Autor Wątek: Teoretyczne rozważania o podwyżce opłaty i finansach Orkonu  (Przeczytany 19042 razy)

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
Odp: Teoretyczne rozważania o podwyżce opłaty i finansach Orkonu
« Odpowiedź #90 dnia: Maj 05, 2008, 04:34:47 pm »
Oj Mały to żeś po mnie pojechał. Ale skoro nie uznajesz, że powiedziałem cokolwiek sensownego w temacie podwyżki i, że wszystkie moje argumenty są o kant d... potłuc to w sumie nie wiem po co sobie język strzępię. Równie dobrze mógłbym gadać do ściany.

A co do podwyżki o 15 zł (bo to od niej się zaczęło, tylko parę osób przyczepiło się do wypowiedzi moich i Bestii, że my spokojnie większą akredytację byśmy płacili) to w sumie i tak gadanie o niczym. Tak samo gadali ludzie jak podnoszono cenę z 50 do 75 zł. A teraz wszystkim odpowiada...
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline Luna

• Użytkownicy
« Odpowiedź #91 dnia: Maj 05, 2008, 04:40:12 pm »
O to chodzi 75 zł- 50 zł = 25 zł.. Jest to podwyżka dopuszczalna, przynajmniej jak dla mnie. Ale tutaj mowa była o o wiele większej podwyżce.
"Pokonaj słabych wrogów, z silnych uczyń przyjaciół" ;)

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #92 dnia: Maj 05, 2008, 05:07:51 pm »
a ja powiem tak....

O tym ile kosztuje orkon, niech decydują orgowie, którzy go robią i odpowiadają za jego wygląd. Niech stawiają sprawę jasno i krótko- kosztuje to tyle, nie każdy musi być naszym klientem, pamiętając że jednak potrzebują klientów, albowiem orkon nie ma celów zarobkowych, a no powiedzmy cele społeczne. Ufam że orgowie wiedzą jak to zrobić, bo dlatego zostali wybrani. I dlatego że zostali wybrani, ufam im, że jesli krzyknęli by 200 złotych za orkon, to jest to im potrzebne a nie jest to okrutny sposób na pozbycie się licealistów i leniwych studentów...

A dywagacje osób niech będzie drożej, niech będzie taniej nie powinny wpływać na ich decyzje. Bo to orgowie wiedzą co chcą zrobić i co ile kosztuje...

a wiecie że mógłbym ten temat zamknąć??
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Luna

• Użytkownicy
« Odpowiedź #93 dnia: Maj 05, 2008, 05:22:02 pm »
Ape zdajesz sobie sprawę, że bez oceny uczestników mogą popełnić taki błąd, że zwyczajnie na Orkon będzie przyjeżdżać coraz mniej osób, a co za tym idzie kolejne podwyżki?

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #94 dnia: Maj 05, 2008, 05:34:02 pm »
Ape zdajesz sobie sprawę, że bez oceny uczestników mogą popełnić taki błąd, że zwyczajnie na Orkon będzie przyjeżdżać coraz mniej osób, a co za tym idzie kolejne podwyżki?
I dlatego że zostali wybrani, ufam im,
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #95 dnia: Maj 05, 2008, 06:00:49 pm »
A ja, chociaż nie przepadam za autocytatami, powtórzę coś, co napisałem parę stron temu:

Przy ewentualnym podnoszeniu ceny Orkonu lepiej też nie patrzeć w kategoriach "to nadal jest tanio". Może się okazać, że nawet niewielka, ale nieprzemyślana podwyżka sprawi, że część ludzi uzna, że to za drogo. Czy się to komu podoba, czy nie, takie blokady psychiczne są irracjonalne - na podobnej zasadzie na jakiej np. cena 9,90 zł jest inaczej odbierana niż 10 zł, chociaż różnica jest symboliczna.

Wszelkie podwyżki mogą być logicznie uargumentowane i w pełni zasadne, ale jeśli człowiek - nieistotne, czy licealista, student, czy pracujący dorosły - uzna, że cena jest wysoka, takie przekonanie będzie w nim tkwiło bez względu na argumenty. O ile małe podwyżki da się łatwiej wyjaśnić (np. inflacja) i przełknąć, o tyle duże (np. dodatkowe cuda na kiju dla większej miodności Orkonu) natychmiast wzbudzą opór (bo po co komu takie wydatki, skoro Orkon był zajebisty przez lata i bez nich).

Moim zdaniem, na organizację Orkonu powinno iść niezbędne minimum pieniędzy potrzebnych do sprawnego funkcjonowania imprezy, a wysokość akredytacji powinna być ustawiana przede wszystkim pod realizację takiego planu. Natomiast wszelkie dodatkowe atrakcje niech organizują we własnym zakresie uczestnicy, którym się chce i których na to stać. Jeśli uda się na takie bajery wygospodarować jakieś dodatkowe fundusze zaoszczędzone z kasy Orkonu, to świetnie, jeśli nie - da się przeżyć i bez tego.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #96 dnia: Maj 05, 2008, 06:43:16 pm »
Oj Mały to żeś po mnie pojechał. Ale skoro nie uznajesz, że powiedziałem cokolwiek sensownego w temacie podwyżki i, że wszystkie moje argumenty są o kant d... potłuc to w sumie nie wiem po co sobie język strzępię. Równie dobrze mógłbym gadać do ściany.
???
że tak wyrażę swoje zdziwienie w temacie pojechania po Tobie...
ale jeśli chodzi o to że zapomniałem że w jednym z pierwszych postów napisałeś że podwyżka 15PLN jest ok to sory że mi to przyćmiło późniejsze stanowisko odnośnie że 150PLN za orkon też jest ok

Acha i przeczytałem właśnie jeszcze raz wszystkie twoje posty w tym temacie no i jedyne co argumentujesz to to że wiecej kasy = więcej rekwizytów i fluffu na orkonie (wg Ciebie podwyżka jest konieczna do tego) i że nie musimy być najtańsi i że jeszcze może to sfinansować wjazd dla organizacji i twórców - zgubiłem cokolwiek?

Tylko wyrażam zdanie (którego się obawiałeś że pojawić się może w ankiecie) że ludzie wcale nie chcą płacić za więcej fluffu bo wcale tego mogą nie oczekiwać od tej imprezy - ile osób chce płacić za fluff? zróbmy ankiete na orkonie i już :> albo pokaże Ci to zbiórka jaką robi Ape w osobnym wątku
...We just dinged them!...

Offline Triball

• Ulicznica
  • Użytkownicy
    • http://youtube.com/watch?v=TAVVBjrTu0w
« Odpowiedź #97 dnia: Maj 05, 2008, 06:53:20 pm »
Popieram JeRzego
"Dać Polsce Śląsk, to jak dać małpie zegarek" David Lloyd George 1919

Offline Luna

• Użytkownicy
« Odpowiedź #98 dnia: Maj 05, 2008, 07:00:41 pm »
Mały byłby jeden problem z Ankietą: Niewielka ilość Orkonowiczów jest na forum tudzież zagląda tutaj :P To jedyny minus

JeRZy: u Ciebie też jest minus, w takim momencie każdy pomyśli "A niech robią inni"...

Moje zdanie znacie: jeżeli potrzebne są podwyżki niech będą ale nie drastyczne.. myślę, że rzędu 20-30 zł przełknie każdy.

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #99 dnia: Maj 05, 2008, 07:06:23 pm »
Ankieta taka jaką proponował Berserker - dołączana do informatora i zbierana na orkonie w jego trakcie.

Na ten rok i tak nie sądzę żeby po oficjalnym opublikowaniu kosztów imprezy organizatorzy planowali cokolwiek zmieniać, więc całe nasze gdybanie jak zwykle ma charakter przyszłościowy.

Offline Luna

• Użytkownicy
« Odpowiedź #100 dnia: Maj 05, 2008, 07:08:01 pm »
Zwracam honor, źle zrozumiałam :)

Offline Hakken

• Użytkownicy
  • Maverick, inspektor śledczy
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 05, 2008, 07:22:23 pm »
Rekwizyty - tak, akredytacja dla osób współtworzących konwent i obsługi technicznej - tak, fluff - nie wiem skąd go wziąłeś. Za fluff orkon nigdy nie musiał płacić, ludzie robią go z własnej, nieprzymuszonej woli. Do tego dochodzi jeszcze kwestia rosnących kosztów, inflacji itp. Ponadto pieniądze można by przeznaczyć również na np nagrody itp rzeczy.
To są główne argumenty za podwyżką. Jeżeli one do Ciebie nie przemawiają to naprawdę nie mam pojęcia co uznłbyś za rozsądną argumentację.
Zresztą działa to w dwie strony, ja również nie potrafię przyjąć Twoich argumentów o tym, że podwyżka rzędu 15zł nie tylko może odstraszyć połowę młodych orkonowiczów, ale również pokrzyżować im resztę planów wakacyjnych.
Jeżeli zatem aż tak bardzo mijamy się w rozumieniu swoich argumentów, to chyba nie ma co o tym dalej dyskutować.
Co do ankiety to już pisałem co na jej temat myślę. Nie boje się tego co powiedzą inni, ja jestem przekonany, że wiem co powiedzą (obym się mylił) i trochę smutno mi z tego powodu.
Co do akcji, którą przeprowadza Ape'a to naprawdę niepotrzebna krytyka z Twojej strony. Jak do tej pory doliczyłem 9 chętnych osób a to już daje pewien fundusz i namiot staje się realny. Poza tym forum nigdy nie jest wyznacznikiem tego co mają do powiedzenia wszyscy uczestnicy. Tu wypowiada się tylko mała (choć i najaktywniejsza) grupka osób.
Call me Maverick, DJ Maverick

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 05, 2008, 08:42:51 pm »
JeRZy: u Ciebie też jest minus, w takim momencie każdy pomyśli "A niech robią inni"...

Myślę (a może też trochę mam nadzieję ;)), że się mylisz. Do tej pory takie rozwiązanie z dodatkowymi atrakcjami sprawdzało się bardzo dobrze. Jeśli ludzie mieli ochotę na coś wyjątkowego, chodzili wokół tego we własnym zakresie, ew. z jakąś pomocą z wolnych środków orkonowych. Na ile sięgam pamięcią tak było np. z Gwardią Ostrogrodu - nie pamiętam jak było z materiałem na tuniki, ale na odznaki dla gwardzistów zrobiło się po prostu zrzutkę (podobnie z odznakami Inkwizycji). Warto, żeby zabrali tu głos ludzie lepiej zorientowani w zapleczu takich przedsięwzięć jak np. karczma sprzed dwóch lat - nie chcę się pomylić w szczegółach, jak to wyglądało od strony finansowej.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 05, 2008, 10:19:57 pm »
@Hakken - czytasz nie do końca to co ja piszę - 15PLN nie jest tą mega podwyżka o którą się burzyłem to raz a dwa
powiem Ci wprost bo inaczej widze nie działa:
rok temu nagród było tyle że wymyślaliśmy niepunktowane wyróżnienia, "honorable mentions" itd żeby je wszystkie rozdać (a o ile pamiętam to wszystkie mieliśmy od sponsorów i kasa z akredytacji na nie nie szła w żadnym razie - wystarczy się dobrze zakręcić)
twórcy larpów, ochrona itd mieli wjazd za friko,
materiały na lokacje budowane przez ludzi były w wielkiej mierze sponsorowane z kasy orkonowej (vide nagrobki robione przez goble, materiały na karczme, plnadeki na dachy, płótno na sciany, narzędzia, gwoździe drewno - standard no nie? były też lokacje które ludzie zrobili TYLKO z tego co sami przwieźli bo taki mieli pomysł i juz)
orkon był w tym samym miejscu,
mieliśmy toitoi-e (w liczbie bodajże 5ciu)
darmowe prysznice polowe (w liczbie 2)
mieliśmy wodę (mineralkę) dowożoną na lokacje na grę głowną, paski, plakietki, informatory
wsio za 75PLN od ueba i jeszcze z tego co wiem conieco powinno było zostać do wykorzystania na ten rok

skoro mam dokładnie takie doświadczenie że da się wsio zrobić za tą kasę (ok... dało rok temu... ceny trochę wzrosły, ale jest solidny team od załatwiania sponsorów) to nie dziw się że nie bardzo łykam argument o konieczności podwyżki bo czegoś brakuje - bo nie bardzo widzę czego

Jak pisze Jerzy - jak ktoś chce fajną lokację to zawsze zgłaszał się do orgów i dowiadywał czy może mu ktoś dofinansować i ile, dogadywał to wcześniej itd. przywoził częśc swojego i jak go było stać to dobrowolnie na zasadzie kontrybucji dofinansowywał orkon - nikomu tego nikt nie broni a nakładanie obowiązku płacenia za dodatki na wszystkich graczy może w cale im nie odpowiadać, bo moga się bawić świetnie bez 3 namiotów udających miasto (no bo akurat niewiele sie to różni od karczmy z desek i płótna no nie? i domu namiestnika z okorków...)

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 06, 2008, 08:56:13 am »
ale jest solidny team od załatwiania sponsorów

Nie wiem, jak było rok temu, ale w latach poprzednich (między innymi przez wzgląd na brak osobowości prawnej) nie było co liczyć na jakąkolwiek kasę od sponsorów, tylko nagrody.

Ale to tylko tytułem wtrącenia.
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.