Autor Wątek: Jak podnieść poziom strojów i rekwizytów.  (Przeczytany 6507 razy)

Offline Morgul_[WS]

• Sgt. Patologia.
  • Użytkownicy
  • Blargh
Odp: Jak podnieść poziom strojów i rekwizytów.
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 10, 2015, 09:42:37 am »
W temacie zmuszania ludzi do noszenia soczewek. Jestem w stanie wymienić z 10 osób, które po prostu podziękują i zrezygnują z wyjścia za takie wymagania.

Jakkolwiek zgadzam się na podwyższenie jakości stroju na Orkonie. radykalne zmuszanie ludzi do wywalania pieniędzy gdy bardzo dobrej jakości stroje da się osiągnąć wkładem własnym i talentem niż po prostu szerokością portfela jest nie fair. Jakoś okulary nigdy mi wizualnie na LARPach nie przeszkadzały. Zdecydowanie mniej niż glany pod szarawarami.

Co do wymagania od ludzi kupowania latexiaków. Nie dziękuje. nie chce mi się wydawać 300 zł na coś czego potem będę bał się używać by się nie zepsuło o kant czyjeś zbroi od Morhołta. Lepiej pogonić ludzi by się przykładali do robienia samoróbek, które nawet znośnie wyglądają a takich są przykłady na Orkonie.
GTP - Grupa Tworząca Problemy

Offline kenny

• a co to ? :D
  • Użytkownicy
  • jacy oni powazni i jacy mezni xD
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 12, 2015, 04:17:21 pm »
orkon to maja byc wakacje. nie uwazam ze soczewki sa konieczne. ale tak somo uwazam ze buty tez nie musza byc w klimacie znaczy jasne nie trapki i nie adidasy. ale obuwie wojskowe jest juz ok. tak naprawde larpy dzieja sie w sredniowiecznym fantazy. mamy jakies materialy z fantastycznych swiatow wzgledem obuwia ? nie ? ooo !!! ale mamy takowe ze sredniowiecza i uwaga oficerki w tym nie sa klimatyczne winnismy nosic szmaciaki z zemykami. w najlepszym razie skurzne obuwie. z zadartymi noskami. zadartymi i dlugimi. obuwie wojskowe wymyslil napoleon jego armia posidala po 3 buty ale nie wymyslil jeszce wtedy lewego i prawego wiec na nasze stndardy bylo by to obuwie bardzo niewygodne. wiec o czym mowimy jakie klimat w wymyslonych swiatach. niestety to co tutaj planujemy to sztuczne ladowanie kasy w kupne stroje. owszem jak nosi sie bojowki pewnie bylo by fajnie je jakos okryc. ale bez przesady. i nie jest argumentem anie przy butach ani przy soczewkach "bo ja". jak ktos chce wydac wicej na struj nikt mu nie zabroni bedzie swiecil klimatem na tle innych. z czasem takich ludzi zrobi sie wiecej ale bez wymuszania.

pomysl zas z wyporzyczalnia jest dobrym pomyslem. inalezy sie nad nim zastanowic.
The question is: what is "Mahna, mahna"..? The question is: who cares?

Offline Hisja

• Moderator Globalny
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 13, 2015, 01:37:36 pm »
Dla mnie ważne jest w stroju to by dany element nie kuł w oczy typu neonowe adiki bolą, ale już beżowe/brązowe mokasyny jestem już w stanie zaakceptować. Fajnie by było by wszyscy mieli klimatyczne rzeczy ale nie każdego stać. Jednak zaznaczam, że nie każdy musi mieć strój od Płaszcza i Sukni (a nawet nie powinien - bo będzie źle wyglądać jak 10 dam będzie w tych samych sukniach), wręcz jestem zwolenniczką tworzenia strojów samemu, bo wtedy są wyjątkowe. - co do ceny proszę bardzo 7zł. za 1mb. http://tanietkaniny.com/zakard-wzor-j6,id65.html za piękny żakard z którego można uszyć od żupana przez suknie na kimonie kończąc. Wykroi też w internecie nie brakuje, tak samo osób, które mogą doradzić. Sama jak szyłam Kimono (coś dla mnie absolutnie nieznanego) napisałam po pomoc do Kury, która mi powiedziała gdzie powinno kimono mieć "dziury", a Aldonka mi pomogła jeszcze na samym Orkonie- można- można. Kimona uszyłam sama i wyszły mnie tanio- taniej niż kupno na P&S czy e-bay/allegro itp.

Offline Be

• Użytkownicy
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 13, 2015, 01:50:33 pm »
kwestia jest dośc prosta - albo wybieramy otwarcie albo zamordyzm

jeśli chcemy mieć lepszy poziom to trzeba zacząć to egzekwować - były już na to pomysły ale zawsze spotykały się z oporem bo większosć osób uważa że ważniejsze jest zachęcenie młodych i generalnie otwarcie nawet na tych co nie mają kasy i/lub umiejętności na zrobienie sobie stroju - tyle że czasy się zmieniły i zapewnienie sobie stroju nie jest jużtak trudne   

moim zdaniem trzeba by na początek wprowadzić kilka zasad:
1. zakaz kolorowych butów i wyraźnie współczesnych ubrań (dzinsów tshirtów itp)
2. zakaz współczesnych elementów: okularów, widocznych suwaków itp
3. tylko broń firmowa (Epic, Forgotten Dreams, Calimacil itp)

można też pomóc młodym się dostosować - np. zrobić ściepę (np. jako drugą edycję Filantropa) i kupić zapas sztylpów, tanich tunik, bawełnianych legginsów itp a potem zaproponować wynajem takich elementów dla młodych graczy za jakąś niską opłatą

Z jednej strony obowiązkowy lateksiak i soczewki, a z drugiej założenie, że ktoś nie jest w stanie ogarnąć sobie takich podstaw jak spodnie i koszula/tunika?

podobnie z bawełnianymi legginsami - to jest tak rozciąliwe że dwa-trzy rozmiary obskoczą większość zaintersowanych (bo to raczej byłoby dla facetów - dziewczyny raczej są w stanie mieć własne legginsy lub proste spódnice zapewniające podstawowy strój a faceci zwykle maja tylko dżinsy i bojówki) 

Nie każda laska biega w na co dzień w legginsach i spódnicach, które byłyby w klimacie. Nie rozumiem, dlaczego "dziewczyny raczej są w stanie", a facetów przerasta nabycie legginsów.

Harnaś, strasznie lansujesz kupowanie elementów strojów, a przecież robienie ich to połowa zabawy w larpowaniu (no okej, dla mnie). Tak, tunika uszyta przez osobę, która pierwszy raz usiadła do maszyny nie będzie tak piękna jak ta kupiona, ale też może wyglądać fajnie jak się postarać. Bo można poświęcić pieniądze albo można poświęcić czas. Jestem za tym, żeby rozwijać topiki związane z poradami, jak zrobić strój. Strój, który nie będzie obciętą bluzą z lumpa i bojówkami. Pardon, ale odłożyć 150zł na bezpieczniaka (a właściwie to więcej jak nie chcemy, żeby wszyscy biegali z najtańszym mieczem z Rekwizytorni) i jeszcze mieć w portfelu 500zł na ewentualne dokupywanie elementów u rzemieślników na miejscu... W tych wszystkich magicznych wyliczeniach jakoś zawsze jest pomijane, że Orkon trwa 2 tygodnie i trzeba tam przeżyć, a nie jest to zazwyczaj ascetyczny tryb życia.

Buty wojskowe (rozumiem, że chodzi o desanty) rażąco nie pasują do klimatów fantasy stylizowanych na średniowiecze, oficerki są szeroko przyjętym złotym kompromisem, który prezentuje się dobrze. A okrywanie bojówek to już naprawdę nie wiem, czym. Szatą maga? Ogarnięcie spodni to naprawdę nie jest aż taki wydatek/wysiłek.

Offline Ayris

• Ayris
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 16, 2015, 03:08:21 pm »
Co do lateksiaków... Znalazłam bardzo fajny tutorial na internecie jak facet mówi krok po kroku jak wykonać :D
https://www.youtube.com/watch?v=i0KDoS2i92I
Jeśli sie zamawia materiały zza granicy (wszystkie po za pianką bo ta akurat w Polsce jest tańsza) to wychodzi coś poniżej 200zł za wszystko a materiału z jednego razu starczy na 2-3 bronie. + jest też taki że broń może wyglądać naprawde spoko i każdy ją może dopasować do siebie, nawet jeśli ktoś nie ma skilla tylko ściągnie gotowe wykroje na bronie.

Offline Szymon

• Wolny Strażnik
  • Promo
  • Użytkownicy
    • Moje robótki
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 17, 2015, 07:06:54 pm »
Lateksowa broń - wszystko zależy od larpa - mam w domu ze dwa lateksowe miecze ale jeżeli miałbym iść na larpa, na którym będzie straszna na...lanka to wolałbym zrobić sobie miecz z otuliny i nie bać się że go zniszczę. Podobnie gdyby zachciało mi się  na jednego, jedynego larpa bezpieczną patelnię to wolę ją zrobić niż kupić. I tu właśnie wchodzi atestacja broni - bo oprócz bezpieczeństwa zawsze można też sprawdzać czy broń spełnia minimum wymogów estetycznych a jak nie to kazać poprawić.
Buty - trampki rażą, glany z reguły też choć wyobrażam już sobie krasnoluda w glanach. Tępienie złych butów moim zdaniem trzeba zacząć właśnie od butów sportowych - jak to wyeliminujemy można iść dalej.

Czystość strojów - czasem bardziej mnie to razi w oczy od trampków/trampek bo trampki potrafią zniknąć w wysokiej trawie - zauważyliście, że masa strojów na konwentach wygląda jak świeżo ze sklepu? Karczmarka która od rano zasuwa przy kuchni nie ma plam po gotowaniu, alchemik cały czas ważący eliksiry nie ma brudnych, przypalonych mankietów, podróżnik który przebył x kilometrów nie jest nawet trochę zakurzony. Moim zdaniem dobry struj to taki, który wygląda na używany zwłaszcza na larpie terenowym a nie balu karnawałowym w jakimś zamku. Nie mówię, że od razu trzeba strój wrzucić do błota ale przed larpem wyprać go ze dwa razy z jakimiś dżinsami.

Dodatki - zauważyłem też, że o charakterze stroju decydują dodatki - gramy żywe postacie, które mają jakąś historię. Czasem jakiś rzemyk na ręce, który jest pamiątką po dziewczynie, wisiorek na szyi znaleziony na trakcie albo będący trofeum po potworze, albo dodatkowa sakiewka u pasa w której będzie np talizman albo kilka kości, które można wyciągnąć w karczmie potrafią  niewielkim kosztem poprawić wygląd a i dają pretekst do interakcji i potrafią nadać głębię postaci.
Leśnikiem chciałbym być
Leśniczkę chciałbym mieć
Leśniczka mówiła mi że kocha mnie

Offline Harnaś

• Użytkownicy
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 21, 2015, 03:12:40 pm »
Promuje kupowanie  ponieważ  są ludzie którzy żyją  z robienia strojów,  łuków,  zbroii. Dzięki nim mamy coraz wyzszy poziom. Inna sprawa ze to ludzie pracujący mają w większości przypadków najlepsze stroje. Często dlatego ze stac ich na kupno i nie mają czasu ich robic (nie do ciebie Hisja). Młodzi lub mają kase lub robią sami. Jak niemają talentu do robienia strojów ani kasy to niech pograją w szachy. Z tego powodu nie zacząlem larpować wcześniej.

Offline Aker

• Użytkownicy
  • Pfff?
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 21, 2015, 03:45:17 pm »
you nailed it XD
;)

Offline siostra_Rabina

• Użytkownicy
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 22, 2015, 11:49:48 am »
Wyobraziłam sobie wcielenie tych pomysłów w życie i widzę to tak: Ty nie wychodzisz na grę, bo masz okulary, Ty nie, bo masz brzydki miecz, Ty nie, bo masz strój pasujący do XV wieku, a gra się dzieje w XIV... a następnie ci dopuszczeni wychodzą do fortu, przez którego ścianę można przestrzelić bezpieczną strzałą, a którego brama jest krzywa i nie ma porządnego zamknięcia, albo do zajezdni, złożonej z paru bud pozbijanych z krzywych desek.
Osobiście nie widzę sensu w wymaganiu pięciogwiazdkowych strojów, gdy nasze lokacje wyglądają co najwyżej trzygwiazdkowo. Uważam, że ładne, dopracowane stroje powinny być premiowane - ale niekoniecznie wymagane. Jak premiowane zależy od organizatorów larpa. Np. na Starciu Herosów (Orkon 2013) pula punktów na umiejki zależała od poziomu stroju zaprezentowanego przy zapisach. Całkowicie popieram wszelkie tutoriale czy podpowiedzi, gdzie kupić sprzęt, może jakąś galerię inspiracji, tj. zdjęcia uczestników w pełnych strojach z wyszczególnieniem elementów wyposażenia i informacjami, skąd je mają?

Offline Harnaś

• Użytkownicy
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 22, 2015, 12:07:22 pm »
Idąc tą logiką przestałbym przyjezdzać na orkon ... Liczba ludzi którzy zaczeli by mieć wyjebane by wzrosła . Nikt tu nie mówi o sukniach za grube tysiące. Strój na kaemve w całości wyszedł mnie około 100 zł. Gdzie czerwone szarawary mogę wykorzystać w prawie kazdym larpie. Dodatki mozna kupic za grosze i kazdy larpowiec powinien miec małą kolekcje takowych ,  a i pizyczenie od kogoś na konwencie za browara nie jest trudne. Bronie muszą conajmniej wyglądać dobrze bo inaczej bedzie walka na otulinowe bejsbole. Powinny tez spelniac kryteria co do długości ,  a nie 150 cm w jednej łapie i tarcza o srednicy metra w drugiej. W tym momencie lateksiak za 200 zł długosci 100 cm przestaje miec sens. Bo po co zajebiscie wyglądać  jesli mozesz biegać z pałą dowolnej długości i wyglądu i być największym napierdalaczem na zachód od Rio Grande?

Offline siostra_Rabina

• Użytkownicy
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 22, 2015, 12:34:21 pm »
Harnaś, ja się zgodzę, że bronie powinny wyglądać dobrze. I dlatego jestem za tutorialami. Po prostu widzę dysonans między wyglądem lokacji a proponowanymi wymaganiami co do strojów i tyle. Jeśli mogę sobie wyobrazić, że te parę bud to miasteczko, i że kawałek lasu między tymi budami a trochę większą budą w lesie to ciąg dalszy miasteczka, to nie widzę problemu z wyobrażaniem sobie, że ktoś jednak nie ma okularów czy że od czyjegoś miecza po walnięciu w czyjąś zbroję od Morchołta jednak nie odłazi taśma. Powtórzę, tutoriale - jak najbardziej, premiowanie fajnego sprzętu przez organizatorów larpa (wrócę do Starcia Herosów - trzeba było mieć umiejkę na używanie broni dłuższej niż 110 cm, punkty na umiejki dostawało się zależnie od stroju i sprzętu) - jak najbardziej, zamordyzm budzi mój wewnętrzny opór właśnie przez to rozwarstwienie. Nie wątpię, że z czasem lokacje będą wyglądać coraz lepiej i wtedy podniesienie wymagań co do stroju i rekwizytów będzie uzasadnione. Póki co widzę sens zachęcania, ale nie wymagania.

Offline Ayris

• Ayris
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 22, 2015, 10:19:25 pm »
Ja jestem zdania że jak sie chce to sie da. Nawet po kosztach i prawie darmo da się zrobić w miare wygladające miecze , to samo ze strojami. Nikt nie karze kupować szpeju za miliardy hajsów. Jak coś mam tony tutoriali jak coś zrobić samemu to tutaj je wrzuce(po tym jak tam jest wszystko opisane nawet niepotrzebny jest jakiś super mega skill wystarczy poprostu czas i chęć). Fajnie by było jak by na stronie Orkonu wraz z zaproszeniem na przyszły rok czy gdzies przy larpach właśnie były odnośniki do tego jak zrobić strój, bo pamiętam że kiedy ja zaczyałam się bawić w robienie strojów itd nigdzie nie umiałam znaleźć nic tylko dlatego że nie wiedziałam jakie frazy wpisywać a stroje na larpa były dla mnie czarną magią .

Offline Harnaś

• Użytkownicy
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 23, 2015, 11:12:21 pm »
BattleQuest miał pierwszą odsłone. Przyjechało prawie 100 ludzi. Za 3 dni płaciło sie 150 zł. Był wymóg lateksiaków.  Jeśli kogoś nie stać  na dobry strój albo nke umie go zrobić to nie mój problem. Jeśli kogoś nie stać na porządne kotki to nie pogra w piłkę i nikt się z tym nie cacka w stylu "a moze zrobimy dla niego zrzutke? " . Larpy to hobby i jeśli ktoś nie chce to nie musi. Takie moje zdanie. Hisja mimo ze ma kase zeby kupiwac robi bo umie. Jak ktos nie umie to niech się nauczy. Orkon  to nie fundacja charytatywna i nikt nikogo na siłe nie trzyma ale potrzeba tego minimum.  Równa się w górę  a nie w dół

Offline Chloru

• Gibberling
  • Promo
  • Użytkownicy
  • Designed to die!
    • Gibberling Press
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 24, 2015, 07:00:45 am »
Wysiadłem z tramwaju na "zakaz okularów" XD Sorry robaczki, nie każdy ma wadę 0,1 i może iść na larpa bez nich albo kupić soczewki po taniości :P

Offline Harnaś

• Użytkownicy
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 24, 2015, 08:29:00 am »
Raz miałem soczewki i wkładanir ich to dla mnie katorga.  Współczuje tym co codziennie musze je nosić