Autor Wątek: Bonusy dla Twórców larpów.  (Przeczytany 13532 razy)

Offline apollyon

• Użytkownicy
Odp: Bonusy dla Twórców larpów.
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 30, 2008, 01:30:08 pm »
Ok, ja robię Larpa, więc liczyłem na granty...

I tak jak rozumiem ekonomię, która jest nie ubłagana. Brak 75 złotych od 3 twórcow każdego z 8 larpów to  1800 złotych do tyłu, jest to już suma zauważalna w organizacji... Więc skoro bieda docisnęła w tym roku, a zawsze jakoś się robienie larpa nagradzało, to trzeba rozwiązać ten problem z w inny sposób. A takim sposobem są po mojemu PPeki i PTeki, które można rozdawać bez obaw dla budżetu. Bo jak obaw fulka i praw rynku nie da się zakląć i zmienić w trakcie narady, tak na obawy GTM-u o spójność mechaniki w wypadku nagrodzenia 30 osób dodatkowymi PPekami już się da znaleźć rozwiązanie...

A jeśli GTM nie był przygotowany na to, że trzeba będzie dać 30 osobom dodatkowe PP/Pt za kontrybucje, to po prostu stwierdził że - phi- oni i tak nic nie zrobią w tym roku...

Ale jak za organizację Kłody mam dostać uścisk ręki, to zastanawiam się czy nie warto sobie ponosić tej nocy drzewo niż robić kłodę...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2008, 01:41:23 pm wysłana przez apollyon »
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline uelfik

• Lord of FLAME!
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 30, 2008, 01:34:19 pm »
Brak 75 złotych od 3 twórcow każdego z 8 larpów to  1800 złotych do tyłu, jest to już suma zauważalna w organizacji...

Bzdura. To nie jest 1800zł "do tyłu". Od lat ci ludzie nie płacą, więc chodzi raczej o to by "sięgnąć im do kies (po tym jak już np. przygotowywali larpy nie wiadomo jak długo) i być 1800zł "do przodu". A to, wbrew pozorom, nie do końca to samo.
"Red drops stain satin so white..
..the way I sign my name"

Offline Kędzior

• Prezydent
  • Użytkownicy
  • Da ba di da ba dai
    • Międzynarodowy Serwis Informacyjny
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 30, 2008, 01:40:08 pm »
Takie małe pytanie, od jak dawna i przez jaki okres czasu nie płacili organizatorzy pojedynczych larpów? Ba jak robiliśmu DDka pierwszego, to płaciliśmy...

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 30, 2008, 01:44:54 pm »
Przynajmniej od 03, ale wydaje mi się, że wcześniej również (przynajmniej ja pamiętam, że odpuszczano mi conajmniej część akredytacji za rozmaite LARPy). A czemu płaciliście za D&D to nie pamiętam. Czy był to oficjalny, zapowiedziany w informatorze LARP? Na pewno byl pu temu doskonały powód ;)
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline Kędzior

• Prezydent
  • Użytkownicy
  • Da ba di da ba dai
    • Międzynarodowy Serwis Informacyjny
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 30, 2008, 01:47:53 pm »
Był oficjalny. Płaciliśmy mniej, z tego co pamiętam. Nie żeby mi to przeszkadzało... Hmm... Cóż, wyślę o zwrot. Hehe.

Mniejsza o to. Było minęło.

Offline chmielu

• Użytkownicy
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 30, 2008, 01:50:29 pm »
Hmm... Jeszcze wczoraj gadałem z Radarem, że nie płacę za Orkon, bo robię larpa, a on mi na to, że on też nie płaci, bo jest DO. I proszę jak się w ciągu kilku godzin wszystko zmienia.

Jeśli twórcy larpa mają płacić za orkon, a jestem w stanie to zrozumieć, że być może w tym roku jest tak, że muszą, bo inaczej się budżetu nie dopnie ( lepiej, żeby twórcy larpów płacili niż, żeby orgowie wykładali jeszcze na konwent kasę z własnych funduszy), ale w dobrym tonie było tą informację umieścić wcześniej, wyraźnie, w ogłoszeniu, a nie teraz półgębkiem przy innej okazji. Bo twórcy larpów, jak widać, byli przekonani, że tak jak rok temu, dwa lata temu, trzy lata temu, cztery lata temu, pięć lat temu i pewnie x lat temu również ( wtedy nie robiłem larpów, nie pamiętam itd.) będą mieli wjazd za darmo.

Bestia reaguje trochę za bardzo nerwowo, bo tak jak chyba napisała Zsa-Zsa nie ma sensu o 75 zeta rzucać się sobie do gardeł, ale trochę sposób ogłoszenia tej informacji jest niefajny i niemiły.

I zgadzam się z Ape'em ( sorry marcin, że to wam mechanikę rozwala, ale innego wyjścia nie widzę), liczyłem na granty i jak darmowy wjazd odpada to parę PP lub PT byłoby w dobry tonie. Co do postu Ape'a i tekstu o GTM- twórcy larpów nigdy nie dostawali PPków ani PTków- nagrodą za tworzenie larpa była satysfakcja oraz darmowy wjazd- podobnie jak darmowy wjazd mieli twórcy gry głównej i DO ( z ochroną jest zupełnie inna historia i inny wątek, stąd już więcej o niej ani słowa). Była to uczciwa płaca za uczciwą pracę- taka gentelmens agreement, może niepisana ( stąd przyjęcie, że dalej jest w mocy), ale obowiązująca.

Co do biednego GTSu, to oni chyba dalej powinni mieć wjazd za darmo (pomimo, że twórcy larpów mają płacić). 3 dni gg, przyjmowanie postaci, tworzenie orkonu itd. cholerna robota, strasznie ciężka i zero gratyfikacji- moim zdaniem pomimo wszystko- powinni mieć wjazd za darmo- nawet jeśli ja mam płacić.

Podsumowując- jeśli mam płacić- zapłacę- stać mnie, żeby wydać 75 zeta. Jeśli nie dostanę za swoją pracę PP ani PT, bo to rozwali mechanikę, trudno, przeżyję- satysfakcja z wykonanej pracy, stworzenia scenariusza będzie musiała wystarczyć. Pozostaje jednak niesmak i niemiłe wrażenie, wynikające z tego, że ktoś mi nie powiedział, że zasady się zmieniły. Tak się nie robi.

Offline Hakken

• Użytkownicy
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 30, 2008, 02:04:37 pm »
Co do biednego GTSu, to oni chyba dalej powinni mieć wjazd za darmo (pomimo, że twórcy larpów mają płacić). 3 dni gg, przyjmowanie postaci, tworzenie orkonu itd. cholerna robota, strasznie ciężka i zero gratyfikacji- moim zdaniem pomimo wszystko- powinni mieć wjazd za darmo- nawet jeśli ja mam płacić.

Jakież to szlachetne z Twojej strony Chmielu, ale chyba zupełnie nie potrzebne. Jestem pewien, że z dwudniówką macie niewiele mniej pracy. Poza tym to chodzi o zasadę: jak wszyscy to wszyscy babcia też.

A tak swoją drogą to Chmiel poruszył tu dość ważna sprawę: Kiedy zamierzaliście o tym poinformować twórców LARPów? Na orkonie? IMHO to nie chodzi już nawet o samą kasę ale raczej to jak zostało to załatwione. Wstyd.

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 30, 2008, 02:10:22 pm »
Co do postu Ape'a i tekstu o GTM- twórcy larpów nigdy nie dostawali PPków ani PTków-

no nigdy... ale teraz mogliby zacząć, skoro jest problem z pieniędzmi... tośmy już ustalili...

ale jeśli GTMowi robi problem danie 30 osobom dodatkowych PPeków, to po mojemu nie byli przygotowani na to, że na samym orkonie większa liczba osób na poważnie weźmie sobie do siebie kontrybucje...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 30, 2008, 02:18:05 pm »
W tej chwili pewne sa 3 rzeczy:

1. DO na GG i na 2-dniówce wjeżdżają za darmo - to jest kwestia ich ciężkiej pracy na samym konwencie podczas 2 oficjalnych orkonowych gier

2. Ochrona wjeżdża za darmo - to jest kwestia ich pracy podczas konwentu i dobrowolnej rezygnacji zarówno z części gier jak i z części rozryeki pozagrowej - Khordis to dobrze opisał, nie będe go niepotrzebinie cytował.

3. Twórcy innych larpów moga liczyc na zniżki w wysokości którą ustalimy kiedy będziemy mieli przejrzysty obraz finansów tego Orkonu - teraz niestety jeszcze go nie mamy,

Zasady kto kiedy i ile płaci były zawsze płynne - jak pokazuje część wypowiedzi w tym wątku, a ponieważ impreza jest z założenia niedochodowa, jej finasowanie zawsze balansuje na granicy tego ile można, ile się uda, ile wyjdzie. Przy czym ryzyko finansowe bierze na siebie od lat jedna osoba - główny organizator - swoim własnym majątkiem.

Jak słusznie zauważyła ZsaZsa nikt nikomu niczego nie obiecywał przy okazji tego Orkonu, czasem ogłaszano z góry że twórcy larpów maja wjazd za darmo, czasem nie ogłaszano, czasem mieli, czasem nie mieli. Do tej pory wszystkie wydatki poniesione na rzecz Orkonu zostały poniesione z prywatnych pieniędzy moich i moich koleżanek i kolegów z GTS-u. Jeśli ktos uwaza że w imię poprzednich Orkonów powinienem zapłacic za jego konwent - to prosze przynajmniej, żeby miał odwage napisac mi to w twarz na priva.
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline Marcin

• Elfi Ras-Org
  • Użytkownicy
  • LOK'TAR!!!
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 30, 2008, 02:34:12 pm »
ale jeśli GTMowi robi problem danie 30 osobom dodatkowych PPeków, to po mojemu nie byli przygotowani na to, że na samym orkonie większa liczba osób na poważnie weźmie sobie do siebie kontrybucje...

Ape, nie chce mi się zaczynać z Tobą dyskusji. Organizowanie LARPów nigdy nie było wliczane w kontrybucje do gry głównej i nagradzane PP/Pt. Wiem to, bo samemu zorganizowałem kilka i nie przyszłoby mi do głowy, żeby domagać się za to punktów na grę główną.
Problem zaczyna się zawsze gdy GTM rozpisuje w jakiś sposób mechanikę a orgowie zaczynają rozdawać nagrody na prawo i lewo bo "trzeba czymś ludzi nagradzać". Tak było przy pierwszym Orkonie gdzie zostały wprowadzone PT które wtedy GTM wyliczył na jakieś max 5 a orgowie przyznali ich wtedy paru osobom po 9-11. No i była gwardia z magiczną bronią każdy... :/ W tym roku zostało to wzięte pod uwagę - zostały ustalone limity, kategorie i tak dalej. Ape, ja naprawdę jestem za docenieniem pracy organizatorów LARPów ale nie kosztem rozdawnictwa PP/PT.

Pozdrawiam :)

"Did you think we hired you to fight in a tourney? Shall I bring you a nice iced milk and a bowl of raspberries? No? Then get on your fucking horse."

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 30, 2008, 02:45:08 pm »
Dzięki Szamanie to rozjaśnia sytuację. Szkoda że Fulko nie pełną wiadomość podał nie było by całego niepotrzebnego nieporozumienia.

Jak widzisz Mały czasem potrzebne jest słowo góry, a nie tylko przedstawiciela ;P

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 30, 2008, 03:01:07 pm »
kajam się Bestia kajam - mój błąd :P

EDIT:

i tak uważam że Fulko będąc od szeroko pojętej logistyki jest oficjalnym głosem organizacji ;> i większość rzeczy nie potrzebuje potwierdzenia w postaci przybicia postu przez Schamanna

*mimo że czasem zdania różnych orgów (GTM, GTS, CSS) sobie przeczą to głos Fulka stawiam prawie na równi z Schamannem ;> (w mojej prywatnej skali)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2008, 03:06:30 pm wysłana przez Mały »
...We just dinged them!...

Offline Hakken

• Użytkownicy
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 30, 2008, 03:21:38 pm »
No to sie wyjaśniło, ale musisz Szamane pogadać z twoim człowiekiem od PR bo wiesz czymś innym jest powiedzieć:
"Twórcy LARPów mogą oczekiwać zniżek"
a czym innym:
"Za swoją ciężką pracę możecie nas pocałować w..."

Ale wrócę jeszcze do pytania o wysokość akredytacji? Czemu jej nie podnieść do choćby 100 - 120 zł? Dało by to ładnych parę tysięcy luzu za które można by kupić parę rzeczy i mniej się stresować tym czy to co wykładacie z własnej kieszeni do niej wróci czy nie. My, uczestnicy po prawdzie tej różnicy nijak nie odczujemy, chyba, że w zmianie jakościowej konwentu (in plus).

Nie mówię, że to zmiana na ten rok, ale na przyszły trzeba by się juz nad tym zastanowić.

Offline KozioU!

• 3XGTS
  • Użytkownicy
  • Bo mogę!
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 30, 2008, 03:30:10 pm »
Sławek ma rację, podniesienie kosztu akredytacji o 20 czy 30 złotych jest niezauważalne w skali wydatków jakie gracze ponoszą (dojazd, żarcie na prawie 2 tygodnie, alko). Gdyby za to był chociaż lepszy dostęp do kibelka czy prysznica, byłby to opłacalny wydatek.

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 30, 2008, 03:32:34 pm »
a mi się Sławku wydaje że jednak taka zmiana ceny byłaby bardzo odczuwalna dla większości uczestników.
Większość orkonowiczów jednak nadal stanowią studenci / licealiści dla których te 30-45pln więcej to duża róznica (bo to kasa przeznaczona na zarcie, picie itd. 20 browarów to już nie żarty) jakkolwiek dla pewnej grupy to już nie wielkie pieniądze to chyba dla większości wciąż istotne jest każde paredziesiąt PLN
Orkon zawsze był rozrywką niskobudżetową i ja bym był za nie zmienianiem tego

W ogóle dyskusje o przyszłości orkonu powinny się toczyć ciągle a nie raz na jakiś czas - w końcu wielu osobom w jakiś sposób ten konwent leży na sercu przez to co w niego włożyli (albo co z niego wynieśli, przywieźli itd.... ;>>> ) bo jakiś taki szerszy horyzont "co dalej" by się przydał ;>

...We just dinged them!...