, 10:19:44 am »
Nie ładnie...

Schamman odsłonił miękie nagie ciało przepraszając po dwukroć jak nie trzy kroć, a Jerzy wali jak w bęben, żeby sobie poużywać, skoro jest okazja... to może skłonić modów tylko do bardziej agresywnego zachowania...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #126 dnia: Czerwiec 16, 2008, 10:38:37 am »
Jerzy ja jako użytkownik mam w dupie twoje żale. Jak masz zamiar wypłakiwać się to zrób to w paradoxie jak spotkasz Szamana a nie zmuszaj nas użytkowników do czytania twoich wypocin i żali do całego świata nad niesprawiedliwością która cię spotkała.

Zachowałeś się w sposób absolutnie arogancji w stosunku do nowej osoby i moim zdaniem nie zasłużyłeś na żadne wyjaśnienia czy przeprosiny kogokolwiek. Jeżeli ci nie pasuje sposób reagowania na twoje chamskie zachowania, to po prostu nie pisz na forum zaoszczędzisz sobie rozterek nad niesprawiedliwością świata, a modom i użytkownikom konieczności wyczytywania twoich banialuk.

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #127 dnia: Czerwiec 16, 2008, 10:42:14 am »
I teraz pytanie: czy uważasz, że jako moderator masz prawo do wyzłośliwiania się na osobach, które moderujesz? Bo ja uważam, że na wszelkie docinki możesz sobie pozwolić co najwyżej do momentu, kiedy powołujesz się na swoją funkcję i sięgasz po zielony kolor. Zgodzisz się ze mną, że popełniłeś błąd w sztuce, czy uważasz, że Twoje zachowanie było OK?

Jerzy> tak, uważam że i ja i każdy inny moderator ma prawo na chamską złośliwość użytkownika, jaką była Twoja wypowiedź pod adresem ludzi pytających o broń orkonową, odpowiedzieć złośliwością. Złośliwość jest moim zdaniem środkiem mniej krzywdzącym od moderatoskich nożyczek (przynajmniej dla tych użytkowników, którym bardziej zależy na treści tego co piszą niż na image'u, bo nie ingeruje bezpośrednio w post użytkownika) i jak najbardziej dozwolonym w granicach zakreślonych przez wypowiedź użytkownika, który się jej dopuścił. To jest oczywiście pogląd z którym mozna się nie zgadzać.

Ape> spoko, nie mam z tym problemu, korona żadna mi z głowy nie spadnie
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline KozioU!

• 3XGTS
  • Użytkownicy
  • Bo mogę!
« Odpowiedź #128 dnia: Czerwiec 16, 2008, 10:49:02 am »
Jerzy, jest takie przysłowie: kiedy trzecia osoba mówi Ci że jesteś koniem, kup sobie siodło... Albo weź dodatkowy etat, jak masz za dużo czasu. Szkoda, że lansowana przez Ciebie wizja sprawiedliwości działa tylko w jedną stronę, tzn. Ty możesz być chamskim bucem, ale jak Tobie ktoś zwróci uwagę i nie daj boże będzie to ironiczne czy złośliwe, to wtedy robisz raban. Usiądź w kącie i odpocznij od pisania. Możesz też zapłakać nad niesprawiedliwością tego świata. Ale nie odpisuj więcej w tym temacie, bo nie masz racji i trollujesz.

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #129 dnia: Czerwiec 16, 2008, 12:10:33 pm »
KozioU, jest też powiedzenie: "jedz gówno - sześć miliardów much nie może się mylić". Gdybyście czytali ze zrozumieniem zauważylibyście, że przyznałem Schamannowi rację, że uznał moje zachowanie w tamtym temacie za dziecinne (sam to zresztą napisałem przed nim) i że nie mam do niego pretensji o sam fakt złośliwego komentarza (co również sam napisałem). Nie chodzi o przepraszanie, jasne?

Uważam natomiast, że na tego typu komentarze Schamann może sobie pozwalać kiedy pisze jako zwykły użytkownik, a nie jako moderator, bo funkcja moderatora zobowiązuje do przestrzegania zasad, które egzekwuje się od innych. Tłumacząc łopatologicznie: jest różnica między tonem, na jaki można sobie pozwolić pisząc na czarno, a stylem wypowiedzi w pisaniu na zielono. Nawet jeśli mój post zasłużył na uwagę moderatora (a w żadnym miejscu nie twierdziłem, że nie zasłużył i nigdzie nie pisałem, że czuję się tym pokrzywdzony), powinna ona być wolna od wycieczek osobistych - na takowe jest miejsce w nieoficjalnych wymianach zdań. Chyba, że Schamann chce mieć tu folwark zwierzęcy, gdzie są równi i równiejsi - moderator może sobie pozwolić na chamską odzywkę, ale kiedy mu się zwróci uwagę, że nie powinien tak się zachowywać "na służbie", to się tę uwagę wytnie.

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Marcin

• Elfi Ras-Org
  • Użytkownicy
  • LOK'TAR!!!
« Odpowiedź #130 dnia: Czerwiec 16, 2008, 12:15:00 pm »
Jak tylko się JeRzy pojawiłeś na forum, sprawdziłem czy czasem nie odpisujesz jednak w tym topiku... I forum odpowiedziało mi: "wysyła wiadomość w temacie" Kolory modów..." ::)
Czy ty naprawdę nie potrafisz sobie odpuścić...? Nie bedę powtarzał tego, co napisała Zsa-Zsa czy Ape... Twoje dalsze drążenie tego tematu jest strasznie żałosne i przypomina tupanie nogą przez 5cio latka. Weź sobie do serca to co mówi ci chociaż ta bardziej wyrozumiała część użytkowników zwracająca ci uwagę.
Masz dwie opcje:
a) Powiedz coś w stylu: "sorry, byłem zmęczony, wiec trochę marudziłem, ja również Schamannie przepraszam" i wyjdź z tego jakoś z twarzą
b) Po prostu wyjdź. Twarz możesz odebrać jak ci przejdzie.
"Did you think we hired you to fight in a tourney? Shall I bring you a nice iced milk and a bowl of raspberries? No? Then get on your fucking horse."

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #131 dnia: Czerwiec 16, 2008, 12:22:28 pm »
Uważam natomiast, że na tego typu komentarze Schamann może sobie pozwalać kiedy pisze jako zwykły użytkownik, a nie jako moderator, bo funkcja moderatora zobowiązuje do przestrzegania zasad, które egzekwuje się od innych. Tłumacząc łopatologicznie: jest różnica między tonem, na jaki można sobie pozwolić pisząc na czarno, a stylem wypowiedzi w pisaniu na zielono. Nawet jeśli mój post zasłużył na uwagę moderatora (a w żadnym miejscu nie twierdziłem, że nie zasłużył i nigdzie nie pisałem, że czuję się tym pokrzywdzony), powinna ona być wolna od wycieczek osobistych - na takowe jest miejsce w nieoficjalnych wymianach zdań. Chyba, że Schamann chce mieć tu folwark zwierzęcy, gdzie są równi i równiejsi - moderator może sobie pozwolić na chamską odzywkę, ale kiedy mu się zwróci uwagę, że nie powinien tak się zachowywać "na służbie", to się tę uwagę wytnie.

No to w takim razie pozostaje ci poskarżyć się rodzicom.

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
« Odpowiedź #132 dnia: Czerwiec 16, 2008, 12:33:06 pm »
Nie kłóćcie (Boże, jak to się pisze??!!) się już, wszyscy powiedzieli swoje, Jerzy może albo zastanowić się nad naszymi uwagami, albo nie - ale nie ma sensu ciągnąć tematu dalej, szczególnie, że nic nie wnosi - jedynie wzajemne przepychanki :P
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 16, 2008, 12:36:10 pm »
Marcinie, czytałeś, co napisałem nad Tobą, czy wstawiłeś swój post tak w ciemno? Ape pisał o wybaczaniu, kiedy ja tłumaczę po raz n-ty, że nie mam czego wybaczać, bo uwaga Schamanna mnie nie uraziła. Zsa-Zsa ponadto pisała o wycinaniu off-topów przez Emilię - wycinanie samego off-topa również jest zrozumiałe.

Ale Schamann, co ciekawe, nie wyciął off-topa jako takiego, tylko post, w którym zwróciłem uwagę, że jako moderator powinien sam przestrzegać zasad, które egzekwuje od innych. Bo funkcja zobowiązuje. No chyba, że na tym forum jest inaczej i stanowisko moderatora idzie w parze z wolnoamerykanką wobec moderowanych. Tyle, że wtedy chciałbym mieć to napisane czarno na białym: moderator może sobie pozwolić na wszystko.

Swoją drogą, w tej dyskusji - dotyczącej kultury zachowań na forum - jestem jedną z nielicznych osób trzymających się merytoryki i nie pozwalam sobie na wycieczki osobiste, którymi sam jestem hojnie obdarzany. Wnioski z tego faktu zostawiam do wyciągnięcia rozmówcom.

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 16, 2008, 12:49:36 pm »
A niby z jakiej racji nie może? :)

Proponuje wszystkim w tym temacie aby zignorować pretensje Jerzego, to chyba będzie dla niego najstraszniejsze ;)