Autor Wątek: Autorski Podręcznik do DnD  (Przeczytany 3918 razy)

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
Autorski Podręcznik do DnD
« dnia: Październik 22, 2010, 01:03:03 am »
Witam,
Prawdopodobnie każdy, kto obraca się w tematyce RPG zetknął się z kultową grą fabularną Dungeons and Dragons.
Opinie na temat tej gry są bardzo różne i nie będę się tutaj nad nimi rozwodził - post ten skierowany jest do fanów serii i przeciwnicy mogą równie dobrze odpuścić sobie dalszą lekturę.
Ale do rzeczy:
Wiele osób grających w DnD nie poprzestało na typowej rozgrywce podręcznikowymi rasami i klasami, samemu tworząc autorskie profesje, rasy, potwory, dodając nowe czary czy reguły mające uprzyjemnić i urealnić rozgrywkę.
Obecnie ruszył projekt mający na celu zebranie jak największej ilości takich wariantowych reguł, ras, klas itd, oraz wybraniu najciekawszych i najlepiej dopracowanych spośród nich, w celu umieszczenia w zbiorczym podręczniku, który zostanie potem bezpłatnie udostępniony w sieci.

W Polsce nie powstał jeszcze prawdopodobnie nigdy żaden aż tak ambitny i szeroko zakrojony projekt (zakrojony może i faktycznie szeroko, ale na czym się skończy, to kwestia odzewu twórców), mający zsyntetyzować pomysły i uwagi jak najszerszej grupy graczy w Lochy i Smoki.
Każdy kto wniesie cokolwiek do podręcznika, zostanie wymieniony w liście autorów na stronie tytułowej i otrzyma wieczystą wdzięczność fanów DnD, a jego nazwisko nie zostanie wśród nich zapomniane (tylko i aż tyle, bo cał projekt jest z założenia non-profit).

WAŻNE:
Nie jest to podręcznik settingowy, lecz ogólny (D20 a nie Forgotten Realms czy Eberron).
Nie będzie on zawierał opisów państw czy krain i nie ma sensu nadsyłać takich materiałów.
Z założenia ma on pasować do większości settingów, dlatego powinien zawierać jak najbardziej uniwersalne propozycje zmian w mechanice, rasy, profesje, czary i takie będą najchętniej widziane.

Mile widziane są też osoby zainteresowane ilustrowaniem takiego podręcznika.

Cały projekt dotyczy edycji 3,5 (bo chyba wcześniej nie wspomniałem).

Wszyscy zainteresowani współtworzeniem omówionego dziełka mogą wysyłać swoje pomysły, pytania i uwagi na adres mailowy:
skavenloft@gmail.com
lub numer GG:
1079940

Na zachętę: okładka podręcznika (w środku ma być jeszcze lepiej)
LINK

Offline varimatras

• Champion
  • Logistyka
  • Użytkownicy
  • Szyję buty,zabijam smoki !!!
    • Steam&Sword
Odp: Autorski Podręcznik do DnD
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2010, 02:34:21 am »
oho  zaczyna się autorski projekt Chlora :) Poczekajmy... >:D
Zapraszam na nowy Konwent http://steamandsword.pl

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2010, 09:10:28 am »
chociaż to szaleństwo to ja się włączę... gram w DiDy od 8 lat i mam kilka przemyślen (przede wszystkim że są zajebiste i żadne tam WODy, srody nie dają rady)
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2010, 02:10:54 pm »
Vari, muszę Cię rozczarować, pomysł nie jest taki zupełnie mój - w zasadzie to pomysł kumpla, albo raczej całej bandy osób brodzących w morzu piwa i fistaszków, ja tylko dodałem tutaj posta i zajmuję się składaniem podręcznika - pisze i ocenia go wiele osób, zaangażowany jest ZKF Ad Astra z Zielonej Góry, forum Natchnieni, pracujemy nad dogadaniem się z forumowiczami Poltera (oni jak zwykle swoje)... powoli coś się rozkręca, zobaczymy, co będzie dalej, już mamy około 30 stron tekstów, a zbieramy dopiero dwa tygodnie, między znajomymi i rodziną  ;D
Co do szaleństwa - nie ukrywam, że pomysł szalony jest i basta, co nie zmienia faktu, że spróbować warto, anyway - witamy na pokładzie  ;D

Offline TomaK

• DOHTOR
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2010, 03:47:33 pm »
Hmm... Projekt w sumie fajny i w ogóle, można się wyżyc twórczo i w ogóle. Tyle, że, bez intencji gaszenia zapału, zapytam: myślicie, że taki podręcznik komuś się przyda? Chodzi o to, że podręczników do DnD 3 i 3,5 wyszła gigantyczna liczba, większośc zawiera właśnie rasy, klasy, czary i podobne duperele, niektóre też nowe zasady. Tym samym nie wiem co jesteście w stanie wnieśc nowego?  Kolejne potwory, klasy postaci i featsy? Jedyne co, byc moze, przemawia za tym projektem tak na szybki rzut oka, to to, ze zapewne jedynie czesc publikacji o których pisałem została przetłumaczona na polski, ale tutaj w sumie strzelam bo zawsze korzystałem z angielskojęzycznych podręczników.

Co innego nowy, spójny setting, choc i tego jest trochę.

No dobra, ale w sumie jako fan dedeków po grobową deskę, chcę ten projekt poprzec, wiec przekonaj mnie, że moje szybkie przemyślenia są g... warte i tak naprawdę taki podręcznik się bardzo przyda ;)

Aaa właśnie, jeszcze jedno. Czy, zakładając, że wszystko będzie cacy, czy to ma byc darmowy PDF, czy produkt komercyjny??? 
- wiem, że nic nie wiem -
...ale i tak będę nosił damskie torebki!

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2010, 12:59:28 am »
Kurcze, mój błąd, nie wspomniałem jak idea konkretnie nam dokładnie przyświeca... Już spieszę z wyjaśnieniami.

Otóż jak sam zauważyłeś, do 3,5e wyszła FURA podręczników (moja prywatna baza danych wymienia około 60 podręczników ogólnych, a przecież jest jeszcze kilkanaście konkretnych settingów, każdy dodaje kolejne 10-20 książek). Nie mówiąc już o kosmicznej ilości materiałów czysto autorskich...

Obecnie prowadzę kampanię w DnD 3.5e (Eberron Setting) i do rozgrywki dopuszczonych jest 37 klas podstawowych (większość posiada co najmniej po 10 podręcznikowych wariantów, co daje dosłownie setki profesji) z samych materiałów oficjalnych, kolejne kilkanascie klas autorskich, do tego kilka moich własnych i dwie od graczy, 42 rasy, ponad 50 stron bitego tekstu z samymi fitami i tak dalej.
Po prostu masakra, niewyobrażalna wręcz różnorodność - i nieskończone możliwości.
Dużo tego, bo podręczniki powstawały na przestrzeni wielu lat, były dziełem różnych autorów i tak dalej.

I tu pojawia się problem - do gry wkrada się debalans.
Profesje z pierwszego Player Handbook okazują się żałosne i niegrywalne w konfrontacji z dajmy na to klasami z Book of Nine Swords, bo paladyn ma nakładanie rąk, a krzyżowiec manewr za +100 (okrągłe) do obrażeń od ataku. A przykłady można mnożyć...

I głównym celem tego podręcznika nie ma być powiększanie tego zamieszania przez wprowadzenie jeszcze większej ilości ras/klas/bógwieczego - one wchodzą tylko na boku.
Zadaniem Księgi ma być zbalansowanie poziomu mocy ras, klas, atutów i mobów z różnych książek tak, żeby wszystkie były równie grywalne bez rezygnowania z różnorodności jaką daje korzystanie z wielu kompendiów. Po prostu poprawiamy po hordzie autorów którzy nie brali pod uwagę siebie nawzajem:]
Nie chodzi o nowy setting(świat, realia) - ale o ogarnięcie totalnie rozwalonej mechaniki psującej zabawę... (jakież to orkonowe  :P ) Takie DnD 3.75e
I myślę że w takim sensie podręcznik ten wielu osobom jak najbardziej się przyda.

A jeżeli wcześniej o tym nie wspominałem - cała książka jest projektem niekomercyjnym, który zostanie udostępniony w sieci jako darmowy pdf a wszystko co otrzymają autorzy to nieśmiertelna chwała i własna linijka na liście twórców na początku podręcznika.

Z kronikarskiego obowiązku - użytkownicy forum Poltergeist grzecznie podziękowali za współpracę, odsyłając nas (twórców) do pewnego projektu gdzie po półtora roku prac przegłosowano przyjęcie do podręcznika jednego zaklęcia. Współpraca nie została nawiązana.

Offline TomaK

• DOHTOR
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2010, 09:24:33 pm »
Zadaniem Księgi ma być zbalansowanie poziomu mocy ras, klas, atutów i mobów z różnych książek tak, żeby wszystkie były równie grywalne bez rezygnowania z różnorodności jaką daje korzystanie z wielu kompendiów.
Jesteś pewien, że o to chodzi? A jeżeli tak, to z jakich książek?? Czyżbyście chcieli przepisywać zmodyfikowane (zbalansowane) klasy, atuty, czary itd, z różnorakich podręczników dnd?

Może warto określić jakąś bazę, do której odnosić się będzie kompendium? Bazę, którą stanowić mogą np. Players Handbooki (1-3), Dungeon Mastery, Monster Manuale, podstawowe rozszerzenia dla grup profesji (typu Masters of the Wild i inne, których nazw dokładnie nie pamiętam) oraz co tam ewentualnie jeszcze jest z bardziej 'oficjalnych' dodatków.

Co do braku balansu, pamiętaj, że zawsze w dedekach (a przynajmniej od 3 edycji) było tak, że mimo plusów i minusów każdej profesji, mechanicznie łotrzyk i bard byli w d...pie, wojacy jakoś po środku, a tak naprawdę rządziły klasy czarujące, z kapłanami i druidami na czele, więc brak balansu jest jakoby wpisany w tą zabawę ;)

PS. Eberron kopie dupę, polecam spróbować np. sesję z tajemnicami i morderstwami w pociągu zasuwającym przez jakiś dziki wypizdów ;)

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 29, 2010, 11:02:53 pm »
PS. Eberron kopie dupę, polecam spróbować np. sesję z tajemnicami i morderstwami w pociągu zasuwającym przez jakiś dziki wypizdów
Nędzne podróbki Cthulhu i orient expressu.  O0 O0

Offline TomaK

• DOHTOR
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 30, 2010, 12:02:02 am »
oj tam podróbki od razu, to się nazywa inspiracja ;)

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 30, 2010, 12:09:14 am »
Wiesz co, co do podręczników to chodzi o to, żeby ogarnąć jak najwięcej...
A co do przepisywania ras i klas - no bez przesady... Chodzi raczej o stworzenia jak najogólniejszej erraty ogarniającej pewne sprawy.
Przyznaję, że gramy z ekipą na mocno podrasowanych rasach bazowych (bo bardziej nam pasowały i wszyscy się na to ugadaliśmy) - ale czy trafią one do podręcznika jest kwestią mocno dyskusyjną...

A nasza kampania aktualnie bazuje na "Batman - Arkham Asylum" i też miecie, a z niedługo przenosimy się do Sharn i będzie siłą rzeczy jeszcze ciekawiej^^ Ale ja nie o tym.

Przy okazji - nie zamierzam tu wszczynać debaty na temat siły ras i klas, ale niziołkowy łotrzyk z kilkoma fajnymi atutami potrafi się w jednej turze ukryć, zaatakować w plecy i znów ukryć a wszystko to na widoku i stojąc twarzą w twarz z przeciwnikiem. Albo na dystans, bo czemu nie^^

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2010, 12:18:17 am »
Dobrze wyszkolony druid podobno potrafi dokonać skrytobójstwa od przodu! i to gołymi rękoma..  O0

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2010, 12:44:06 am »
Polecam pogadać na ten temat z Morgulem - on każdą rasą, klasą i postacią potrafi dokonać skrytobójstwa od przodu, tyłu, lewej, prawej, z flanki, firanki, od zewnątrz i od wewnątrz, z przeszłości i przyszłości a także z poza przestrzeni i innych wymiarów...  8)

Offline TomaK

• DOHTOR
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 30, 2010, 01:19:35 am »
Hehe ;) siła klas zależy od wielu czynników, m.in. jak szczegółowo trzymasz się zasad. Ale dobry mag zdąży się wyteleportować stamtąd, przygotować, wywróżyć gdzie jest łotrzyk i wrócić, albo łatwiej - rzucić lot i uciec z zasięgu, dołożyć ulepszoną niewidzialność i kamienną skórę na wszelki wypadek i rypać czym popadnie ;) no chyba, że go przyczajony łotrzyk złapie w grappla, ale to też działa tylko pod warunkiem, że mag (bo kapłan pewnie jest silniejszy i sam go zgrappluje) nie ma czarów pozbawionych gestów (nie mówiąc już o, ola boga, przyspieszonych) ;)

Offline TomaK

• DOHTOR
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 30, 2010, 01:20:52 am »
Amm, ale to nie o tym miało być ;)
Dalej nie kumam o czym ten podręcznik do końca. No, ale to jak coś to jeszcze zapytam ;)

Offline Polisam

• True fork keeper. Archdruid.
  • Użytkownicy
  • Unleash the power of truth!
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 01, 2010, 09:36:03 pm »
Podręcznik nerfuje klasy i unifikuje zasady jak zrozumiałem. Tworzy planszę do puzzli dla innych podręczników.
Mighty Fork has tremendous power!
Mojżesz się zgłasza! Dopóki są jakieś kanapki do dostania :D