Autor Wątek: Jak podnieść poziom strojów i rekwizytów.  (Przeczytany 6508 razy)

Offline Hisja

• Moderator Globalny
  • Użytkownicy
Jak podnieść poziom strojów i rekwizytów.
« dnia: Sierpień 08, 2015, 11:22:54 am »
Coraz częściej słyszy się o kontroli strojów, wypożyczalni strojów itp. jak przeciwdziałać złym strojom. Zapraszam do dyskusji. 
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2015, 06:00:16 pm wysłana przez Zsa-Zsa »

Offline KOVAL

• Użytkownicy
Odp: Jak podnieść poziom strojów i rekwizytów.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2015, 08:45:55 pm »
kwestia jest dośc prosta - albo wybieramy otwarcie albo zamordyzm

jeśli chcemy mieć lepszy poziom to trzeba zacząć to egzekwować - były już na to pomysły ale zawsze spotykały się z oporem bo większosć osób uważa że ważniejsze jest zachęcenie młodych i generalnie otwarcie nawet na tych co nie mają kasy i/lub umiejętności na zrobienie sobie stroju - tyle że czasy się zmieniły i zapewnienie sobie stroju nie jest jużtak trudne   

moim zdaniem trzeba by na początek wprowadzić kilka zasad:
1. zakaz kolorowych butów i wyraźnie współczesnych ubrań (dzinsów tshirtów itp)
2. zakaz współczesnych elementów: okularów, widocznych suwaków itp
3. tylko broń firmowa (Epic, Forgotten Dreams, Calimacil itp)

można też pomóc młodym się dostosować - np. zrobić ściepę (np. jako drugą edycję Filantropa) i kupić zapas sztylpów, tanich tunik, bawełnianych legginsów itp a potem zaproponować wynajem takich elementów dla młodych graczy za jakąś niską opłatą

oprócz tego mozna opublikować na stronie np. poradnik w odcinkach jak zrobić podstawowy strój małym nakładem sił i środków, gdzie szukać do niego elementów itp.

Offline Hisja

• Moderator Globalny
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2015, 09:16:43 pm »
Też myślę o tym by zrobić kącik na tablicy ogłoszeń lub na forum, gdzie można już przed Orkonem umówić się na pożyczenie czegoś, bo np. jak ktoś przychodzi 5 min. przed larpem to jest problem (ja np. mam większość rzeczy na agro i nawet jeśli coś takiego jak akturat potrzeba mam to jest na agro i nie chce mi się po to iść, gdy jakaś osoba przychodzi do mnie z tą sprawą wcześniej jest łatwiej, np. Kajetan odezwał się do mnie o perukę przed Orkonem, a Agresja pytała dzień wcześniej, a rano wysyłała mi sms bym nie zapomniała zabrać z agro).

Myślę, że to kwestia dyscypliny.

Myślę, że zakaz wyraźnie współczesnych ubrań i kolorowych butów jest ok. natomiast w kwestii suwaków i okularów wolałabym być łagodniejsza. Pomysł z zakupem broni społecznej ciekawy ale raczej do wprowadzenia za 2 lata; z tunikami i leginsami sądzę, że bez sensu łatwiej od kogoś pożyczyć, bo byśmy musieli mieć pełną rozmiarówkę, bo może się pojawić misiek  np.formatu Baobaba, ale też i Dzwoneczka.

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2015, 09:22:59 pm »
nic nie pisałem o kupowaniu broni bo IMO to zbyt drogie przedsięwzięcie,

IMO najważniejsze są sztylpy bo zawsze z butami jest największy problem - trzeba by tylko wykombinować jakieś w miarętanie i uniwersalne rozwiazanie

a podstawowe tuniki w Płaszczu i Sukni są też dość tanie i bodaj w trzech rozmiarach 

podobnie z bawełnianymi legginsami - to jest tak rozciąliwe że dwa-trzy rozmiary obskoczą większość zaintersowanych (bo to raczej byłoby dla facetów - dziewczyny raczej są w stanie mieć własne legginsy lub proste spódnice zapewniające podstawowy strój a faceci zwykle maja tylko dżinsy i bojówki) 

Offline Toxyna

• Użytkownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 09, 2015, 09:11:49 am »
Wg mnie taka podstawowa szafa orkonowa byłaby super - z tym, że jak wypożyczasz, to zostawiasz coś cennego w zastaw - na wypadek, gdybyś zniszczył na larpie. Koszule lniane, tuniki, legginsy - to o czym piszesz, Kovalu.

Jednak co do okularów, to nie wprowadzałabym tej restrykcji - dla mnie wydatek na soczewki to ponad 300zł, więc cóż... nie zawsze jestem w stanie z okazji larpa w nie zainwestować. Najczęściej w takich sytuacjach gram w masce albo ślepa, ale nie każdy może/ma ochotę. Granie w masce z okularami jest ciulowe, tak w lecie, jak i w zimie przy mrozach - testowałam. Jeśli zaś się ma tak dużą wadę, że na wyciągniecie ręki nie widzisz cudzej twarzy, to niekoniecznie jest to miłe i bezpieczne ;)

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 09, 2015, 10:41:11 am »
Ileś tam lat temu zacząłem nosić soczewki kontaktowe właśnie na orkonie ze względu na wygląd na larpach
Jestem dość radykalny w tej kwestii bo okulary strasznie mi przeszkadzają

Offline Hisja

• Moderator Globalny
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 09, 2015, 11:43:57 am »
nic nie pisałem o kupowaniu broni bo IMO to zbyt drogie przedsięwzięcie,

w poprzednim poście przeczytałam sztyletów :)

Co do butów to ja mogę wrzucać na forum np. linki z używanymi najczęściej butami typu oficerki tak do 100zł.  jeśli jest z tym taki problem (jest tego sporo np. na allegro) też za 280-330 mozna kupić śliczne nowe oficerki- http://skleptanecznyrzeszow.pl/component/virtuemart/obuwie-do-tanca-ludowego/results,19-18 Kurtowi kupowałam za 330 zł skórzane wzór nr 5 super wygodne do wyboru jest gumowa (lepsza na larpy bo się nie ślizga) lub skórzana podeszwa tak samo jest z cholewką sztuczna skóra za 280, a za 330 naturalna) ceny zależne od rozmiaru.

Polecam firmę, bo mieliśmy z Kurtem problem z doborem rozmiaru i jak kupiliśmy 43 było za duże, a 42 za małe, ani razu nie dopłacaliśmy za przesyłkę - Kurt ma dość szerokie stopy- pomierzyłam, porobiłam zdjęcia przy pomiarach i zrobili na miarę! - też bez dopłaty.

Offline Harnaś

• Użytkownicy
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2015, 12:19:28 pm »
Podstawowe pytanie czy robimy impreze charytatywną czy konwent gier terenowych?  Myśle ze przy tej akredytacji(nawet zwiększonej do 300 zł) , na dwutygodniowe wakacje/urlop jedziesz z jakimś zapleczem finansowym. Jeśli tylko przez rok będzie się odkładało 50 zł miesięcznie na stroje+ 300 zł akredytacji daje to 900 zł. Brakujące elementy można za piwo wypozyczyć od ludzi na orkonie. Oprócz tego własnie dla takich ludzi którzy przyjadą na orkon bez szpeju mamy zamiar ściągnąć rzemieślników na Orkon dzięki czemu będą mieli ludzie możliwość doekwipowania się na samym konwencie. Jeśli ktoś natomiast przyjezdza na Orkon pusty jak bęben  i ma stówe na przeżycie to sobie jaja robi.

Offline mihhau

• Hery
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2015, 01:02:17 pm »
kwestia jest dośc prosta - albo wybieramy otwarcie albo zamordyzm

jeśli chcemy mieć lepszy poziom to trzeba zacząć to egzekwować - były już na to pomysły ale zawsze spotykały się z oporem bo większosć osób uważa że ważniejsze jest zachęcenie młodych i generalnie otwarcie nawet na tych co nie mają kasy i/lub umiejętności na zrobienie sobie stroju - tyle że czasy się zmieniły i zapewnienie sobie stroju nie jest jużtak trudne   

moim zdaniem trzeba by na początek wprowadzić kilka zasad:
1. zakaz kolorowych butów i wyraźnie współczesnych ubrań (dzinsów tshirtów itp)
2. zakaz współczesnych elementów: okularów, widocznych suwaków itp
3. tylko broń firmowa (Epic, Forgotten Dreams, Calimacil itp)

można też pomóc młodym się dostosować - np. zrobić ściepę (np. jako drugą edycję Filantropa) i kupić zapas sztylpów, tanich tunik, bawełnianych legginsów itp a potem zaproponować wynajem takich elementów dla młodych graczy za jakąś niską opłatą

oprócz tego mozna opublikować na stronie np. poradnik w odcinkach jak zrobić podstawowy strój małym nakładem sił i środków, gdzie szukać do niego elementów itp.

1. Tak
2. Nie! Nie każdy MOŻE nosić soczewki.
3. Jestem przeciwny wymuszaniu lateksiaków. Testowanie broni w zupełności wystarczy. W momencie, gdy zastanawiamy się, czy podniesienie akredytacji Orkonu o 150 zł to nie przesada, wymuszanie używania lateksiaka za dwie stówy to absurd-dosłownie.

@Harnaś, argument o odkładaniu co miesiąc 50 zł jest wg mnie nietrafiony, wydaje mi się, że dużo osób podejmuje decyzję o tym, czy jechać na Orkon na tydzień/kilka tygodni przed konwentem. W tym wypadku budżet gracza jest bardziej ograniczony. Ja chciałbym jak największą część tych wydanych pieniędzy zobaczyć w postaci lokacji, dobrych larpów, warunków bytowania, etc., nie w wyglądzie "mieczy"

Offline Harnaś

• Użytkownicy
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 09, 2015, 01:09:55 pm »
Mam na myśli ludzi którzy nie są na swoim pierwszym orkonie. Takich z TrollCampu przykładowego. Oni juz teraz w większości wiedzą ze jadą na Orkon i odłozenie 150 zł na tateksiaka  (bo tyle kosztuje najtańszy w rekwizytorni) nie powinno być problemem. Co do ludzi przyjezdzający po raz pierwszy na orkon to Michałek zadeklarował się wzięcie na siebie misiów i nawigowanie ich do ludzi którzy mogą im wypożyczyć sprzęt na larpa za przysłowiowe piwo czy cztery. Oprócz tego jest płaszcz i suknia, Tiger, Hundi. Tyle w tym roku, a z ustaleń na ostatnim zebraniu spodziewamy się większej ilości rzemieślników.

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 09, 2015, 01:58:29 pm »
osoby które naprawdę nie mogą nosić socewek to w rzeczywistości znikomy procent (cukrzyca, wrodzone zniekształcenia rogówki, ciężki zespół suchego oka, plus czasowo osoby z zapeleniem spojówek lub innymi infekcjami oka) - a znakomita większość to osoby które twierdzą że nie mogą bo zwyczajnie nie dają rady zakładać soczewek na oko tzn. nie potrafią lub się boją
a zawsze też można sobie sprawić okulary "klimatyczne" które dobrze wyglądają i nie psują klimatu

nie wiem co ma do rzeczy atestowanie broni - tu nie chodzi o bezpieczeństow tylko o wygląd
a powiedzmy sobie szczerze, w porównianiu do firmowych lateksiaków to 80% otulinowych samoróbek wyglada brzydko jak kupa 

Offline mihhau

• Hery
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 09, 2015, 02:58:25 pm »
osoby które naprawdę nie mogą nosić socewek to w rzeczywistości znikomy procent (cukrzyca, wrodzone zniekształcenia rogówki, ciężki zespół suchego oka, plus czasowo osoby z zapeleniem spojówek lub innymi infekcjami oka) - a znakomita większość to osoby które twierdzą że nie mogą bo zwyczajnie nie dają rady zakładać soczewek na oko tzn. nie potrafią lub się boją
a zawsze też można sobie sprawić okulary "klimatyczne" które dobrze wyglądają i nie psują klimatu

nie wiem co ma do rzeczy atestowanie broni - tu nie chodzi o bezpieczeństow tylko o wygląd
a powiedzmy sobie szczerze, w porównianiu do firmowych lateksiaków to 80% otulinowych samoróbek wyglada brzydko jak kupa 

Przez chwilę zastanawiałem się, czy ten post jest na serio, na wszelki wypadek odpowiem na niego tak, jakby był.

Nałóż sobie proszę na swoją wypowiedź filtr warunków sanitarnych panujących na Orkonie i przemyśl ją jeszcze raz. Bo to, co mówisz, ma sens w codziennym życiu, a nie na 2-tygodniowym kempingu z ograniczonym dostępem do wody i środków czystości. I o te infekcje oka na O. bardzo łatwo. Zwłaszcza, jak ktoś nie umie, lub dopiero uczy się zakładania soczewek specjalnie na konwent, wielokrotne próby zakładania soczewki podrażniają oko jeszcze bardziej.
Rozumiem, że podążając Twoim tokiem myślenia, jeśli na Orkon przyjedzie osoba z ręką w gipsie, to żeby wejść na larpa fantasy, ten gips trzeba będzie zdjąć i rękę wstawić w łupki, bo tak jest klimatyczniej i lepiej wygląda?
Nie traktuj proszę wypowiedzi personalnie, odpowiadam na absurdalną moim zdaniem propozycję dyskusji nad banem okularów.

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 09, 2015, 03:44:09 pm »
no plażo proszę... może bez takich biadoleń?
ja sam uczyłem się zakładać i zdejmować soczewki na Orkonie w namiocie przy latarce (jeszcze w Mirowie a więc bez dostępu do łazienki z lustrem jak teraz w szkole) więc wiem że nie jest to specjalnie trudne i wystarczy minimum pomyślunku i ogarnięcia żeby sobie poradzić - nie traktujmy może uczestników orkonu jak ograniczonych umysłowo rozpieszczonych dzieciaków z niedowładem rączek 

Offline mihhau

• Hery
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2015, 04:06:42 pm »
Dyskusja na poziomie "Ja sam to zrobiłem, było łatwe więc inni też mogą, a jak nie to są ograniczonymi umysłowo rozpieszczonymi dzieciakami z niedowładem rączek" prowadzi donikąd. Ja sam się nauczyłem całkowania w 30 min, czy to czyni każdego, kto tego nie umie niedorozwiniętym idiotą? A ktoś inny sam nauczył się w dwa dni programowania po Malahiańsku, którego ja ni w ząb nie umiem-czy to mnie czyni idiotą? Za trudne? A może w takim razie inny przykład, dużo prostszy: mimo tego, że robię to od 10 lat, oglądałem nawet filmiki instruktażowe, nie umiem prasować porządnie koszul, zawsze wyglądają jak psu z gardła wyjęte. Jak bym nie kombinował, zawsze przy prasowaniu pogniotę. W takim razie jeśli z tak prostą rzeczą-może nawet łatwiejszą niż zakładanie soczewek-mam takie problemy to szkoła specjalna byłaby dla mnie najlepszym wyjściem?

A może to jednak błąd logiczny w założeniu i argumentacja na poziomie podstawówki, i cała ludzkość nie jest niedorozwiniętymi szympansami, tylko zbiorem osobników z różnymi predyspozycjami do abstrakcyjnego myślenia, zdolnościami manualnymi, i stopniem wrażliwości gałek ocznych?

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2015, 07:43:48 pm »
ej serio naprawdę? reductio ad absurdum tak od razu?
a może zrozum co napisałem? że to są dwie oddzielne rzeczy?
że po prostu zakładanie soczewek jest do nauczenia? 
i że właśnie poprosiłem aby przestać traktować innych uczestników naszego konwentu jak ludzi, którzy niczego nie potrafią i przestać "w ich imieniu" dbać aby przypadkiem nie stawiać przed nimi trudności, bo na pewno sobie nie poradzą?
to jest podejście które pojawia się u niektórych starszych uczestników dość często i które ja zwalczam już od dawna

Cały topik dotyczy podniesienia poziomu wizualnego gry - a w tym celu musimy postawić ludziom wyzwania i wszyscy musimy się bardziej postarać