Autor Wątek: Medyk, sanitariusz, uzdrowiciel - Real  (Przeczytany 11721 razy)

Offline Arvid

• Capitan Mac Millan
  • Użytkownicy
Medyk, sanitariusz, uzdrowiciel - Real
« dnia: Grudzień 02, 2008, 10:44:41 pm »
Chciałem zwrócić uwagę na kwestię zabezpieczenia medycznego. Może wydawać się drobiazgiem wśród ogólnych wielkich przygotowań do Orkonu ale nie powinno być potraktowane po macoszemu. Nie uważam się za osobę wyjątkowo upoważnioną do naświetlania tego tematu. Ale "od zawsze" robiłem za sanitariusza w wszelkich moich przedsięwzięciach związanych z kontaktami międzyludzkimi. Więc kwestia wydaje się bliska mojemu sercu ;) Proponował bym (ukłon i prośba do organizatorów) by poproszono oficyjalnie o zgłoszenie się wszystkich osób posiadających umiejętnośc KOMPETENTNEGO udzielania choćby pierwszej pomocy do organizatorów już na samym orkonie. Można by również wyznaczyć kilkanascie osób do noszenia ze sobą podstawowego zestawu apteczki pierwszej pomocy. W końcu jesli już by coś się stało, nie koniecznie stanie się to blisko centralnej apteczki. A z tego co dowiedzialem się od uczestników ze stażem, taki jest aktualnie system, jedna duża apteczka. To wszystko, dziękuję za przeczytanie i polecam gorąco tę kwestię organizatorom :*
The silence breaks the ground
A shadow is riding the horizon
An arcane man arrives to town
Remoresless and condemned
Tasted the snake's poison
Broken every bone
Felt a thousand gunshot wounds
But there's nothing that whiskey can't cure

"Iron" - Ensiferum

Offline Emilia

• Pierwszy oficer HSS Haryzma
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • Evilia Cruella Skirmuntt
    • galeria
Odp: Medyk, sanitariusz, uzdrowiciel - Real
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2008, 11:18:57 pm »
Jeśli ktoś uważa, że coś mu się stanie to powinien nosić swoje leki i opatrunki przy sobie. To konwent  dla dorosłych ludzi i ci dorośli ludzie powinni o siebie potrafić zadbać skoro  jeżdżą na wakacje już sami bez rodziców.
Pomijając to, że pierwszej pomocy powinien  umieć udzielić każdy. I nie trzeba mieć do tego żadnych kursów i przeszkoleń.
A co do poważniejszych wypadków to system pomocy, z tego co sie orientuje, raczej zawsze spełniał swoje zadanie.

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:35:35 am »
Pomijając to, że pierwszej pomocy powinien  umieć udzielić każdy. I nie trzeba mieć do tego żadnych kursów i przeszkoleń.
nie....
A co do poważniejszych wypadków to system pomocy, z tego co sie orientuje, raczej zawsze spełniał swoje zadanie.
spełnił...

zresztą i tak wszyscy chodzą znieczuleni, co sporo ułatwia...
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2008, 08:50:09 am »
To nie kolonia. Moim zdaniem jest to niepotrzebny a przedewszystkim nierealny pomysł. Całą resztę słusznie dodając modyf. Ape Emila już opisała.

Offline KozioU!

• 3XGTS
  • Użytkownicy
  • Bo mogę!
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2008, 10:29:59 am »
Ale to o czym pisze Arvid mniej więcej działa na Orkonie od paru lat. Schamann, Zsa-zsa i ochrona wiedzieli na poprzednich paru Orkonach, kto jest po medycynie, kto po kursach CPR. Wiedzieli, gdzie jest apteczka obozowa, kto ma swoją dodatkową apteczkę nieźle wyposażoną i gdzie jej szukać jakby była potrzeba. Czujcie się bezpieczni, Orgi myślą za Was!

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:13:18 pm »
Zgadzam się z przedpiścami. Na Orkonie jest apteczka - szybko namierzalna i dobrze wyposażona, o czym sam się przekonałem w potrzebie. Ochrona jest przygotowana i zawsze jest też dyżurny kierowca, który w razie cięższego przypadku może zawieźć chorą czy jakoś poszkodowaną osobę do szpitala. W przypadkach lżejszych obecny system sprawdza się wystarczająco. :)
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:37:07 pm »
Czy ja dobrze zrozumiałem że większość osób która się wypowiedziała w tym wątku jest przeciwna całkiem dobrej inicjatywie "zgłoszenia orgom umiejętności i chęci pomocy" twierdząc "a po co bo mamy dobrze działający system" i "przecież do apteczki nie jest daleko" itd ??? ??? ???

uważam że to dobry pomysł żeby wystosować oficjalne ogłoszenie / prośbę o zgłoszenie się osób które chcą / mogą / mają umiejętności żeby pomóc żeby orgowie dysponowali taką listą - wg mnie na pewno nie zaszkodzi jeśli na terenie obozu byłoby więcej niż jedna apteczka i łatwiej będzie znaleźć osoby o których wiadomo że np są medykami / lekarzami etc.

nie zwalnia to oczywiście nikogo od przywiezienia ze sobą własnego zestawu pierwszej pomocy a nie notorycznego sępienia plastrów na otarcia i zadrapania z orkonowej apteczki
...We just dinged them!...

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 03, 2008, 02:54:16 pm »
a bioenergoterapeuci też się liczą? a psychoterapeuci?

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 03, 2008, 03:09:35 pm »
Errr - Koval...  jakby nie było ... starałem się być poważny ;>

to na prawdę ma ręce i nogi w równym stopniu jak lista wart samochodowych - orkon się starzeje i wraz z tym starzeniem przybywa na orkonie ludzi wykształconych w różnych zawodach - niektórzy z nich mogą chcieć pomóc mimo że to ich wakacje (pielęgniarki, lekarze, technicy medyczni etc tak samo jak w ciągu roku pomagają inni swoimi skillami) a parę razy mieliśmy na konwencie Panią Chirurg (ukłony w stronę Anastasis)

nie wiem - ale dla mnie jako orga nie byłoby żadną ujmą wystosowanie takiej oficjalnej prośby która mogłaby tylko usprawnić konwent - w żadnym razie mu nie zaszkodzi - a jak nikt się nie zgłosi? zostaniemy przy obecnym "ultra-jedwabistym-rozwiązaniu-które-świetnie-działa-od-wielu-lat-i-lepiej-go-nie-ruszać"
...We just dinged them!...

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 03, 2008, 03:16:59 pm »
Mały - mnie się zdaje, że oponujący oponowali głównie przeciw tej częście propozycji: "Można by również wyznaczyć kilkanascie osób do noszenia ze sobą podstawowego zestawu apteczki pierwszej pomocy." - bo niespecjalnie sobie wyobrażam sensowność takiego rozwiązania. Jeśli miałyby to być osoby "wyznaczane", a nie ochotnicy, to apteczki powonien im zapewnić orkon. Żeby takie wyznaczenie miało sens, to odoby tak wyposażone powinny byc jakoś terytorialnie i czasowo porozdzielane na warty, patrole czy jakies tam, a nie żeby siedziały wszystkie przy jednym ognisku czy ogólnie robiły co chcą, bo wtedy cała filozofia takiego wyznaczania psu na bude jest. Innymi słowy robi się z tego kolejna ochrona, w liczbie osób kilkunastu, która, jak wskazali przedmówcy - nie jest bynajmniej niezbędna, bo obecny system sie sprawdza.

Będąc gorącym zwolennikiem indywidualnej odpowiedzialności za samego siebie, zachęcam każdego do zabierania pod namiot podręcznej apteczki i trzymania jej w łatwo dostepnym miejscu. Udzielenie pomocy innej osobie jest obowiązkiem każdego, nie tylko organizatorów konwentu. Możliwośc udzielenia jej samemu sobie jest elementarnym przejawem zdrowego rozsądku.
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 03, 2008, 03:21:49 pm »
Ale Mały jest to po prostu ciężko wykonywalne logistycznie.
O ile przyjedzie Anastasis to każdy wie że umie ona kroić, ale w praktyce będzie to tak że ktoś przyleci ze szkodą, na to org patrzy na listę i pyta kto widział :i tu lecą nazwiska i pytajniki nad głowami wszystkich.

O ile będzie to znajomy danego Orga to będzie wiedział do kogo kierować. Ale ja osobiście niewiem czy autora topicu skojarzył bym że akurat 10 minut temu dajmy na to kupował hotdoga.

Druga kwestia moim zdaniem to ta że orkon już wystarczająco jest rozbudowany w kwestii ratunkowo-opiekowych. Mamy apteczkę, mamy warty samochodowe...... uważam że dalsze kroki zrobią z nas kolonię (którą będąc w Łutowcu prawie już jesteśmy), gdzie będzie Pani Higienistka która co rano będzie sprawdzała czy wszyscy mają umyte zęby...

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 03, 2008, 04:08:07 pm »
będzie Pani Higienistka która co rano będzie sprawdzała czy wszyscy mają umyte zęby...
a Zębowa Policja???
:P :P

przepraszam :)
ale dziś nie jestem w stanie być poważny

Offline katu

• Last King of Terrain
  • Użytkownicy
  • Kay-Dub
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 03, 2008, 04:16:19 pm »
Ale Mały jest to po prostu ciężko wykonywalne logistycznie.
O ile przyjedzie Anastasis to każdy wie że umie ona kroić, ale w praktyce będzie to tak że ktoś przyleci ze szkodą, na to org patrzy na listę i pyta kto widział :i tu lecą nazwiska i pytajniki nad głowami wszystkich.

chyba, ze na liscie wpisza swoje numery komorek. Wot technika.
"We've all heard that a million monkeys banging on a million typewriters will eventually reproduce the entire works of Shakespeare. Now, thanks to the Internet, we know this is not true." - Robert Wilensky

Offline AnKa

• Użytkownicy
  • Komisarz Zębowej Policji
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 03, 2008, 05:03:55 pm »
Errr - Koval...  jakby nie było ... starałem się być poważny ;>

No i po co ;)

to na prawdę ma ręce i nogi w równym stopniu jak lista wart samochodowych - orkon się starzeje i wraz z tym starzeniem przybywa na orkonie ludzi wykształconych w różnych zawodach - niektórzy z nich mogą chcieć pomóc mimo że to ich wakacje (pielęgniarki, lekarze, technicy medyczni etc tak samo jak w ciągu roku pomagają inni swoimi skillami) a parę razy mieliśmy na konwencie Panią Chirurg (ukłony w stronę Anastasis)

Jestem z wykształcenia historykiem. Zawsze chętnie pomagam orkonowiczom, swoją wiedzą i umiejętnościami, kiedy tylko są im potrzebne. ;)
  Pani Higienistka która co rano będzie sprawdzała czy wszyscy mają umyte zęby...

Nie trzeba nam żadnej Pani Higienistki. Policja zębowa działa i ma świetnie wyszkoloną Panią Instruktorkę PCK w szeregach, która doradzi w kwestiach technicznych. Resztą zajmą się agenci terenowi sprawdzający czystość zębów i gotowość do ich umycia.

/Tak wiem, zasłużyłam na wycięcie, bo to prawie zupełny off top. Ale nie mogłam się powstrzymać/

Ad rem.
Może założyciel tematu w ten subtelny sposób chciał zgłosić swoją gotowość do zdrowotnej posługi. Nie widzę powodów, żeby mu przeszkadzać w utrzymywaniu takiej obywatelskiej postawy. (i mówię to serio, bez jadu i złośliwości)

"You cannot imagine, what we have seen with our eyes..."

Offline Arvid

• Capitan Mac Millan
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 03, 2008, 06:58:21 pm »
Ba, oczywiscie. Nie napisalem tylko tego żeby nabić kilka postów a samemu wobec sprawy pozostać bezczynnym. Oczywiscie że zgłaszam się jako pierwszy w razie jakiegokolwiek realizowania pomysłu lub jemu podobnego. Ową "obywatelską" postawią zachęcam innych :P To o czym mówię oczywiscie nie ma większego sensu w ograniczonej przestrzeni jak obozowisko. Bardziej chodziło mi o dajmy na to właśnie GG która obejmuje pewien sporszy teren. Jeśli chodzi o tychże nosicieli. Cieszę się ze wszystkich odpowiedzi. Domyślałem się że będą pewne "kontrowersje" ;)
The silence breaks the ground
A shadow is riding the horizon
An arcane man arrives to town
Remoresless and condemned
Tasted the snake's poison
Broken every bone
Felt a thousand gunshot wounds
But there's nothing that whiskey can't cure

"Iron" - Ensiferum