Autor Wątek: Grubość otuliny na płazie  (Przeczytany 3284 razy)

Offline No Name

• Użytkownicy
Grubość otuliny na płazie
« dnia: Kwietnia 29, 2008, 08:54:43 pm »
Witam wszystkich!  8)

Mam pytanko co do bezpiecznej broni. Czy jest dopuszczalna nieco mniejsza ilość otuliny na płazie miecza? Otóż ja i kilku kolegów zrobiliśmy już kilka mieczy, jednak otulina którą kupiliśmy miała jedynie 6mm. Obecnie ostrze mojego miecza ma ponad 1,5 cm, jednak na środku płazu miecza jest jej jedynie 6mm. Miecz jest przetestowany w boju i żadnej krzywdy nikomu nie zrobił. Czy ma on szansę na przejście „atestu”?

Offline Sekta

• GTM - Porucznik Rezerwy
  • Użytkownicy
  • chyba boję się kobiet...
    • ja
Odp: Grubość otuliny na płazie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 29, 2008, 10:53:32 pm »
w zeszłym roku takie testowanie zaczynało się od "wymacania paluchami" czy czuje sie pod otuliną plastikową rurę..:) później uderzano na zmianę płazem i ostrzem w siebie i ciebie :) i mierzono " ból".. to tak ogólnie wyglądało.. :o
tak się kończą nocne igraszki.. .....               

Offline Thorgrim

• Majster
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 29, 2008, 11:20:34 pm »
Taaak i dopuszczano broń arcycienką, gdzie na płazach nawet tych 6mm nie było ;). Nawiasem mówiąc jestem za tym żeby dopuszczano :).
71:5

Offline Emilia

• Pierwszy oficer HSS Haryzma
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • Evilia Cruella Skirmuntt
    • galeria
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 30, 2008, 12:43:40 am »
cóż...niestety mało ważne jest czy koś jest za czy przeciw. czynnikiem ostatecznie decydującym są testy na samym orkonie.

Offline Thorgrim

• Majster
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 30, 2008, 09:49:09 am »
No tak. Chciałem tylko zaznaczyć, że mnie to nie przeszkadza, że dopuszczano taką broń żeby mnie nie oskarżono o zarzucanie czegoś osobom testującym :P.

Tylko, że gość pytał o grubość warstwy na płazach. Widziałem tak cieniutkie miecze, że 6mm na płazie wydaje się być grubością wystarczającą i to jeszcze z zapasem.
71:5

Offline Szymon

• Wolny Strażnik
  • Promo
  • Użytkownicy
    • Moje robótki
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 05, 2008, 04:53:16 pm »
Rurkę zastępując prętem z włókna węglowego (wcale dużo drożej od PCV nie kosztuje) można osiągnąć cieńszy miecz przy zachowaniu grubości otuliny, ale o tym gdzieś już było na tym forum tylko gdzie??
Leśnikiem chciałbym być
Leśniczkę chciałbym mieć
Leśniczka mówiła mi że kocha mnie

Offline Vistim

• Szalony i Niezrównoważony
  • Promo
  • Użytkownicy
  • I think You know...
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 05, 2008, 08:17:51 pm »
Pytanie prawie w temacie: robił ktoś/widział miecz, w którym za rdzeń służy ertalon?
life sucks. music doesnt.

Offline Sekta

• GTM - Porucznik Rezerwy
  • Użytkownicy
  • chyba boję się kobiet...
    • ja
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 05, 2008, 08:45:07 pm »
ulala.... a toś chłopie wystrzelił...a co to takiego jest? gdzieś o tym słyszał? ciekawe..
tak się kończą nocne igraszki.. .....               

Offline Neo

• Ten ktorego nie ma
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 05, 2008, 09:03:49 pm »
A ja wiem co to jest i szczerze, wątpię by ktoś pozwolił na zrobienie z tego rdzenia do bezpiecznej broni. Owy Ertalon (można na Allegro znaleźć) jest tworzywem sztucznym, bardzo twardym i wytrzymałym- robi sie z tego ponoć super wytrzymałe Kije treningowe o wadze drewna.

http://www.allegro.pl/item357292056_niezniszczalny_kij_do_treningow_czyli_ertalon_.html

Kiedyś ludzie byli bliżej siebie. Musieli. Broń nie niosła daleko...<br /><br />71:5

Offline Vistim

• Promo
  • Użytkownicy
  • I think You know...
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 05, 2008, 09:54:41 pm »
Miałem to w ręce i jest lżejsze od drewna, a przynajmniej od dębiny  >:D
Miecz, który trzymałem na oko ważył ~0,5 kg, czyli w okolicach wagi bezpieczniaka z PCV. A materiał rzeczywiście jest niezniszczalny... próbowałem tym bić w metalowe słupki, wyginać, skakać itd. Nic. (Cała akcja na pewny konwencie, gość twierdził, że jak coś takiego złamiemy, to da nam dwa w prezencie ^^)

Offline No Name

• Użytkownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 05, 2008, 10:36:27 pm »
Ten ertalon to zbyt hardcorowy jest jak dla mnie :) zresztą te kije wcale nie wyglądają na cieńsze od PCV, a nie sądzę że znajdzie się kozak na larpie co roztrzaska rurę PCV do ciepłej wody (no nie?).
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś napisał gdzie można kupić i za ile, te pręty z włókna węglowego.  ???

Offline Neo

• Ten ktorego nie ma
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 05, 2008, 10:38:04 pm »
Nie chodzi o wagę takiego miecza(choc i to w granicach rozsądku), ale to to jak bardzo boli uderzenie czymś takim po owinięciu otuliną, bo może sie okazać ze działa jak pałka policyjna, czyli nieciekawie. Na pewno sie nie złamie, jak rury z PCV ale swoją mase posiada...
Kiedyś ludzie byli bliżej siebie. Musieli. Broń nie niosła daleko...<br /><br />71:5

Offline Marcin

• Elfi Ras-Org
  • Użytkownicy
  • LOK'TAR!!!
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 05, 2008, 11:10:32 pm »
gdzie można kupić i za ile, te pręty z włókna węglowego.

W sklepach modelarskich albo na allegro ośmio-mm pręt to ok 50 złotych. Miałem taki miecz na zeszłym orkonie. Działał bez zarzutu, ale to dość drogi wydatek.

Polecam pręty z włókna szklanego tej samej grubości - wydatek ok 8-10 złotych na allegro.

Zrobiłem takie miecze na zeszłoroczny Allenstern i sprawowały sie dobrze, nie było do nich zastrzeżeń, chociaż fakt, że nie tłukłem nimi bez opamiętania. Liczę że na Orkonie też przejdą - orgowie nigdy nie mieli uwag co do broni mojej produkcji a robię ją już od siedmiu lat  8) 8) 8)

Odradzam pręty z włókna węglowego puste w środku - takie jak są w wędkach - łatwo pękają w starciu z PCVką.
"Did you think we hired you to fight in a tourney? Shall I bring you a nice iced milk and a bowl of raspberries? No? Then get on your fucking horse."

Offline Vistim

• Promo
  • Użytkownicy
  • I think You know...
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 06, 2008, 02:33:33 pm »
Popytałem i znalazłem!

Miecz zrobiony z rurki ertalonowej + otulina (niecałe 1 cm na płazie), wygląda na cieńszy niż większość z PCV jakie widziałem. Rurka ertalonowa o grubości 1,5 cm. Uderzenie ponoć boli trochę bardziej niż PCV - ertalon jest całkowicie sztywny.

Offline krassus

• Użytkownicy
    • Kompania Czarnej Dłoni
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 06, 2008, 03:44:01 pm »
I tu jest pies pogrzebany. Sztywnośc broni na ertalonie będzie jej wadą. 1cm otuliny to nawet na pcv jest mało, a ertalonowa rurka ma sporo większą masę czyli również większy pęd. Dodatkowo ertalon lepiej przekazuje siłę niż pcv, włókno szklane czy węglowe - które się odkształcają (sprężyście).

Stosowaliśmy głównie rurki pcv do zimnej wody. Są lekkie, chociaż długa broń (140cm) może po pewnym czasie się połamac. To jednak jest najmniejsze zmartwienie. Odkształcają się troszkę bardziej niż pręty z włókna szklanego i to trochę przeszkadza. Jeśli chodzi o estetykę - przy odrobinie zapału otulinowe ostrze na pcv też będzie płaskie i zachwyci oglądających.

Po wszystkich jednak doświadczeniach z produkcją (dosyc masową) broni dla całej Kompanii - włókno szklane to najlepszy póki co materiał. Cena, sztywnośc w stosunku do sprężystości, masa (umiarkowana), grubośc pręta nie przekracza 12mm (zwykle 8-10)...

Żeby było "on topic": 1cm otuliny na płazie to wg mnie absolutne minimum, przy założeniu 2,5-3 cm na "ostrzach". Lepiej 1,5 cm zrobic - wytrzymalsze to to, estetyka nie spadnie drastycznie i łatwiej o atest ;)
Jestem oazą spokoju...