Autor Wątek: Low Orkon - High Orkon???  (Przeczytany 8136 razy)

Offline matmis

• Użytkownicy
Odp: Low Orkon - High Orkon???
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 20, 2012, 05:40:24 pm »
A do tego są low-hit :) Tak mi się widzi, że z dwojga opcji wolą się określać jako low aniżeli high - nic sobie nie robiąc z tego, że dają tym nam pożywkę do dyskusji... pisałem, że Orkon jest mniej low niż Fanta, ale czy nowy świat się taki okaże - zobaczymy ^-^

Offline Sew

• Trollu
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 20, 2012, 06:49:02 pm »
Jaki jest nowy świat orkonowy tego nikt nie wie. :)

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 21, 2012, 08:34:44 pm »
Jeśli patrzeć w odniesieniu do przyjętych podgatunków literackich:
- high fantasy to Forgotten Realms, DragonLance, cykl "Malazańska Księga Poległych" St. Eriksona; high oznacza rozmach jeśli chodzi o magię, epickość bohaterów i stojących przed nimi zadań itp.;
- low fantasy to np. cykl "Zwiadowcy" Johna Flanagana, "Gra o Tron" G.R.R. Martina (pierwszy tom, nie całość "Pieśni Lodu i Ognia" - stosunkowo mało elementów magicznych i nadprzyrodzonych, większy realizm;
- są jeszcze inne podgatunki - dark, heroic, sword & sorcery, epic, itd.

Jeśli spojrzeć na różnorodność ras, znaczenie magii i temu podobne, obiektywnie rzecz biorąc, świat Orkonu to high, heroic fantasy, w porywach wręcz do epic. Tyle, że nie każdy uczestnik chce grać na epickim szczeblu i dlatego kolejne GTS-y starały się konstruować scenariusze tak, żeby miłośnicy klimatów "low" również się w tym jakoś odnaleźli. Mówiąc krótko: wszyscy po trosze macie rację i wszyscy po trosze się mylicie. :)

A nowy świat orkonowy będzie, jak sądzę, wciąż "high" (chociaż mniej niż do tej pory), wciąż "heroic", wyraźnie bardziej "dark". Przynajmniej takie są założenia, a na ile uda się je zrealizować, to zależy również od tego, jak wczują się w konwencję gracze. :)
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 22, 2012, 11:08:25 am »
o, ktos wreszcie użył zewnętrznych przyjętych powszechniej kryteriów żeby naprostować tę co-się-komu-wydajkę - dzięki Jerzy :)
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 22, 2012, 11:12:08 am »
Sęk w tym że książki i filmy wraz z ich schematyzowaniem co jest co, mają niewiele wspólnego z tym co się dzieje na Larpach  8)

A czemu?

Bo światy i gry Larpowe są wielowątkowe. W jednym świecie są skrajnie często do siebie nie pasujące konwencje niskiego i wysokiego fantazy, to samo tyczy się dowolnego Larpa, w którym elementy klimatów, mrocznych, niskich, wysokich, epickich i innych występują wspólnie, a czasem bezceremonialnie się przeplatają olewając schematyzowanie.

Stąd to całe kłapanie czy orkon jest hi czy low jest bez sensu? Czy Lotan robiący rozpierduchę jest bardzi low od Mamona? Czy atakująca wszystko zieleń jest bardziej hi niż korporacja hobbitów sterująca ekonomią między światową.
Czy bardziej low są wikingowie, bratający się wilkołakami niż krasnoludy zmuszające uciekinierów do płacenie za wszystko podatków? Czy low jest to że gatunek, który jest najpowszechniejszy, mnoży się najszybciej, posiada największą potęgę i zajmuje najwięcej i co ważne najlepiej się dostosowuje, przeżywa kataklizm w szczątkowych ilościach, a przetrzebione 80 latami elfy na krańcu wyczerpania ekonomicznego wytrzymują zmianę świata w zasadzie bez znacznych strat?

Jedno z czym się zgodzę to faktycznie nowy świat jest prymitywniejszy i uwsteczniony społecznie i technologicznie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2012, 11:25:05 am wysłana przez Bestia »

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 22, 2012, 11:26:16 am »
filozoficzny nastrój Cię od rana złapał Cokratesie  O0
I don't owe anything
I don't owe anyone
I don't belong

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 22, 2012, 11:29:12 am »
A co będę siedział cicho :) Ja nie ukrywam że nowy świat mi się zupełnie nie podoba i tak jak byłem nieprzychylny pomysłowi resetu tak teraz ciesze się że mam czyste sumienie bo jako jedyny się z tym nie zgadzałem i nadal uważam że miałem rację, bo rezultat w mojej opinii jest żałosny jak na tą chwile, a wrażenie to potęgowane jest wzorem napuszenia do ilości treści.

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 22, 2012, 11:33:39 am »
Zapewniam Cię, że nie jestes bynajmniej jedynym, któremu nie podobają sie zmiany w orkonowym świecie, ale tutejszy wątek o czem innem jest :)
I don't owe anything
I don't owe anyone
I don't belong

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 22, 2012, 12:10:34 pm »
rozbijcie miesteczko namiotowe pod domem organizacji!
albo lepiej... rozbijcie je wokol namiotu organizacji na orkonie - już widzę te blokady ścieżki do kibli przez grupę protestujących oburzonych ;)
albo okupację stolików w knajpie

a na poważnie
bestia ma troche racji (odnosnie lołhaj itd) ale nie za dużo. wielowątkowość tu akurat chyba nie ma nic do znaczenia, bo możesz mieć wiele wątków heroic, wiele nie-heroic, albo mieszankę żeby każdemu zrobić dobrze (i w efekcie mieć po równo narzekania z każdej strony)

Świat za to może byc (i chyba musi) jednoznacznie zdefiniowany jako low czy high, a potem gry mogą być w każdym z takich światów heroic i rural (że tak sie poslużę polszczyzną z szikagu).

Generalnie orkonowy świat jest od zawsze high (jest magia, bogowie i ihc wojny, inne wymiary, potwory, zielenie, cienie, otchłanie). a gry w nim są bardziej albo mniej heroic i tyle.
...We just dinged them!...