Autor Wątek: Idea ulepszonych mieczy?  (Przeczytany 2179 razy)

Offline Kycman

• Użytkownicy
  • Zbigniew de la Knür a'la Legolas
Idea ulepszonych mieczy?
« dnia: Sierpień 04, 2012, 03:57:01 pm »
Jestem tu nowy i tak dalej, a zatem drodzy larpowicze przejde odrazu do rzeczy. Widzialem pare walk mieczami bezpiecznymi i musze powiedziec ze nie odgrywaja do konca swej roli. Wiekszosc z nich jest niewywarzona co zakluca dobra walke. Analizujac budowe bezpiecznej broni doszedlem do wniosku ze mozna ja urozmaicic o metalowa rekojesc. Tak wiem metalowe czesci odpadaja bo  wszyscy chcemy sie dobrze bawic a nie miec prawdziwe trupy na orkonie. Rekojescia sie nie udeza przeciwnika a zwiekszy to tylko manewrownosc broni.

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
Odp: Idea ulepszonych mieczy?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 04, 2012, 04:58:29 pm »
(westchnienie z przepony)

Dobra, zacznijmy od początku.

Tak, miecze bezpieczne są (w większości wypadków) niewyważone, albo wyważone "z grubsza" vel "słabo".
I oczywiście od lat ludzie w najróżniejszy sposób radzą sobie z tym problemem.
- Pierwsza i najstarsza metoda to dociążenie broni przez wykonanie jelca z czwórnika, który jako dość ciężki, po otuleniu przesuwa środek ciężkości w stronę rękojeści broni. Szału nie ma, koszt broni wzrasta, ale zyskujemy solidny, funkcjonalny jelec i wystarczającą dla zwykłego (casualowego) użytkownika poprawę parametrów broni.
- Innym sposobem jest wepchnięcie w rękojeść drewnianego kołka bądź metalowej śruby. I funkcjonuje to wcale nie najgorzej, trzeba jednakże zabezpieczyć taki "obciążnik" przed możliwością jakiegokolwiek obluzowania, wypadnięcia itp - bo to mogłoby być niebezpieczne, zwłaszcza że siły w czasie machania takim mieczem są zaskakująco spore;) Ale generalnie rzecz ujmując, jeżeli miecz jest dobrze zrobiony i nie za ciężki, to takie rozwiązanie jest zupełnie wystarczające.
- Trzecią metodą jest technika prezentowana przez Wircyna, produkującego dla Rekwizytorium lateksowe miecze na rdzeniu z włókna szklanego. Pręt z włókna ma 8-10mm, więc nakłada się na niego toczony z drewna kołek z otworem na pręt, uzyskując wygodną, solidną rękojeść i całkiem porządnie wyważoną broń. I to jest chyba najlepsza dotychczas wymyślona technika tworzenia rękojeści jak i wyważania broni bezpiecznej (testowane na własnej skórze).

Metalowe rękojeści wydają mi się więc zbędne - można to zrobić inaczej, bezpieczniej i (a może przede wszystkim) taniej:) Jeżeli chcesz eksperymentować z konstruowaniem metalowych rękojeści - proszę bardzo, pamiętaj jednak, aby zarówno jelec, jak i głowica były odpowiednio otulone i bezpiecznie zakończone. Bo o całkowicie metalowym rdzeniu czy jelcu mowy być nie może, o czym wszyscy wiemy więc nie będę o tym wspominał:) Jeżeli osiągniesz jakieś interesujące/warte zachodu rezultaty to podziel się nimi, chętnie zobaczę co z tego wszystkiego wyniknie (chociaż wciąż sądzę, że jest to najzupełniej zbędne gdy mamy dostęp do alternatywnych technik wyważania;

Offline KURA

• Użytkownicy
  • Moduł Pamięci Zewnętrznej
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 05, 2012, 01:37:07 pm »
Doważanie śrubami jak na razie mi odpowiada najbardziej - można sobie dobrać długość, czyli ciężar śruby w zależności od ciężaru i długości samego miecza - można więc nawet pokusić się o jakieś "parametry".

Poza tym za technikę walki odpowiada w głównej mierze technika walczących niż parametry broni.

Przygotowania do roli życia, w LARPie rozpisanym na dekady

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 05, 2012, 02:29:33 pm »
Za podszeptem swojego nosa i swojego ucha lewego chciałbym podkreślić, że nie jest prawdą to, że rękojeścią nie uderza się przeciwnika w walce. Uderza się.
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline Kycman

• Użytkownicy
  • Zbigniew de la Knür a'la Legolas
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 05, 2012, 05:51:44 pm »
co? chyba chodzi ci o głowice

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2012, 06:49:44 pm »
Zdziwiłbyś się bracie, czym się czasami obrywa w ferworze walki;]

Offline Schamann

• były
  • Moderator Globalny
  • Użytkownicy
  • Bubo bubo
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2012, 07:25:38 pm »
@Kycman

Chodzi mi o to, co napisałem. Na podstawie doświadczeń własnej twarzy. Więcej niż jednorazowych.
I don't owe anything
I don't owe anyone
Shoot pride for all it's worth
I don't belong

Offline matmis

• Użytkownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2012, 08:26:22 pm »
Nikt nie pyta, w jakiej to płynnej substancji mamy wywarzać te bronie, żeby zaczęły odgrywać swoje role do końca - jesteście mili, sympatyczni i koleżeńscy niczym Teksańczyk w sali szpitalnej Yossariana. A tak na serio: całkiem sporo używanych na Orkonie egzemplarzy broni jest doważonych, nigdy jednak nie wystają na wierzchu części metalowe. Moje prognozy nie przewidują wprowadzenia nakazu doważania broni, z wielu przyczyn.

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 05, 2012, 08:53:24 pm »
No jak to - w czym..? Po orkonowemu, w mieszance krwi i browaru, jak nasi ojcowie i dziadowie...

Offline Bartosz

• Zjawa z mroków przeszłości
  • Administrator
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 05, 2012, 11:03:19 pm »
Jak ktoś chce, to sobie odpowiednio doważy miecz (najczęściej śrubą w rękojeści, choć ja w tym roku testowałem także nakładki - oczywiście meeega zabezpieczone otuliną i karimatą). W tym roku obie moje bronie wyważone były prawidłowo bez konieczności posiadania metalowych części na wierzchu.

@Kycman: Dokładnie jak zauważył Schamann, w walce dostaje się często czymkolwiek. nie tylko ostrzem. Jak zderzysz się z kimś w trakcie szarży albo spróbujesz się szybko odwrócić w trakcie walki, (np. gdy ktoś ze sztyletem zachodzi Cię od tyłu) - ręczę Ci, że strzelisz kogoś rękojeścią z siłą uderzenia młotkiem.

Po prostu musisz ją zabezpieczyć tak, żeby nie zrobić komuś krzywdy. Nie ma innego wyjścia.
"Wedle życzenia, Wasza Eminencjo"

Offline Wircyn

• Użytkownicy
    • Przemyska Gildia Fantastyki
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 07, 2012, 06:17:32 pm »
Broń bezpieczna nie służy do walki tylko do POZOROWANEJ WALKI !, kiedy wreszcie wszyscy to zrozumieją ?

To jest udawana potyczka, a broń jest miękka dlatego, żeby niechcący nie zrobić komuś krzywdy.

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 07, 2012, 11:29:59 pm »
e tam  O0