Autor Wątek: Przeduzenie GG o choby 1 dzie  (Przeczytany 9243 razy)

Offline Zsa-Zsa

• Legendarna Biała Gęś
  • Administrator
  • Użytkownicy
  • koleżanka nie-sympatyczna
Przeduzenie GG o choby 1 dzie
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 05, 2005, 03:44:44 pm »
Cytat: "eternus"
A przeciez jeszcze 2 lata temu (moze 3) bywaly po 2 larpy na dzien i jakos sie to wszystko miescilo. :)

Ja albo mam co z gow, albo wydaje mi si, e ta dyskusja si juz toczya. Nie miecio si, powtarzam, nie miecio si. Moe dla ludzi, którzy brali udzia w jednym larpie i robili postacie na ostatni chwil si miecio, ale dla reszty nie.

Problemem jest w dwóch larpach dziennie równie to, e ludzie chcieliby uczestniczy w wielu rónych larpach, a jeli bd si one na siebie nakada Jasne, zawsze mona wybra co dla siebie... ycie skada si z wyborów...

Harmonogram w tym roku by i musz powiedzie, e bardzo nam uawti ycie, przynajmniej mnie. Ale wprowadzenia dyscypliny wojskowej nie widz. To nie obóz harcerski ani szkoa przetrwania.

Low fantasy - po raz kolejny powraca problem. Ciko robi scenariusz tylko dla zwykych ludzi, skoro zgosze zwykych ludzi jest mniej wicej 5 w porywach do 10%. A spokojniej nie bdzie 4 dnia, bo nie da si tak zrobi, eby rozcign scenariusz 3 dniówki na 4 dni, trzeba zrobi inny scenariusz po prostu.

Poza tym, Koval, mylisz si uznajc, e na zebraniach duchów omawiane s tylko rzeczy odnoszce sie do najwaniejszych plotów scenariusza. Przesadziabym mówic, e rozmawiamy o kadym graczu, ale tych, o których rozmawiamy jest bardzo wielu, nie wszyscy zaangaowani w gówne ploty scenariusza. I nie sdz, eby dao si zmieni 90% aktywnoci DO na grze w paxy, zasady, rytuay i duchy przodków, tak w uproszczeniu.

May - nie wiem, o jakim momencie mówisz, ale mio mi to sysze g:D
Ostatni krzyk, łabędzia nuta<br />I dalej nic w teatrze lalek<br />Ogólnie mówiąc - life is brutal<br />Poza tym wszystko doskonale.

Offline eternus

• Użytkownicy
    • http://www.rockmagazyn.com
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:16:10 pm »
Cytat: "Zsa-Zsa"

Ja albo mam co z gow, albo wydaje mi si, e ta dyskusja si juz toczya. Nie miecio si, powtarzam, nie miecio si. Moe dla ludzi, którzy brali udzia w jednym larpie i robili postacie na ostatni chwil si miecio, ale dla reszty nie.

Moze pomysl rewolucyjny... Nie wiem, na ile ogol Orkonowiczow ceni sobie mozliwosc robienia prezentacji Bo jesli nie za wysoko, to  wyeliminowanie owych prezentacji wiazalo by sie ze znacznym odciazeniem organizatorow. Bo prezentacje pochlaniaija Orgom mase czasu, a jesli by sie okazalo, ze dla ogolu nie jest to straszliwie wazne, to...

Druga mala rewolucja - przygotowywanie postaci w 90% przed Orkonem. Czyli prezentacji nie ma, stroj + kontrybucje premiowane sa inaczej (o czym za moment). Wtedy wiemy ile mamy PP przed Orkonem, kto tylko moze Internetem zatwierdza postac i juz Orgi na konwencie maja wiecej czasu, a i zamieszanie jest mniejsze. Zainteresowani dostaja mailem teorie magii, czary, alchemie, kto co tam ma.

Za stroj i kontrybucje mozna by cos tam nabywac (cos na ksztalt zmodyfikowanych punktow tla, ktore uzyskuje sie tylko i wylaczenie za te 2 rzeczy). To cos - mozna nabyc tylko za to co uzyskamy ze stroju i kontrybucji. I wybor dokonywany juz na samym konwencie - rzut oka Orga i postac gotowa do akcji.

A dzieki temu uzyskujemy to, ze Orgi w czasie tych 2 tygodni beda mieli wiecej czasu na cokolwiek, a gracze na spokojne uczestnictwo w 1-2 larpach dziennie i nie musza robic postaci na ostatnia chwile, czego obawia sie Zsa-Zsa.

Zaznaczam, ze jest to napisane z mojej perspektywy - osoby, dla ktorej prezentacja postaci nie stanowi czegos, bez czego by sie nie obeszla, itp. itd. Luzna propozycja pod dyskusje.
say: "don't you know",
you say: "you don't know",
I say: "take me out!"

Offline DeadMan

• Użytkownicy
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:20:37 pm »
Moe mi si wydaje ale robic larpa na orkon trzeba bra pod uwag rón ilo graczy albo ju na wstpie wali w oczy komunikatem e tylko dla pierwszych 30 osób na ten przykad.

A takiego Larpa da si zrobi - Kajko i Kokosz takim larpem byl

Kazdy larp w konwencji Diablo by taki byl i wydaje mi sie ze kazdy inny tez jezeli sie nie wymysla za wiele szczegolow i pomniejszych watkow albo sie robi dla nich miejsce.

Ty mi Maly nie wmawiaj ze sie nie da bo sie da i juz. Widywalem juz przed larpami na gladionach 98-99 jak ich orgowie wymyslali osobne watki czy kesty czy przyjmowali i odrzucali pomysy graczy na bierzco na dwie godziny przed gr i wszystko wychodzio super.

I tak jeszcze par sów do graczy na moim przykadzie - przyjechaem na O'05 w sobot koo poudnia -posta miaem omówion w wikszych szczegóach ju koo marca/kwietnia, w t sobot pónym popoudniem zrobiem prezentacj stroju. Zrezygnowawszy z prezentacji wziem moje 3 PP za H.P i tego dnia ju miaem gotow posta, któr rozpisaem w peni w niedziel.

jak wida -mona

i trzeba -do cholery cikiej

przepraszam

Widziaem te larpa który si wymyli jednego dnia zrobi wieczorem -zaoe byo tyle co moe palców u rki i wszyscy tak si bawili e cigneli nastpnego wieczora.
 chocolate you did not want to eat does not count as chocolate. This discovery is from the same brand of culinary physics that determined that food eaten while walking along contains no calories.

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:23:37 pm »
Low fantasy - po raz kolejny powraca problem. Ciko robi scenariusz tylko dla zwykych ludzi, skoro zgosze zwykych ludzi jest mniej wicej 5 w porywach do 10%.

nie chodzi tu o scenariusz dla zwykych ludzi, tylko o sprawy bardziej codzienne a mniej dotyczce geopolityk i "osnowy rzeczywistosci", przecie nawet najbardziej "niezwykli" ludzie robi co w codziennym yciu i yj z dnia na dzie

A spokojniej nie bdzie 4 dnia, bo nie da si tak zrobi, eby rozcign scenariusz 3 dniówki na 4 dni, trzeba zrobi inny scenariusz po prostu.

tak, tak jak napisaas: INNY scenariusz - to nie znaczy wiekszy
a kiedy byoby to 'low' to gra toczyaby sie spokojniej przez cay czas a nie tylko 4 dnia

Poza tym, Koval, mylisz si uznajc, e na zebraniach duchów omawiane s tylko rzeczy odnoszce sie do najwaniejszych plotów scenariusza. Przesadziabym mówic, e rozmawiamy o kadym graczu, ale tych, o których rozmawiamy jest bardzo wielu, nie wszyscy zaangaowani w gówne ploty scenariusza.

owszem - przeca (chyba) wiem jak wygldaj zebrania DO i narady scenariuszowe
(cho pewnie za moich czasów to byo 'przedszkole' i pewnie nie mam pojcia o tym jak wyglda to teraz)
 ale...
kiedy nie byoby "wielkiej sprawy" to byoby o wiele prociej, prawda
by moe zastpiaby to mnogoc spraw pomniejszych ale one nie wymagayby ingerencji orgowo-duszkowej na takim poziomie zaangaowania (bo to oto tu chodzi)

Offline KOVAL

• Użytkownicy
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:26:42 pm »
Cytat: "DeadMan"
A takiego Larpa da si zrobi - Kajko i Kokosz takim larpem byl

bo Kajko i Kokosz to by LARP niezobowizujcy na kilka godzin
a nie kilkudniowa Gra Gowna
i scenariusz nie mia w nim adnego znaczenia
(no moze nie od poczatku ale na pewno juz po jaki 30 minutach gry)

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:29:51 pm »
Cytat: "KOVAL"
JeRzy - masz racj ale nie napisae najwaniejszego "jak to zrobi" bo do tego sie ten problem sprowadza

Wbrew pozorom bardzo atwo. Ustala si terminy pewnych zaj, np. prezentacji postaci, czy rozpoczcia LARP-ów i trzyma si ich bez taryfy ulgowej. Jeli kto nie zadba o prezentacj postaci w ramach harmonogramu - sorry Winnetou, zero punktów, na wasne yczenie. Jeli kto spóni si na teren gry, nikt na niego nie czeka i taka osoba nie ma prawa gosu w sprawach, w których jest stratna przez swoje spónialstwo - kwestie dotyczce postaci rozstrzygaj Duszki. I tak dalej.

Do tej pory ludzie olewali sobie punktualno, bo nic na tym nie tracili - takie zachowanie traktowano jako norm i nawet organizatorzy niektórych punktów programu Orkonu (vide LARP "Akademia Magiczna") nie dawali tu dobrego przykadu. Jeli spónialscy przekonaj si, e trac na swoim lekcewaeniu ludzi (bo do tego si to sprowadza), moe wezm si w gar. A jeli si nie wezm, to i tak osoby punktualne bd w lepszej sytuacji od nich.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Triball

• Ulicznica
  • Użytkownicy
    • http://youtube.com/watch?v=TAVVBjrTu0w
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:45:32 pm »
I w koncu dojdzie do tego ze osoba ktora przyjechala w polowie pierwszego dnia gry glownej nie bedzie miala prawa wstepu na gre bo "nie stawila sie w odpowiednim terminie". To czy gracze sie spozniaja to ich wybor, chcesz wejsc pozniej na teren gry niz inni to wchodz wedle woli, licz sie tylko z konsekwencjami.
"Dać Polsce Śląsk, to jak dać małpie zegarek" David Lloyd George 1919

Offline JeRzy

• Highly flammable
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 05, 2005, 04:49:33 pm »
Harmonogram w tym roku by i musz powiedzie, e bardzo nam uawti ycie, przynajmniej mnie. Ale wprowadzenia dyscypliny wojskowej nie widz. To nie obóz harcerski ani szkoa przetrwania.

Ale jest to miejsce, w którym od solidnoci jednych ludzi niejednokrotnie zaley dobra zabawa innych. Przypomn choby par akcji z GG, kiedy róne wtki zaczynay si rozazi, bo kto tam spóni si albo nie chciao mu si wyj w teren / powiadomi kogokolwiek o wyczeniu si z gry. Na "Kajku i Kokoszu" miaem szans doprowadzi do koca bardzo fajn akcj, nad któr pracowaem spor cz LARP-a i w któr wcignem par innych postaci. Nie mogem tego zrobi, bo osoba, od której wszystko zaleao, po prostu zesza z terenu gry i nie wrócia, a Duszki, liczc na to, e jednak si pojawi, nie chciay bez niej podj potrzebnej mi decyzji. Mój czas i starania poszy na marne i nie powiem, eby mi byo w zwizku z tym do miechu - nawet jeli sam LARP by humorystyczny. Takich rzeczy - terminowego zaatwiania wszelkich spraw organizacyjnych, punktualnego wejcia na teren gry, informowania organizatorów o jego opuszczeniu - trzeba wymaga, bo to ley w interesie wszystkich solidnych uczestników Orkonu.
"The problem is some people gonna try to convince you
That they know the answer no matter the question
Be wary of those who believe in a neat little world
Cause it's just fucking crazy you know that it is
Eh hee yeah amanaya yeaha yeah eh eh amana"

Dave Matthews - "Eh Hee"

Offline Kłys

• Użytkownicy
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 08, 2005, 09:37:23 am »
Jak widz wikszo graczy radonie macha rkami na rzecz czterodniówki, a DO i organizatorzy jako niechtnie do tego podchodz. I ja im si nie dziwi. Od kilku lat ilo pracy jak wkadaj orgowie i duchy w orkon systematycznie wzrasta, co niestety skutkuje totalnym przemczeniem i szczerze mówic spotkanie po 2 dniu gry wygldao tak, e spora cz DO tylko czekaa kiedy wreszcie zostan omówione ich kwestie i bd mogli sobie pój i przytuli wreszcie gow do poduszki. I niestety czy to bdzie low fantasy czy to bdzie "ycie ostrogrodu" nadal skoczy si to dugimi sprawozdaniami i naradami DO bo spraw zawsze bdzie wiele - chociaby streszczenie gdzie znajduj si gracze z co waniejszymi wtkami. Zreszt nadal twierdz e gra "na odwal" trzeciego dnia wynika nie z braku czwartego dnia, a ze zmczenia materiau.
Co do prezentacji to one akurat s upierdliwe i zabieraj sporo czasu, natomiaat duo bardziej IMHO wykacza duchy rozpisywanie postaci, a to niezalenie od genialnoci systemu jaki wprowadzimy bdzie i tak odbywao si gównie przed gr na Orkonie. Przy obecnej formule gry wszelkie próby robienia tego przed Orkonem uwaam za SF.

A jeeli chodzi o dwa larpy dziennie to przecie nie dalej jak rok temu tak byo. I w efekcie wyszo "bordello militare" poczone z zawaem serca - co si przesuno z takiego czy innego wzgldu, co tam si zawalio i w efekcie ja osobicie byem skoowany, a frajda z tego wszystkiego bya rednia.
Zreszt chyba ju wyrosem z fazy grania na "ilo" i uczestniczenie w duej iloci kiepsko zrobionych larpów i szukanie na si zalet mnie zupenie nie bawi.  Wol jeden larp dziennie (i raz czy dwa razy co tam w nocy) dobrze przygotowany i zrobiony ni natok imprez z których nie wiem co wybra i mog  le trafi.
 każdą chwilą zwiększa mi się ochota żeby coraz większej ilości ludzi powiedzieć co o nich myślę....
i co oni myślą o mnie....

Offline selser

• Użytkownicy
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 08, 2005, 10:42:22 am »
Witam

Jak dobrze pamitam kiedys gracze wychodzili bardziej punktualnie na GG (na inne larpy te) tyle e z roku na rok coraz mniej sie chce "rano" wstawa  - a skoro tak to nie ma sensu rozwaac 4 dni bo wtedy gracze po prostu olej wychodzenie punktualnie "bo mam jeszcze kupe czasu i napewno zde" .
Po prostu chodzi mi o to e wypowiadaj tu si ze 4-5 osób na ile  300 !!!
wic tak dugo jak nie uda si mobilizacja "orkonowych opier**laczy pospolitych" nie uda si przeduy gry

Co do odcienia to moe graczy nie majcych postaci zrobionej przed gr po prostu wrzuca do druynek (takich jak za starych czasów ) i nie zarywa kolejnej nocy "bo oni nie maj wasnych kestów"

Pozdrawiam
Selser

Offline DeadMan

• Użytkownicy
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 08, 2005, 10:49:30 am »
O!
i to jest dobry pomys!

druynki w stylu Gladionowym to byo to i super zabawa bya, wic to nawet nie bdzie kara a przy okazji mona tworzc scenariusz przyj e bd 2-3-... grupy takie to i takie i dla nich ewent. kesty zrobi, a potemto ju wrzuca ludzi do gara  :P
 chocolate you did not want to eat does not count as chocolate. This discovery is from the same brand of culinary physics that determined that food eaten while walking along contains no calories.

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 09, 2005, 02:29:10 pm »
To teraz ja.

Subiektywnie/obiektywnie:
Nie jedze na Flemberg bo tam s druynki, jest to nudne absolutnie nie indywidulane i ramowe.
Jeeli kto zrobi by spowrotem druynki, to orkon wróci by do powijaków z jakich ju dawno wyrós.  Po to mamy ca mechanike PP i PT, aby da gracz indywidulano.
Jeeli na orkon wróciy by druynki niewiem czy nie doczy bym do ekipy piewajcej "ju nie wróce na orkon.....".

4 dniowy orkon- ja jestem za byem przy zapie... w tym roku i nadal nie moge wyj z podziwu dla wytrzymaoci szamana,
Ale moim zdaniem dao by si to zrobi, wanie osadzajc gr na bardziej "ycie ostrogrodu", ni na nagy wybuch zdae po 2 latach (czasu gry), niedziania si specjalnie wielu rzeczy. Zmieni z konceptu wybuch zdae na uziemienie tego , moze nie tak skrajnego jak to miao mejsce w 02. Bo faktycznie a si za mao dziao, tamta gra powinna trwa 7 dni w 02 i byo by super zajebicie.

2 Larpy na dzie:
Komenta przeciw by ju wystarczajco dobry ja si do niego doanczam.

Offline anathema

• Użytkownicy
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 09, 2005, 05:05:11 pm »
na wstepie- jerzy 20 min spoznienia na larpa za ktory dostalo sie 1 PT i robilo w zasadzie wylacznie dla mlodych magow to nie jest chyba jakis $@^ dramat
 szczegolnie jesli trzeba wtedy latac za graczami zeby raczyli sie zjawic

odnosnie 2 larpow na dzien- dalo sie jakos brac udzial w obydwu szczegolnie ze zazwyczaj 1 byl ranno-poludniowy a drugi wieczorny- nocy i wszytko gralo
co prawda takiego tempa nie da sie utzrymac dlugo ale se da
co wiecej- mnie osaobiscie sie to podobalo a w su mie po to jest froum zeby dawac osobiste komentarze
- co do flambergu- wcale nie jest zle jesli chodzi o druzyny i ostatnia rzecza ktora sie da powiedziec o GG flambergu to to ze jest nudno- skoro ktos nie jedzi- nie wie
ale wydaje mi sie ze jednak odejscie od klimatu wszytcy to npe byloby raczej za daleko idaca zmiana
natomiast dystusja o 3dniowej gg na rokonie wobec zdecydowanego sprzeciwu organizatorow mija sie z celem.
a.k.a Sunny Sanchez

Offline uelfik

• Lord of FLAME!
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 11, 2005, 09:20:55 am »
A ja chciaem tylko doda, e podoba mi si to co mówi Koval w tym topicu i mam bardzo zblione podejcie do tych spraw.

A precyzyjniej

1. troch dusza gra
2. scenariusz napisany tak, by ograniczy obowizki DO, przenoszc cz z nich na graczy.
"Red drops stain satin so white..
..the way I sign my name"

Offline eternus

• Użytkownicy
    • http://www.rockmagazyn.com
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 11, 2005, 04:16:17 pm »
Cytat: "uelfik"
2. scenariusz napisany tak, by ograniczy obowizki DO, przenoszc cz z nich na graczy.

Hmmm... czyzby pomosl powrotu do wprowadzenia do GG pewnej grupy NPCow
say: "don't you know",
you say: "you don't know",
I say: "take me out!"