Autor Wątek: Apokryfy Orkonowe - Nieoficjalna Mapa Królestwa Erainn, Al'Hazglija i inne  (Przeczytany 20492 razy)

Offline Thorgrim

• Majster
  • Użytkownicy
Odp: Apokryfy Orkonowe - Nieoficjalna Mapa Królestwa Erainn
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 06, 2012, 11:58:13 am »
Takie mapki są spoko do gier komputerowych, tudzież do rozkminy przed kompem. Na grę wolę te z papieru toaletowego :D
Mapa fajna jest.
71:5

Offline matmis

• Użytkownicy
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 06, 2012, 12:21:20 pm »
Spodziewam się, że mapa Chlora znacznie lepiej będzie się prezentować wydrukowana jako plakat, na błyszczącym papierze, niż jako grafika komputerowa. Bo wydrukujesz ją i przywieziesz na Orkon, prawda? (wrzucać taką mapkę tylko do internetu uważam za chybiony pomysł - zwłaszcza że jest, jak mówisz, niekanoniczna).

Dlatego chętnie zobaczyłbym, co zrobią inni, żeby zapełnić dziury w bazie tekstów i grafik >:D
Nic szczególnego, za to będziemy ostro improwizować w trakcie gry ^-^

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 06, 2012, 02:23:10 pm »
Chciałbym zauważyć, że oficjalna mapa Erainn z przyległościami już jest:
http://orkon.org/wp-content/uploads/2012/07/MapaErain.png
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline apollyon

• Użytkownicy
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 07, 2012, 04:40:20 pm »
Zaznaczam, że gdyby ktoś chciał wykorzystywać nazwy geograficzne, która są napisane na mapie kury, to lepiej niech tego nie robi, bo mapa stworzona przez Kurę, nie ma absolutnie NIC wspólnego z oficjalną mapą Erainn...

I jak widzicie - nazwy geograficzne tylko szkodzą mapie!!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2012, 04:52:30 pm wysłana przez apollyon »
Bez szyn, Bez trakcji, napędzana ciałami grzeszników, niosąca terror i grozę, pędzącą na zderzenie z dobrem, ognistą wstęga zaznaczająca swoją drogę, wśród kłębów czarnego dymu, dając znać gwizdkiem parowym odjeżdża PKS- Piekielna Kolej Szatana<br />71:5

Offline Grey

• Król Smról
  • Promo
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 07, 2012, 06:17:38 pm »
Oficjalna to papier toaletowy trolla - nie mniej, bardzo mi się podoba.
Mały jestem, niby nic,
lepszy niż zepsuty rydz.

Znane powiedzenie Goblinów Królewskich

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
Odp: Apokryfy Orkonowe - Nieoficjalna Mapa Królestwa Erainn, Al'Hazglija i inne
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 24, 2012, 08:55:14 pm »
Tyle osób marudzi co to się w tym nowym świecie porobiło, więc pomyślałem, że potroluję i zamiast też marudzić zrobię coś konstruktywnego dla odmiany >:D

Przedstawiam projekt autonomicznego państwa goblińskiego, położonego między Sal'Sabil a Chanatem. Tekst będzie jeszcze modyfikowany i uzupełniany, ale sedno pomysłu już jest.
A pomysł był taki, żeby zrobić niezależne goblińskie państwo na poważnie, i niekoniecznie zrzynać z goblinów które już są w innych settingach. Al'Hazglija jest państwem wzorowanym na prawdziwym państwie afgańskim, z jego charakterystycznym klimatem i mentalnością, mam nadzieję, że pomysł wam się spodoba. Czytać, komentować, hejtować, lajkować, pisać co kto myśli po prostu:)

EDIT: Aktualizacja pliku PDF
« Ostatnia zmiana: Sierpień 25, 2012, 11:54:17 am wysłana przez Chloru »

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 25, 2012, 11:55:12 am »
Uaktualniłem zamieszczony powyżej opis - dodałem flagę, mapkę regionu, poprawiłem literówki. Enjoy;)

Offline matmis

• Użytkownicy
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 26, 2012, 09:17:11 am »
oh, well.... a co z tą Wieżą Czarnoksiężnika?

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 26, 2012, 10:31:55 am »
Wnioskując z reakcji to za bardzo cię ten pomysł nie przekonał, mam rację?  :-\ No nic, to jest zaleta takich tektsów, że można je przyjąć albo odrzucić, nie wciskając nikomu nic na siłę.
A Wieża Czarnoksiężnika to w sumie nic wielkiego, po prostu planowana przeze mnie ze znajomymi lokacja na GG 2013;)

Offline matmis

• Użytkownicy
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 26, 2012, 12:39:54 pm »
I tak i nie. Po prostu bardziej mnie zaciekawił tajemniczy dla mnie "Projekt Wieża Czarnoksiężnika 2013", niż "Projekt Al'Hazglija", o którym wiem już wystarczająco wiele, żeby nie czuć się nim zainteresowany. W szerszym kontekście zaś, wydaje mi się, że na forum nadal trwa miodowy miesiąc po ostatnim Orkonie i założyłbym się, że nikomu się nie zechce 'pisać co kto myśli'...

Offline Akinomaja

• Białe Szaleństwo/Czarny Humor
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 26, 2012, 12:44:01 pm »
Matmisiu..."miodowy miesiąc po ostatnim Orkonie" mnie rozbroiło :)

@Chloru - czytam sobie...znaczy chciałam, ale zamiast pdf ładuje mi się jakiś podstępne php, nieodczytywalne
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2012, 01:04:01 pm wysłana przez Akinomaja »
Kocham Jima Hensona i odkurzacze.Zgłoski nosowe.Pstrykać pstryczkami.Czerwone żelki.Odpowiednio długie kołdry.Wyrażenia przyimkowe.Masło, myślniki, reptilia.NOŻYCZKI pod każdą postacią. Cośtamcośtam,BHP!!brakmolik a m i k a d z eboo-mar-rangSusumo Yokota(i nie zapominajmy o burakach)liskiliskiliskil

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 26, 2012, 03:58:21 pm »
@Matmis - no cóż, orkonowicze są społecznością na tyle leniwą, że gdybym publikował coś tylko wtedy, gdy mają zajawkę na konstrukywną krytykę, to równie dobrze mógłbym nic nie wrzucać:D
A obserwując skrajne reakcje towarzyszące przebudowie świata orkonowego, wydało mi się, że bardzo fair byłoby przebudowywać go właśnie w taki sposób - pokazując graczom co chce się zrobić, potem zbierać od nich feedback, dostosowywać materiały do potrzeb i opinii graczy, a potem dopiero publikować. Bo metoda stawiania przed faktem dokonanym niekoniecznie musi działać w wypadku dorosłych ludzi z wyrobionym gustem i własnym podejściem do sprawy...
Jeżeli komuś się nie podoba, to jego opinia i prawo - komentarz w stylu "Kijowe, nie wsadzajcie tego" jest w zupełności wystarczający. Jeżeli komuś się nie chce tego czytać, to także jest jego prawo i nikt go do tego nie zmusi -  może pozostać niezaangażowany i już. Jeżeli w końcu ktoś znajdzie w sobie dość pary, żeby walnąć choć parę zdań komentarza/krytyki, w stylu "to, to i tamto jest fajne, ale te inne sprawy to jest fail jakowyś" - będę bardzo szczęśliwy i postaram się jej/jego uwagi w mojej pracy. Proste, przejrzyste, fair.
Twoją opinię interpretuję w tym momencie jako "przejrzałem, nie mój klimat, oczekiwałbym jednak czegoś innego". No i ok, przecież nie będę cię zmuszał, żebyś lubił moje (czy czyjekolwiek) pomysły, albo pisał ich pierducką krytykę - bez przesady;)
Zwłaszcza, że (co podkreślam) tekst jest całkowicie nieoficjalnym apokryfem, prywatną inicjatywą nie mającą absolutnie nic wspólnego z oficjalnym stanowiskiem GTŚ, do którego należy ostateczna decyzja co z tego jest prawdą w świecie, a co nie. Niezależnie od tego, co na ten temat sądzę ja czy gracze.

@Akinomaja - spróbuj tędy, może google docs da radę: https://docs.google.com/open?id=0Bzd8YKyl1ZL6c1NCUTM1V1QtWlk

--
Jeżeli kogoś to interesuje, dwa następne teksty czekające na publikację, to:
- Romane, wędrowny lud złożony z potomków tych, którzy ocaleli z pogromu Hessji, Hagrii, Arkannon, Szaridoru i podobnych państw, czyli (nie)sławni "cyganie". Było na GG zapotrzebowanie na taki naród, ludzie chcieli nimi grać, świat oferuje pasującą do nich niszę - więc czemu by nie spróbować?
- Domowniki/Pokucie/Ubożęta - rozproszone, wpół dzikie niziołki, zamieszkujące księstwa pomorskie i uważane przez jednych za szkodniki, a przez innych za jakieś dziwne leśno-domowe duszki. Żałosna pozostałość midmorskich niziołków sprzed Czasów Zmierzchu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2012, 05:33:27 pm wysłana przez Chloru »

Offline matmis

• Użytkownicy
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 26, 2012, 05:31:30 pm »
Ależ ja z premedytacją się powstrzymuję od wyrażania opinii, i nie zapostowałbym, gdyby nie ciekawość co do Wieży Czarnoksiężnika. Moje "oh well" to skrót od "wykonano kawał dobrej, być może niepotrzebnej roboty". No bo to wygląda na technicznie poprawny tekst (przynajmniej na mój pierwszy rzut oka), ale np. czy istotnie tam powinny być wymienione kopalnie takich a nie innych surowców, to pojęcia nie mam. Z tego co mi wiadomo, to nikt nie ogłaszał zapotrzebowania na takie szczegółowe i sążniste lecz jednak apokryfy, więc może wystarczy pozostać przy takich krótkich, dwuzdaniowych pomysłach jak powyższe Romane i Ubożęta?

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 26, 2012, 06:06:15 pm »
Wiesz, ja twoją opinię odczytałem nieco inaczej (możliwe, że błędnie, omylnym jest:/). Bardziej w tonie:
"To jest takie... No wiesz... A co u babci..?" Wiesz, o co mi chodzi:D
Lubię dość szczegółowe opisy krain, choćby jako magazyn pomysłów do ewentualnego skrócenia, zwłaszcza, że mogą mi się też przydać w ramach sesji RPG które prowadzę, jakichś fanfików itp;) Wkurzają mnie lakoniczne zapiski, które są jasne jedynie dla samego twórcy, chcę konkretów, detali - informacji;) Kopalnie i surowce np uważam za diablo ważne, bo lubię wiedzieć co dane państwo ma, że jest warte podbicia lub nie i z czego się utrzymuje, z czego słynie. W tym wypadku, surowce ważne dla alchemii, kowalstwa i jubilerstwa, dajmy na to.
Nikt nie ogłaszał zapotrzebowania, co nie oznacza, że nie można wykazać się inicjatywą, jeżeli komuś się nudzi i ma pomysł;)
Dziękuję za cenną sugestię, aby pozostać przy krótszych koncepcjach i jeżeli pojawi się zainteresowanie, to wtedy dopiero myśleć o ich rozbudowie. Jeżeli taka forma jest bardziej przystępna, to faktycznie nie ma sensu upierać się przy "sążnistych" artykułach:)

EDIT: Swoją drogą, dlaczego miałbyś się z premedytacją powstrzymywać od wyrażenia swojej opini..?

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 26, 2012, 07:13:08 pm »
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, kilka pomysłów na inserty do świata orkonowego, w telegraficznym skrócie:)

Al'Hazglija – niezależne goblińskie państwo, położone między Sal'Sabil a Chanatem Orków. Dziki, górzysty kraj o niesprzyjającym klimacie, bogaty jednak w drogocenne surowce naturalne. Wzorowany na państwie afgańskim, z dominującą rolą mężczyzny, religijnymi fanatykami walczącymi o pośmiertne rozkosze i niepodległościową wojną z agresywnymi sąsiadami. Koncepcja „goblinów na poważnie”, daleka od slapstikowych odsłon z którymi często spotykaliśmy się dotychczas i goblinów ściągniętych z wielu innych światów. Gobliny jako twardzi, sprytni, nawykli do życia w trudnych warunkach koczownicy i partyzanci, wykorzystujący w walce przewagę terenu, naturalne drobne rozmiary i dużą liczebność (wszak szybko się mnożą i dorastają). Połączenie orkowej agresji i Sal'Sabilskiej przebiegłości.

Ubożęta – liczna, ale żyjąca w rozproszeniu rasa zamieszkująca Księstwa Pomorskie. Drobni, wszędobylscy człowieczkowie, egzystujący na granicy ludzkiej społeczności. Traktowani przez jednych jako szkodniki, przez innych jako opiekuńcze duszki przyrody. Miłośnicy świecidełek żyjący z resztek drobnej kradzieży, często w niemal zupełnej niewiedzy gospodarza. W istocie na wpół dzicy, zdegenerowani potomkowie niziołków zamieszkujących rejony dawnej baronii Midmor. Pozbawieni jakiejkolwiek bardziej rozbudowanej kultury i religii, żyją mglistymi wspomnieniami swojej dawnej chwały i potężnych istot zamieszkujących niegdyś ten świat. Po części sami uważają się za leśne duchy, oddając cześć „Starszym Braciom” - demonom, faerie, żyjącym drzewom i tym podobnym istotom, które jednak dawno odeszły z tego świata i nie odpowiadają na ich wezwania.

Romane – lud bez ojczyzny, przemierzający kontynent barwnymi taborami. Potomkowie tych, którym udało się przetrwać zagładę Hessji, Hagrii, Arkannon, Szaridoru i wielu innych państw. Tak jak ich ojcowie i dziadowie nie mogący odnaleźć swego miejsca w odmienionym świecie - poeci, bardowie, bajarze, wróżbici, złodzieje i kuglarze. Tajemniczy i egzotyczni, przechowują wykoślawione wspomnienia z minionej epoki, w przypadkowych proporcjach łącząc kultury i tradycje zapomnianych królestw. Posiadają wiele sekretów i skrycie kultywowanych obyczajów, na pokaz wiodą inne życie niż wtedy, gdy nikt nie widzi. Zachowały się wśród nich resztki dawno zaginionej tajemnej wiedzy, które wykorzystują jednak przeważnie do raczej niskich celów.

Tak jak dotychczas, jestem otwarty na sugestie i komentarze:) Jeżeli pojawi się zainteresowanie którymś z pomysłów, pojawi się też szerszy opis:)

EDIT: Usunąłem niefortunne sformułowanie o goblinach, wykorzystujących wysoką rozrodczość... w walce. ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2012, 07:52:47 pm wysłana przez Chloru »