Autor Wątek: Ciekawe czy o Orkonie też tak ludzie myślą  (Przeczytany 14724 razy)

Offline Radar

• Producent Chichotu
  • Użytkownicy
  • Pan Gąsienica
Ciekawe czy o Orkonie też tak ludzie myślą
« dnia: Lipiec 17, 2008, 08:41:13 pm »
http://xs129.xs.to/xs129/08291/dscf0378822.jpg

tak co by zdołować przed orkonem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2008, 08:44:22 pm wysłana przez Radar »
Kłamiesz! Widziałem Rogatego Króla! Jest przynajmniej metr wyższy!

Offline TomaK

• DOHTOR
  • Użytkownicy
Odp: Ciekawe czy o Orkonie też tak ludzie myślą
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2008, 10:02:37 pm »
Co to za autor i magazy? Muszę wiedzieć kogo nie lubić ;]
- wiem, że nic nie wiem -
...ale i tak będę nosił damskie torebki!

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2008, 11:31:15 pm »
Wygląda na CKM...

ale podejście cokolwiek zrozumiałe....
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Fionka

• św. Fiona od Melanżu xD
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 18, 2008, 01:04:39 am »
No proszę....coś mi się kojarzy ^^'

Kiedy w mojej maleńkiej miejscowości (mamy wypaśny pałacyk, że się tak pochwalę i zareklamuję ;D ) zrobiono larpa wampirzego (nie wiem jak, gdzie, kto i kiedy - nie było mnie wtedy na włościach :P ) - kółko różańcowe chciało nawet księdza egzorcystę ściągać, żeby porządek zaprowadził xDDD
Potem powstała jeszcze jakaś dzika nagonka na płeć męską noszącą dłuższe włosy, bo to źli "szataniści", którzy naściągali tutaj różnej  "zarazy" i teraz pewnie będą odprawiać czarne msze i sabaty - całować kota w zadek, oraz palić świece z tłuszczu noworodków.

Jednym słowem szatan, mhroq i obierki...pewnie jakbym się przyznała, że gram w rpg to stos byłby jak nic :o ;D Nom, ale przynajmniej widoczki mamy ładne^^'
"A prayer for the wild at heart, kept in cages"

Tennessee Williams

Offline Radar

• Producent Chichotu
  • Użytkownicy
  • Pan Gąsienica
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2008, 04:07:36 am »
Co to za autor i magazy? Muszę wiedzieć kogo nie lubić ;]

To magazyn studencki "Dlaczego".

Wygląda na CKM...

Cycków niet. To nie CeKaeM.  :P
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2008, 04:11:04 am wysłana przez Radar »
Kłamiesz! Widziałem Rogatego Króla! Jest przynajmniej metr wyższy!

Offline Marcin

• Elfi Ras-Org
  • Użytkownicy
  • LOK'TAR!!!
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2008, 10:55:02 am »
Cycków niet. To nie CeKaeM.  :P
I właśnie dla tego, że cycków nie widują, to takie pierdoły piszą...:P
"Did you think we hired you to fight in a tourney? Shall I bring you a nice iced milk and a bowl of raspberries? No? Then get on your fucking horse."

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 18, 2008, 03:39:25 pm »
Heh to mi przypomniałem, jak kiedyś (95-96 coś ten teges jak były Misie w Łutowcu w każdym razie). Mój stryj zaczepiony pytaniem kim jest z natury swojej prawdomówny odpowiedział że Kapłanem Setha. Na tą odpowiedź pani (jak by przygotowana), wszczęła lament i nakazała mu wrócić do Chrystusa i prosić go o przebaczenie (może coś podkoloryzowałem ale to było tyle lat temu że mogę sobie pozwolić).

Offline Gald

• Użytkownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 27, 2009, 08:45:37 am »
To tak jak tribala w stroju kiedys zaczepił jakis turysta na szlaku, pamietasz Bestia ? Co tam niesiesz w tych woreczkach kolego ? Jak to co trucizne tu mam... Trucizne ? O moj Boze!

Offline Theo Griffin

• Ti-joł ;D
  • Logistyka
  • Użytkownicy
  • To wszystko brzmi jak Zapomniana Opowieść...
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2009, 12:52:32 pm »
Już mi się nie podoba -.-
Wg mnie takie artykuły piszą ludzie bez wyobraźni...
A mówią że studenci mają rozwiniętą wyobraźnię...
Ehh...
"Ten pomiędzy wszystkim to ja
Powinienem wybrać lecz jak...?
Każdy dzień daje znak, że zatrzymał się czas...
Drąży myśli, to wściekłość i wrzask...
Ona chwyta mnie w locie
I powstrzymuje czyny mych zaplątanych w niebo słów...
Nie wypełniliśmy się dniem...

Offline sirDuch

• Użytkownicy
  • Wolny Strażnik w Pradze ;)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2009, 11:05:30 am »
A tam, wydźwięk artykułu w ogóle mnie nie dziwi. Nie oszukujmy się moi drodzy że nasze hobby jest szeroko rozumianą normą. Druga sprawa, że gdybym zobaczył latpa rozegranego w takich warunkach jak na zdjęciu, to też nie wystarczyło by mi wyobraźni.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2009, 08:28:06 pm wysłana przez sirDuch »

Offline Razosłav

• Użytkownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2009, 11:12:06 pm »
Trudno, żeby nasze coraz bardziej zdurniałe społeczeństwo zadawało sobie cokolwiek trudu żeby zrozumieć coś co nie pasuje do ich wyobrażeń o świecie. Jeśli cokolwiek ludziom da się wytłumaczyć to jednym, góra dwoma słowami, które mogą w ich niechętnym wiedzy móżdżku o coś zahaczyć - niekoniecznie w 100% pokrywających się z prawdą. Tyle się nauczyły mnie doświadczenia z rekonstrukcji historycznych i tegoż odtwórswa. Nie tłumaczę, że odtwarzam Słowianina Zachodniego z Ziemi Łęczyckiej z przełomu X i XI ani nawet "Wielkopolanin z czasów Chrobrego" (od kiedy usłyszałem, że "acha.. czyli polski rycerz?")  tylko rzucam hasło "wiking". Wiadomo, że "wiking" to już nie "krzyżak" a to już zbliża nas do prawdy. Niektórzy załapią nawet, że nie "rycerz" ale na za wiele bym nie liczył. Nie jest to może najlepsze podejście, żeby równać do najniższego poziomu ale zbyt po paru latach zabawy jestem zniechęcony.
Innymi słowy potrzeba obrazowego hasła "na odwal się".

Z tarczami takimi jak na zdjęciu niżej ( kultura przeworska, okresu B2/C1, czyli mniej więcej Wandalowie poł IIw ne) dowiadywaliśmy się o sobie że jesteśmy "krzyżacy", "zakonni", "rycerze", "indianie" i że pod grunwald jedziemy. Ostanio jeden facet uparł się, że "to tarcza rzymska" bo "przecież tak wygląda. Ma taki kształt i to takie na środku".

Przy czym odtwórcy są w o tyle lepszej sytuacji, że ludność ma w świadomości, że jest "taki turniej pod Grunwaldem to tam pewnikiem jadom"... może nadejdą jednak czasy, kiedy larpowcy będą zaczepiani, że "o! pewnie na orkon jadziesz?

Może na razie wystarczy "bawimy się we władcę pierścieni"?  :-\
« Ostatnia zmiana: Marzec 30, 2009, 08:00:08 am wysłana przez Razosłav »
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

Offline jezior

• Neuroteam
  • Użytkownicy
  • hadysz!
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2009, 12:55:00 am »
To co przedstawia zdjęcie jest budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jestem zły bo jacyś kaszaniarze zarabiają na opinię taką jak w artykule dla nas wszystkich - "hobbystów", jak określił sirDuch. Potem jak ktoś słyszy "konwent larpowy/rpg" to myśli, że to te jełopy co były ostatnio na polach mokotowskich czy gdzie tam to było. Zresztą kto robi LARP'a w miejscu takim jak na obrazku i zaprasza przechodniów do larpowania??? No chyba, że to była jakaś akcja w stylu "zapraszamy do wspólnej wakacyjnej zabawy", ale target takowych jest w przedziale wiekowym 5-10 lat, więc sam nie wiem.
Z drugiej strony mam w nosie to co ludzie pokroju autora myślą o naszym "hobby". Nie mam ochoty mieć z takimi do czynienia i nie interesuje mnie ich zdanie. Ja, na przykład, mam bluzgowate zdanie na temat tego frajera, który napisał artykuł, więc myślę, że jesteśmy kiwita.

Chyba każdemu orkonowiczowi zdarzyło się odpowiadać na pytanie "Na Orkon? A co to jest?". U mnie, zazwyczaj, dialog przebiega dalej tak:
"-Konwent larpowy.
-Aha. <+ spojrzenie pełne niezrozumienia z jednoczesnym milczeniem, świadczącym że niby wszystko jasne>
-A wiesz co to jest larp?
-yyy... no nie bardzo.
-A rpg?
-...
-Orkon to taki prawie dwu tygodniowy wyjazd gdzie można pograć w różne gry terenowe w połączeniu z odgrywaniem ról... <spojrzenie mówiące "co?"> Ech... Trochę jak podchody tylko, że zasad jest więcej.
-A, to kumam."

Na szczęście gro moich rozmówców kojarzy co to jest rpg, a jeśli nie, to są otwarci i można im wszystko wytłumaczyć. Autor tego artykułu to zapewne jakiś tłuk mielony, który każdą formę LARP'a nazwałby "przebierankami i uzbrajaniem się w plastikowe atrybuty wojenne". Nie byłbym wielce zdziwiony gdyby miał podobne zdanie o rekonstrukcjach historycznych typu Grunwald, Bitwa pod Arnhem czy Powstanie Warszawskie. Chociaż nie, przecież o tych ostatnich mówi się w telewizji.
there's too much blood in my alcohol system

Offline Emilia

• Pierwszy oficer HSS Haryzma
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • Evilia Cruella Skirmuntt
    • galeria
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2009, 01:05:01 am »
Bez przesady. Nie każdy musi  interesować się historią i prezentować szczegółową wiedzę na temat wyglądu ludzi w każdej możliwej epoce i miejscu. Ja bym nie potrafiła powiedzieć kogo odtwarzacie patrząc na zdjęcia i nie potrafiłabym tez dokładnie sobie wyobrazić ubrań i broni gdybyś mi powiedział, że to "Słowianie zachodni z przełomu X/XI wieku), więc nie wiem czemu wymagać tego od człowieka , który  ma nieco inne zainteresowania. Tak samo nie wymagam od ludzi  znania różnic pomiędzy DNA mitochondrialnym, a jądrowym. Nazywanie wąglika wirusem (a jest on bakterią), też jestem w stanie zaakceptować. Bo mogę zrozumieć, że genetyka i mikrobiologia nie jest głównym zainteresowaniem wszystkich ludzi, a w tych dziedzinach sa to informacje  mocno podstawowe. Tak samo jest z historią.

A co do LARPów to trochę co innego. Nie jest to coś o czym można przeczytać w książkach/zobaczyć w filmach etc. Jest to  dość  zamknięte i nie duże środowisko i  raczej nic dziwnego, że ludzie p nie wiedzą co to właściwie jest. Zresztą całkiem dobrze reagują na tłumaczenia . Ja nigdy nie miałam z tym problemów.
To, że komuś się może to nie podobać to chy6ba nic dziwnego? Poza tym RPG i LARPy naprawdę potępiane były  kilka dobrych lat temu. Teraz ludzie już się przyzwyczaili...albo znaleźli ciekawszy temat

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2009, 08:20:41 am »
Taka mała podpowiedź (dla Jeziora i wszystkich innych): jak mnie ktoś pyta, "co to jest Orkon/Larp/cośwtymstylu", to odpowiadam "inscenizujemy z qmplami bitwy z Włatcy Pierścieniów".
Ja wiem, ze to takie uproszczenie jakby czołg określić "postawioną na sztorc, wieloosobową kosą dalekiego zasięgu", ale przynajmniej większość osób kojaży o co mniej więcej kaman i ma trochę więcej zrozumienia...
No i ostatecznie "wiesz, nie wszyscy wyrastają z zabaw w rycerzy i księżniczki..." też się sprawdza, ale nie zachęca...

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2009, 08:44:05 am »
a ja tam mówię, że jedziemy pić na jurze przez dwa tygodnie... to się pytają grzecznościowo czy mogą pojechać...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5