Autor Wątek: Teoretyczne rozważania o podwyżce opłaty i finansach Orkonu  (Przeczytany 18672 razy)

Offline apollyon

• Użytkownicy
Bestia ma rację - nawet 150 zł za 10 dni konwentu pełnego larpów i innych atrakcji to wciąż jest ekstremalnie niski budżet.
owszem... ale mimo wszystko, w imieniu uczniów i studentów, powiem że jednak 75 złotych więcej to JEST różnica, zauważalna, której raczej nie chciałbym zauważyć... Starczy, że piwo nie będzie już kosztowało 2,5 złotego...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
Teoretyczne rozważania o podwyżce opłaty i finansach Orkonu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2008, 12:37:12 pm »
Ape błagam po co to malkontenctwo. Na innych konwentach płacisz bez mrugnięcia okiem taką kasę za możliwość spędzenia dwóch nocy w jakiejś szkole a tutaj nagle zaczyna to Ci tak przeszkadzać? Błagam mówmy poważnie...

Zawsze się znajdą obrońcy tych kilku groszy więcej za które można by się skuteczniej najebać przy ognisku. Jeżeli tak wam na tym zależy to po co jeździć na LARPy, przecież taniej rozbić się gdzieś na dziko w krzunach i chlać do oporu. Nawet na orkonie można zapłacić tylko za pole namiotowe i wyjdzie to na pewno taniej. Jeżeli jednak chce się grać i bawić to może by jednak dołożyć te kilka złotych więcej?
(ta część postu nie jest skierowana już do nikogo personalnie, raczej do ogółu ewentualnych malkontentów, którzy chcą krzyczeć tu o tym, że te dodatkowych parę złotych wolą przeznaczyć na chlanie, bo w to jedzenie to ja nie wierzę...)
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2008, 12:44:56 pm »
Oczywiście że na poważnie - kiedyś 50PLN stanowiło wysoki procent mojego budżetu na orkon i ja jeszcze pamiętam że tak było
i nie sądzę żeby wsio aż tak się zmieniło że teraz ludzie zaczynający jeździć na etapie liceum mają tej kasy dużo więcej.
Przede wszystkim że mając CAŁE wakacje a nie tylko 2 tyg urlopu orkon nie jest (i dla mnie nigdy nie był) jedeynym eventem w którym brałem udział i na który potrzebowałem 50PLN na akredytacje - że tak przypomne jest jeszcze flamberg, hardkon itd.
Stanowisko "to niech wybierze sobie ktoś jeden konwent na który jeździ" mi się np nie spodoba, bo zawęża srodowisko a nie je poszerza i rozwija.
Opcja pójścia w kierunku coraz droższego konwentu mi się osobiście nie podoba bo nie widzę takiej potrzeby, a uważam że wpłynie to na dostępność konwentu..

EDIT:
którzy chcą krzyczeć tu o tym, że te dodatkowych parę złotych wolą przeznaczyć na chlanie, bo w to jedzenie to ja nie wierzę...
a ja znam takie osoby które nie chleją i nie na to potrzebują kase na konwencie...
...We just dinged them!...

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2008, 01:02:30 pm »
Na innych konwentach płacisz bez mrugnięcia okiem taką kasę za możliwość spędzenia dwóch nocy w jakiejś szkole a tutaj nagle zaczyna to Ci tak przeszkadzać?
proszę mi tu takich rzeczy nie wmawiać... mam świadków...

to może by jednak dołożyć te kilka złotych więcej?
tak można... jesli orgowie powiedzą że kosztuje 100, 150 czy 200 złotych więcej, to pewnie że zapłacę, bo jak widać trzeba... Tyle tylko że przyjmowanie jednolitej defnicji kilku złotych jako 75 złotych, czyli 100% podwyżki, to jak dla mnie gruba przesada... i denerwuje mnie tu nie to, że pieniądze by poszły na organizację konwent, tylko że dworujecie sobie z mojego szczerego przywiązania do tak marnej i nic nie znaczącej dla was sumy...

Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline AREK

• Użytkownicy
    • Klub Twierdza
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 01, 2008, 01:18:45 pm »
Padło prównanie zabawy z Flambergiem więc posłużę się jego przykładem.
Chodzi mi o uzmysłowienie kosztów i strikte matematczynych wyileczeń w porónaniu z inną dużą imprezą laprową- nic poza tym

Falmberg - 8dni zabawy (nie licze niedzieli bo to tak jak u nas dzień wyjazdów nie wliczany w zabawę)
akredytacja na miejscu 95zł (65zł jeśli wcześniej przelewem, ale że nie ma takiej opcji na orkon nie prównuję)
koszt jednego dnia - 11,9zł

Orkon - 11dni zabawy
akredytacja namiejscu 75zł
koszt jednego dnia - 6,8zł - to prawie dwa razy taniej

mod Schamann on/ usunięto z posta kolor czerwony, prosimy o nie używanie go/mod Schamann off
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2008, 01:39:55 pm wysłana przez Schamann »
\"I\'m a leaf on the wind. Watch how I soar...\"<br /><br />http://klubtwierdza.prv.pl

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 01, 2008, 01:25:41 pm »
to prawie dwa razy taniej
to chyba dobrze?? tylko się cieszyć??

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 01, 2008, 01:38:41 pm »
to Ty napisałeś, a nie żaden z organizatorów. Ze swoich ogłoszen sie moge tłumaczyć, z czyichś innych nie ma nawet jak.

Och proszę Cię Schamannie, traktujmy się poważnie i jak ludzi inteligentnych. To co napisał Fulko właśnie dokładnie tak zabrzmiało i tak odebrali to forumowicze i stąd też ten cały szum...

dokładnie tak - traktujmy sie powaznie - nie przekręcajmy nawzajem swoich słów i nie wkładajmy nikomu w usta rzeczy, których nie powiedział - to będzie dobry początek.
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 01, 2008, 01:49:12 pm »
Panowie, chyba pomyliły wam się dwie moje wypowiedzi. Pierwsza, gdzie mówię o 15 zł i nazywam je "kilkoma groszami" dotyczy realnej podwyżki za konwent. Druga gdzie ja (i Bestia) mówimy o 120-150 zł mówi o podwyżce która w naszej opinii wciąż nie była by zbyt wielka.

-> Mały
Skoro płacą więcej za taki np flamberg oraz konwenty zimowe w stylu krakonu (już nie mówię tu nawet o takich polconach czy nordconach) ro czemu nie mieli by zapłacić więcej za orkon? Czym jesteśmy od innych gorsi? Ja rozumiem tani konwent, ale bez przesady, za te kilka tyś więcej można by naprawdę zrobić kilka fajnych rzeczy, które poprawiły by jakość imprezy. Skoro mienimy sie najstarszą i największą imprezą to może w końcu czas by zacząć przestać się przejmować tym, że musimy być również najtańszą a zacząć tym żeby być technicznie najlepszą? Jeśli tak to w mojej opinii potrzebna jest do tego podwyżka akredytacji.

-> Ape
to chyba dobrze?? tylko się cieszyć??

A może jednak zastanowić się nad tym jak balansuje na krawędzi budżet orkonu i co zrobić aby to zmienić?

-> Ok, Schamannie jak uważasz.
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 01, 2008, 02:17:47 pm »
A może jednak zastanowić się nad tym jak balansuje na krawędzi budżet orkonu i co zrobić aby to zmienić?
miezy balansowaniem na krawędzi, a podwyżką o 100% jest całe 100% na akceptowalną podwyżkę, mającą sprawić, aby orkon zrobił krok naprzód do bycia
technicznie najlepszą?
a przy tym nie najdroższą...

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 01, 2008, 03:45:38 pm »
Ze znalezionych ostatnich cenników:

Polcon 3 dni = 50 zł
Krakon 4 dni = 45zł
Fantazjada 4 dni = 40zł
Flamberg 9 dni = 90zł
Orkon 11 dni = 75zł

Nie licząc Polconu, który jak wszystko w Wawie jest droższy średnia na tą chwile wychodzi 10zł za dzień.
A to oznacza że w takim wypadku akredytacja zakładając prawidłowość średniej na orkonie powinna wynosić 110zł.
Nie chce mi się dalej rozpisywać, ale ta uśredniająca podwyżka przy 250 uczestnikach dała by 8750zł więcej budżetu....

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 01, 2008, 05:10:34 pm »
wszystko jasne - tylko ja nie wiem czemu optujecie za podwyżką - co jest tą wartością dodana na którą chcielibyście tą kasę przeznaczyć
bo oczywiście można wziąć od ludzi więcej - ale ... po co?
ja uważam że fajnie jest że jest tania - i jestem przekonany że jest to jeden z powodów dla których ludzie mogą wybrać 11 dni orkonu niż 9 dni flamberga i może tez dlatego przyjedzie na orkon 300 osób a na flam 200 ...

swoją drogą pamiętam dyskusję rok temu jak broniłem nas z zeszłorocznej ceny i udowadniałem dokładnie to samo co Arek że jesteśmy najtańszym konwentem w polsce ... a teraz nagle wszyscy w drugą stronę - chcą podnosić cenę ... ciekawe :>
...We just dinged them!...

Offline AREK

• Użytkownicy
    • Klub Twierdza
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 01, 2008, 07:50:55 pm »
wszystko jasne - tylko ja nie wiem czemu optujecie za podwyżką - co jest tą wartością dodana na którą chcielibyście tą kasę przeznaczyć
bo oczywiście można wziąć od ludzi więcej - ale ... po co?

Akurat tutaj Mały to widziałbym pewne pole do popisu - pierwsze z brzegu to odwieczny problem z budową miasta/wsi/innej lokacji i oddaniem jego klimatu. Kupienie paru namiotów rycerskich czy innych płacht namitowych i załatwienie do tego jakiegoś magazynu byłoby imo super sprawą, zmiast coroczne 'improwizowanie' lokacji z masy bali drewna i gwoździ (za które i tak płacić trzeba), a wszystko to połączone białym sznurkiem czy niebieskim brezentem... Z całm szacunkiem oczwiście dla wszystkich naszych budowniczych, sam budowałem karczmę w 2006 to wiem jak to robota :)

Podręcze takich żeczy jak kilka, kilka tunik cesarskich/raderskich/inych, kiltów itp itd. daje też duże możlwiości, choćby ogromną pomoc w larpach popradzających GG (a czasemina samej GG) kiedy to ludzie czesto łapią rolę jaką się da/jak jest potrzebna bez spec. przygotwaniu stroju. Coś tam niby jest, ale baza ta raczej marna chyba jest jak na... bo ja wiem ~6 letnie zbieranie?
\"I\'m a leaf on the wind. Watch how I soar...\"<br /><br />http://klubtwierdza.prv.pl

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 01, 2008, 08:56:45 pm »
Mi tam by nie przeszkadzał 200 osobowy orkon, jeżeli do wyboru miałbym fajne miasto, klimatyczne oddziały.... dokładniej napisał Arek więc nie będę powtarzał.

Jest mi po prostu coraz bardziej przykro jak patrzę na zagraniczne konwenty, gdzie jakoś ładnie to wygląda. A nikt mi nie wmówi że w czechach/węgrzech/litwie ludzie mają dużo więcej forsy niż polacy...

Dodatkowa dycha moim zdaniem już w roku następnym pozwoliła by na zbudowanie kilku super lokacji, zrobieniu magazynu tunik etc...

I mogę się Mały założyć że jeżeli mielibyśmy fajne grodzisko, kilka fajnych chat/domów/karczmę, zrobili fajny trailer to nawet przy wjeździe za 150-200 zł mielibyśmy przynajmniej te 300 sztuk jak nie więcej...

Krótko mówiąc mają co dać mamy z czego brać... czy jakoś tak ;P
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2008, 09:00:32 pm wysłana przez Bestia »

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 01, 2008, 09:03:46 pm »
Dodatkowa dycha

dodatkowa dycha to nie to co proponowaliście parę postów temu... bo z dodatkową dychą i postem arka czy nawet Bestii(z wyjątkami) nie sposób się nie zgodzić...

I mogę się Mały założyć że jeżeli mielibyśmy fajne grodzisko, kilka fajnych chat/domów/karczmę, zrobili fajny trailer to nawet przy wjeździe za 150-200 zł mielibyśmy przynajmniej te 300 sztuk jak nie więcej...
przyjmuje...

Offline Berserker

• Użytkownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 01, 2008, 10:25:52 pm »
Proponuje zatem dołączenie do informatora (np. na ostatniej stronie) krótkiej ankiety w stylu:

1. Czy dobrze się bawiłeś na Orkonie? - Tak/Nie
2. Czy kwota 75 PLN za 11 dni zabawy to dla Ciebie dużo? Tak/Nie
3. Czy zaakceptowałbyś podwyżkę akredytacji jeśli miałoby to uatrakcyjnić konwent? Tak/Nie
4. Jeśli zaakceptowałbyś podwyżkę to o jaką kwotę? 10 PLN/20 PLN/30 PLN/50 PLN
5. Na co należałoby przeznaczyć Twoim zdaniem pieniądze jeśli dojdzie do podniesiena akredytacji? Dodatkowe nagrody/Materiały na lepsze lokalizacje/Materiały na stroje do gry/Lepsze pole namiotowe/Węzły sanitarne/Piwo na zakończenie dla wszystkich

Oczywiście to tylko przykładowe pytania, ale dałyby odpowiedź czego ludzie oczekują i ile są skłonni za to zapłacić. Vox populi, vox dei.
Każdy miałby możliwośc wypowiedzenia się i oddania ankiety przed wyjazdem, bo na forum to taka ankieta nie będzie obiektywna. Wypowiadają się tu w większości veci, nieco starsi wiekiem i z w miarę niezłą pracą, dla których rzeczywiście 75 PLN to tylko/aż kilka godzin pracy więcej.
Moja Pani jest piękna i młoda
Elficki książe właśnie zrobił jej loda