Autor Wątek: Projekt FAQ - odgrywanie roli  (Przeczytany 5031 razy)

Offline AREK

• Użytkownicy
    • Klub Twierdza
Projekt FAQ - odgrywanie roli
« dnia: Styczeń 22, 2006, 12:45:49 am »
Cytat: "Kajtek"
Demonizowane tutaj true aktorstwo teatralne niewiele ma wspólnego z erpegami i larpowaniem. Ale s to rzeczy odmienne z samego zaoenia, larpowanie to NIE podrzdna forma aktorstwa teatralnego (a propos tego
miakania e nie mamy profesjonalnego aktora etc.) tylko inna bajka (ze smokami) i za wiele by tu tumaczy, kto kuma ten kuma, kto nie kuma niewane.

Zmierzam do tego, e jeeli interesuje nas wyszy poziom grania larpowego (nie true aktorstwa), a raczej eliminacja bdów absolutnie podstawowych wystepujcych przewanie u graczy modszych staem (bo na vetów nie syszy si duo narzeka) to skomponowanie prostego Do's and Don'ts.

Podobna opatologia wydaje mi si konieczna, bo niebardzo wierz, e kto zorganizuje jakiekolwiek warsztaty na samym ju konwencie, a w kadym razie wtpi w ich skutek. Instrukcje obsugi i kodeks bdów karygodnych mona z kolei wrzuci na stron i odsya do zainteresowanych. Opisywaby typowe lipne zagrania larpowe jak wypadanie z klimatu, nieznajomoc realiów, daremny strój, obawa przed interakcj z innymi graczami, wyprucie z podstawowych ludzkich odruchów i nie reagowanie na najbardziej podstawowe bodce etc. Zagadnienia które ma obejmowa mona ustali wspólnie na tym forum, nad czym proponuj si póki co skupi .

Ok. Idc za pomysem Kajtka (i zdajc sobie spraw e jeli nie wyznaczy si konkretnej osoby do tego zadania, to znowu pomys upadnie) spróbujmy jednak jako pchn to wspólnymi siami.

Proponuj aby pod spodem pisa w formie krótkich FAQ wanie takie cenne wskazów, najlepiej sytuacje najczciej spotykane w grze. Mog by nawet razem z krótkimi opisowymi przykadami scenek (zreszt chyba si bez tego nie obejdzie).

Przykad prosto z rkawa.

FAQ 1 "Strach  twoim przyjacielem "
- Jeli widzisz demona/nieumarego inn dziwnie wygldajc posta a nie miae nigdy z czym takim bezporednio doczynienia, nie wpadaj zaraz w szaleczy sza niszczenia i zabijania. Rozszerz oczy, pokarz strach (moe przygarb si nieco, zegnij kolana i nieco skul) wycignij bro, ale raczej starajc si ni zasoni ni sprawia wraenie chccego zaatakowa.  
Nie staraj si rozpocz dialogu jeli twoja posta (nie ty jako gracz!) nie ma ku temu wanego powodu, a jeli ju to staraj si mówi podenerwowanym gosem i krótkimi zdaniami, sprawiajc wraenie chccego jak najszybciej zakoczy t konwersacj. Zerkaj na boki jakby starajc si sprawdza cay czas czy cigle masz woln drog ucieczki

Kurcze... nie tak to sobie do koca wyobraaem :/,  troch chyba za rozwleke ale ja ju tak mam... :> Jeli macie jakie lepsze pomysy co do formy to dawajcie. Jak bdzie materia to moe uda mi si zabra co konkretnego i wrzuci na stron tak prac zbiorow.
\"I\'m a leaf on the wind. Watch how I soar...\"<br /><br />http://klubtwierdza.prv.pl

Offline uelfik

• Lord of FLAME!
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2006, 01:16:43 am »
Arku.. za dugo, zbyprecyzyjne uwagi aktorskie i brzydk czcionk. Strach to czyta :)

Moja wersja:

Gdy spotkasz posta, która wywouje "strach" (patrz: postacie wywoujce strach). To, jeli nie masz "zimnej krwi/stalowej woli" to masz ten strach okaza tak, by inny gracz, ewentualny DO bdcy przy tym zdaeniu nie mia wtpliwoci, e twoja posta si boi.

Krótkie i treciwe.. eliminuje wytumaczenia "ja si boj, ale dobrze to ukrywam".. jasne.. w yciu mona to dobrze ukry.. o milionie emocji nasz rozmówca nie ma nawet pojcie. Ale to jest chdoony LARP, w którym ucznicy rzucaj szyszkami, facet z past do butów na twarzy jest panem Otchani, a mury miasta to metrowy potek.. dlatego posta która sie boi ma si tak ba, eby etykietka "strach" sama rysowaa si na jej czole.

Takie jest moje zdanie.
"Red drops stain satin so white..
..the way I sign my name"

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2006, 03:22:47 pm »
FAQ2:
Jeli padasz ofiar czaru wywoujcego strach/konieczno ucieczki to UCIEKASZ a nie odchodzisz spokojnie pi kroków.
Nastpnie NIE SAZRUJESZ z wrzaskiem zaraz po odejciu na przepisow odlego.

FAQ3:
Jeeli spotykasz na trakcie CO i jeste na tyle twardy e chcesz to CO
obeje z bliska to podchodzisz z widoczn REZERW wyranie pilnujc
drogi ucieczki.
trzymasz poz z broni nie sugerujca atak ale OBRON i moliwo NATYCHMIASTOWEGO ODWROTU.
...We just dinged them!...

Offline księciunio_młody

• Użytkownicy
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2006, 04:44:59 pm »
FAQ4:
Jeli jeste przedstawicielem innej rasy niz ludzka to nalezy pamita, e dusze ycie nie pozbawia lku przed jego strat. Czy wyniosy elf bdzie ryzykowa swoj wieczno w byle awanturze Czy przynaleno do orków i krasnoludów oznacza e jestem niezniszczalny

FAQ5:
Kiedy nie wiesz co zrobi, zawsze odno si do historii swojej postaci. Jeli kiedy widzia gnolla, który wraz ze swoj band zabi dziecko i je porzar, nie oznacza to dzikiego mordrczego szau z mojej strony... Jeli ju dawaem sobie rad z czym podobnym jak gnoll lub ich caa banda nie czyni mnie to niewraliwym na ich ataki.
przykad: Lander bra udzia w 4 bitwach przeciwko nieumarym i w adnej nie odniós ran. W kadej jednak inaczej rozkdaa sie przewaga si i wojownik dba o dogodn dla siebie pozycj, by ycia nie straci, a eby wyj z walki nie tylko cao, ale równierz z korzyci. To jest walka zespoowa.

FAQ6:
Gdzie boisz si i sam, zabierz towarzyszy... Jeli Ci na czym bardzo zaley warto zadba nawet za opaconych ochroniarzy. Warto nadrabia min ale z pewnej odlegoci...
Ukrywajc lk tracisz du cz si na "nadrabianie min". W stresowych sytuacjach two pkn... Walczc z lepszym wojownikiem moesz unika jego ciosów i robi grona min, ale szarujc,bd zadajc cios,licz si z szybk kontr. Jeli ustpisz pola moze nie bdzie cie goni.....
ziewięćdziesiąt dziewięć
wiader krwi na ścianie,
Dziewięćdziesiąt dziewięć
żadne nie zostanie...

Offline Kajtek

• natejak rechas
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2006, 09:10:50 pm »
Nie jestem pewien czy mówimy tylko o kwestii strachu, ale wrzuc tu krótko kilka moich bolczek.

FAQ7: "Czy ty wogóle jeste z tej krainy!"
Orientuj si w sytuacji. Nie mów per TY do namiestnika Marchii. Dowiedz si KTO zasiada w radzie miejskiej i jak wyglda. Kojarz imi Ludwig Opolski. Zorientuj si kto jest rektorem Akademii Magicznej, jakie nosi mundury i komu podlega Gwardia. Zastanów si czy syszae co o Osadzie, dlaczego nie wchodzi si do lasu i czemu wszyscy wydaj si cici na cesarskich. Znaj prawa miejskie - zwaszcza jeli jeste OSTROGRODCZYKIEM.

FAQ8: "Witaj stary czowieku, czy chcesz nam co powiedzie"
Nie obawiaj si interakcji z innymi graczami, po to bierzesz udzia w grze; jeste penoprawnym uczestnikiem i masz tyle wpywu na jej przebieg co inni. Rozmawiaj, podejmuj wyzwania, nie obawiaj si okazyjnej zuchwaoci, syp pomysami, nie sugeruj si staem wspógracza.

FAQ9: "Zlecisz nam jak misj czy nie, starcze deczko nam si spieszy"
Myl bardziej w kategoriach postaci ni kategoriach gry. Ludzie nie widz wiata jako siatki questów do wypenienia. Elfy te nie. Nie podejmuj których nie podjaby Twoja posta.

FAQ10: "A wiesz Ketiak, e mógbym cie teraz zabi"
To zabij. O ile nie takie jest zaoenie postaci, unikaj kumoterstwa w grze. Dwoje kumpli zawsze si dogada, ale jeeli w przypadku ich postaci wspolpraca jest niemozliwa, to lepiej zeby bylo to grane.

FAQ11: "Kim chciabym gra No nie wiem. Jakim elfem."
Wymylajc swoj posta - pomyl.

FAQ12: "Moesz mi poyczy paatk Nie mam nic elfiego."
Zawsze moesz mie jeszcze gorszy stroj, ale trzymaj minimalny poziom.
Maksymalnie 300; pozostało znaków: 262

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2006, 09:45:25 pm »
FAQ8: "Witaj stary czowieku, czy chcesz nam co powiedzie"

Ja bym BARDZO zmieni to haso bo sam punkt jest ultra wany
ale te Twój tytu odwróci je do góry nogami i zupenie nie tak jak ma by :>
(przypomniao mi si z jednej gry dla misiów
"- Pani czy wiesz co
 - A co chcecie wiedzie
 - A nie nic... tak tylko pytamy...")

FAQ8: "Witaj stary czowieku, czy dzieje si co ciekawego w okolicy albo czy moesz nas przed czym przestrzec"

Przy pytaniu BARDZO naley zwraca uwage na jego form. Pomyl najpierw
jak sam chciaby by zapytany / jak twoja posta odniosaby si do pytania
PYTAJ JAKO POSTA o wiat gry, o wydarzenia, o plotki
NIGDY jako GRACZ o questy, magic itemy, monstery i golda.
Jeli nie wiesz o co spyta - dziaaj jak w RL... spytaj o droge, o pogode
nigdy nie licz ze spotkany gracz to tablica informacyjna "do smoka 50m
i w lewo, nagroda 50$, paci kowal z trzeciej chaty po lewej"
90% gry to rozmowy od ich jakoci zaley nie tylko sukces ale te to jak
bdzie postrzegana Twoja posta.

Offline Kajtek

• natejak rechas
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2006, 10:52:10 pm »
Dzikuj za korekt, za diaba nie mogem sobie przypomnie tego dialogu.
Maksymalnie 300; pozostało znaków: 262

Offline AnKa

• Użytkownicy
  • Komisarz Zębowej Policji
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2006, 09:31:07 am »
Cytat: "Mody"
FAQ4:
Jeli jeste przedstawicielem innej rasy niz ludzka to nalezy pamita, e dusze ycie nie pozbawia lku przed jego strat. Czy wyniosy elf bdzie ryzykowa swoj wieczno w byle awanturze Czy przynaleno do orków i krasnoludów oznacza e jestem niezniszczalny

Wiem, e zaraz mnie zakrzycz, e si czepiam, ale czy pamitasz, jak okazywa strach przed Balrogiem Legolas Moim zdaniem zostao to w filmie odegrane doskonale (kwintesencja elfiego strachu przed przedwiecznym zem z pocztku czasów) warto raz jeszcze obejrze t scen. Tego naleaoby si trzyma. Czy pamitasz jak w filmie zachowywa si Legolas podczas walki - te warto sobie obejrze.
"You cannot imagine, what we have seen with our eyes..."

Offline księciunio_młody

• Użytkownicy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2006, 12:37:59 pm »
Oczywicie Aniu... masz racje. No moe troche generalizuj.
Ale nie kady elf reaguje tak samo... Nie wszystkie musz by powane i mdre. Wanie dlatego elfy s kontrowersyjne na orkonie- WSZYSTKIE MAJ BY JEDNAKOWE.... osobicie chciabym zrobi co innego.
Moe to zy przykad ale podoba mi si Coran z BG1. Elf jak Elf ale prowadzi BARDZO dynamiczne ycie. Przygoda, swawole i dobre wino...kobiety...achh prawie si rozmarzyem:)

ale konkrety: Czy zy strój nie przeszkadza w grze Mi si wydaje e troche tak.....

FAQ13:
Posta moze odnosi sido wspomnie. Wrcsz musi! Jeli LAnder by wychowywany w rodowisku gdzie elf by wrogiem narodu- niech zawsze zostanie. Wiele musiao si sta eby zaprzyjani si z Elen i traktowa jak kogo bliskiego. Otó ona kilkakrotnie uratowaa jemu i jego przyjacioom ycie... I to jeszcze gdy paali wielk nienawici do caej rasy elfów. To skania do refleksji.
Na wszystko trzeba mie uzasadnienie wyjte z duszy postaci- Jesli co jest sprzeczne z naszym JA, ale "to co kusi" to musimy znale uzasadnienie i prawdziwy powód dla którego charakter postaci okazuje sie saby w danym momencie.
Elen to elf! Wróg Randers! One zaoparyway w bro Terraiczyków! Ale jak uratowaa mi bez interesownie ycie, a potem jeszcze raz... to skania do refleksji...
ziewięćdziesiąt dziewięć
wiader krwi na ścianie,
żadne nie zostanie...

Offline AREK

• Użytkownicy
    • Klub Twierdza
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2006, 02:22:22 pm »
Czapeczka Moda ON
Posty nie w temacie ciapnite. Starajmy si ogranicza dygresje do niezbdenego minium zwizanego z tematem.
Czapeczka Moda OFF

BTW Mody mam wraenie e z kadym faq twoje przykdy robi si coraz bardziej rozwleke, coraz bardziej opisowe, coraz mniej konkrentne - zupenie jak mój przykad.
\"I\'m a leaf on the wind. Watch how I soar...\"<br /><br />http://klubtwierdza.prv.pl

Offline księciunio_młody

• Użytkownicy
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 23, 2006, 03:14:43 pm »
AJJJ....przepraszam. Postaram si lakonicznie, po spartasku. :P
ziewięćdziesiąt dziewięć
wiader krwi na ścianie,
żadne nie zostanie...

Offline Mały

• Użytkownicy
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2006, 11:17:37 am »
FAQ11: "Kim chciabym gra No nie wiem. Jakim elfem."
Wymylajc swoj posta - pomyl.

w innym wtku wyso mi rozwinicie tego punktu:
FAQ11a: "Kim chciabym gra No nie wiem. Jakim elfem."
Wymylajc swoj posta - pomyl. Nie twórz postaci która nie bdzie
w aden sposób powizana ze wiatem i z innymi postaciami. Próbuj wymyle i zasugerowac orgom rodzaje odpowiadajcych Ci powiza.
Pozwoli to na wiksz ilo zaj na grze, mocniejsze wejcie w scenariusz.
Stowrzenie postaci totalnie samotnej zaowocuje samotnocia na grze
i bardzo moliwe e bdziesz si le bawi (chyba e preferujesz granie
kamienia_w_gbi_lasu_którego_nikt_nigdy_nie_dotknie )

Offline Bestia

• Jajakobyły
  • Administrator
  • Użytkownicy
    • Konwent Fantastyki Steam&Sword
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2006, 11:27:59 am »
FAQ12 Jeeli przyjdzie do ciebie kole (misio podobny) i zapyta czy masz albo moesz dlaniego co zrobi, co dlaciebie nie jest specjalnym wysikiem (np. w kwesti alchomika- zrobienie leczcej mixtury dla chorej mamy bohatera), to nie speniaj jego proby od razu, niech skoczy po co kolwiek gdzie kolwiek (chodzby jak po truskawki jak w Asterixe).
Pozwoli to misi pobawi si a nie koczy zabawy.
- Technicznie jak, przedstawiasz e jest to prosta mixtura i albo (podajesz sume), albo przyniesie (truskawki :P).

Offline AnKa

• Użytkownicy
  • Komisarz Zębowej Policji
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 26, 2006, 10:06:19 am »
Co do mojego przykadu dotyczcego Gry Blooma, jako Legolasa w LOTRze, to zwrócono mi uwag, suszn jak sdz, e to moe by przykad le zrozumiany.
Nie chodzio mi oczywicie o to, eby kady elf na terenie gry strzelajc z uku zjeda na tarczy, któr nastpnie utnie komu gow i to wszystko z "blaz na ryju". To nie maj by twardziele, którzy niczego si nie przestrasz.
 Chodzio mi o pewn oszczdno w mimice, ale, jednak twarz pen wyrazu. - Mam tu na myli przede wszystkim, konkretnie o scen w Morii, w chwili pojawienia si Balroga. Oszczdno gestów (zwaszcza wylewnych - patrz Haldir w 2-giej czci :) ) , ale zarazem gesty pene wyrazu.
Mam nadziej, e tym razem nie bdzie wtpliwoci o co mi chodzi :)
Pozdrawiam
Anka
"You cannot imagine, what we have seen with our eyes..."

Offline Shiva

• Samozwańczy Org-zadymiarz
  • Administrator
  • Użytkownicy
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 28, 2006, 03:37:15 pm »
Zanim nauczycie misie grac tak_jak_powinny, najpierw nauczcie je gra w ogóle. Sama byam wiadkiem a nawet ofiar misia, który jako nie móg zrozumie, e to nie ja mam do niego jakie "ale, a moja posta, której to jego posta strasznie przeszkadzaa swoj "gr".
FaQ13.
Nie przeno na si emocji i uczu w grze na "poza gr" i na odwrót. jeli masz jakie animozje do innego gracza postaraj si albo na niego nie trafi pod czas gry, albo (wiem,e to trudne ale czasem sie udaje) odgrywa uczucia bardziej pasujce do gry. (chyba, e takie uczucia s jak najbardziej adekwane w danej grze/chwili.
"Nie, nie jestem Ania."