Autor Wątek: CFK - co dalej  (Przeczytany 3854 razy)

Offline Mały

• Użytkownicy
CFK - co dalej
« dnia: Maj 27, 2008, 12:25:20 pm »
Czołem!

CFK stuknęło 7 lat (otwarte zostało 9 Maja 2001) - kawał czasu jakby na to nie patrzeć i kawał historii konwentów terenowych w Polsce się tam znajduje.
Dużo się zmieniło przez te 7 lat - szczególnie dostępność fotografii, rozmiary i ilość wykonywanych na konwentach zdjęć.
Próbowaliśmy za tym nadążyć - jak się udawało tak się udawało. Na CFK znajduje się teraz prawie 8700 zdjęć i najprawdopodobniej przez jakiś czas tak zostanie.

Postanowione zostało, że serwis zostaje zamrożony (mam jedną wiszącą aktualizację - jeśli mnie technologia nie pokona to ona się jeszcze pojawi).
Powody są różne - ważne jest co następuje. Jeżeli jest ktoś kto chce się podjąć prowadzenia i zajmowania się dalej CFK - jesteśmy skłonni przekazać zbiór fotek, który obecnie jest w sieci (po: szczegóły techniczne, problemy, wyciągnięte wnioski, rady, wymagania itd - proszę do mnie na PW).

Jeżeli nie znajdą się chętni mający czas, chęci no i zasoby, CFK pozostanie zamrożone do momentu gdy wygaśnie nam dzierżawa obecnego serwera na którym postawiliśmy serwis (luty/marzec 2010 bodajże), a potem najprawdopodobniej całkiem zniknie.

w imieniu ekipy założycielskiej

Mały
...We just dinged them!...

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
Odp: CFK - co dalej
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2008, 02:05:07 pm »
http://forum.orkon.org/index.php?topic=1678.msg39890#msg39890

:)

Dobra, pośmiałam się, pośmiałam, teraz napiszę poważnie - ja mogę, jeśli mi się powie, co i jak należy robić :) Lubię zdjęcia :)
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2008, 02:11:09 pm »
Żeby odpowiedzieć na pytanie ZsaZsy z innego wątku - CFK to obecnie 1.1GB samych zdjęć (doliczyć do tego potem trzeba jeszcze jakieś tworzone miniaturki itd)
Ważny jest jednak też wskaźnik wzrostu -
* zeszłoroczny przyrost to ~270MB
* z 2006 ~371MB
* z 2005 ~129MB

Wszystko zależy ile ludzie wyślą to raz - a dwa jak pomniejszy się zdjęcia i jakie wybierze (bo nadsyłane/przekazywane są z reguły w oryginalnej rozdzielczości i nie przebrane)

Dla zainteresowanych prowadzenie CFK to oprócz wstawiania na stronę - selekcja oraz pomniejszanie zdjęć do formatu który pozwoli je władować bezboleśnie na serwer a potem przeglądać (i to jest główny zjadacz czasu - przeglądnięcie i selekcja np 500zdjęciowej galerii). Dla porównania - to to co mam w oryginalnych rozdzielczościach zajmuje nie 1.1 ale 9.4GB samych zdjęć.

Offline Fulko

• Użytkownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 16, 2008, 02:21:02 pm »
Nawiązując do postu Zsa-Zsy, niewykluczone, że wygodnym rozwiązaniem byłaby Picasa, na zasadzie kilku formalnie osobnych, ale polinkowanych kont. Tak to robi np. pewien włoski LARP: http://picasaweb.google.com/fototerrespezzate

Oprogramowanie picasy samo nam przeskalowuje obrazki do pożądanego formatu i ma interfejs pozwalający przy dobrej organizacji pracy całkiem sprawnie przeprowadzać selekcję zdjęć. Więc w sumie chyba dałoby radę.

(Co piszę na zasadzie "wuja dobrej rady" wyłącznie.)
They crossed the border an hour before dawn
Moving in lines through the day...

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 16, 2008, 04:10:11 pm »
Można by to uprościć, ale z uwagi na to że nie mam czasu nie napiszę aby nie zobowiązywać się do niczego, bo i tak tego nie dotrzymam.

Offline Marcus

• Użytkownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 31, 2008, 01:16:23 am »
Mogę użyczyć 3GB miejsca na serwerze, jeśli to styknie.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 31, 2008, 01:20:51 am wysłana przez Marcus »

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2008, 10:09:00 am »
ważne jest nie samo miejsce (3GB powinno wystarczyć na obecny zbiór to tak swoją drogą) ale:

Jeżeli jest ktoś kto chce się podjąć prowadzenia i zajmowania się dalej CFK - jesteśmy skłonni przekazać zbiór fotek

Offline Marcus

• Użytkownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 31, 2008, 12:21:16 pm »
Z mojej strony tylko serwer. Jak by znalazła się chętna osoba do prowadzenia CFK to te parę GB wolnego miejsca na fotki na pewno będzie.

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 31, 2008, 06:08:20 pm »
Zaznaczam tylko że tak jak wcześniej pisałem galeria orkonowa stanie niebawem. :)